Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

KNF: 23 banki notują straty. Reszta poprawia wyniki sprzed roku

10
Podziel się

Koronakryzys stał się dla wielu banków problemem. Najnowsze dane pokazują, że 6 komercyjnych i 17 spółdzielczych banków jest pod kreską. Mimo tego, ogólna sytuacja w sektorze poprawia się.

KNF: 23 banki notują straty. Reszta poprawia wyniki sprzed roku
KNF podsumował wyniki banków. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEimccyJ

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zebrała dane finansowe ze wszystkich banków działających w Polsce. Okazuje się, że po dokładnie roku od wybuchu pandemii, cały sektor poprawił wyniki. Choć ciągle wiele instytucji ma problemy.

Po trzech miesiącach 2021 roku bilans zysków i strat banków jest taki, że na czysto zarobiły razem około 1,9 mld zł. To o blisko 0,5 mld z (40 proc.) więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Jeszcze po styczniu i lutym zyski były mniejsze niż rok wcześniej, ale przy załamaniu wyników w marcu 2020 i stabilizacji teraz, szala przechyliła się na drugą stronę.

bEimccyL

W statystykach widać, jaki wpływ na wyniki banków miała np. obniżka stóp procentowych niemal do zera. Wynik z odsetek sektora bankowego wyniósł po trzech miesiącach tego roku 10,98 mld zł i był niższy o prawie 15 proc. niż rok wcześniej.

Banki zaadaptowały się do nowych warunków, co skutkowało m.in. podwyżką opłat. W efekcie wynik z opłat i prowizji wzrósł o prawie 14 proc. w skali roku i przekroczył 4 mld zł.

bEimccyR

Odpowiedzią na koronakryzys były też cięcia kosztów. Spadły względem analogicznego okresu sprzed roku o 6,4 proc.

Zobacz także: Pensja płatna pod stołem. "Solidarność" chce "policji pracy"

Jednak nie wszystkie banki potrafiły utrzymać zyskowność. Ta sztuka nie udała się 23 instytucjom. W tym jest 6 banków komercyjnych i 17 banków spółdzielczych. Łącznie wykazały w trzy miesiące ponad 400 mln zł straty.

bEimccyS

KNF nie zdradza nazw tych banków. Wskazuje jedynie, że ich łączne aktywa pod zarządzaniem stanowią nieco ponad 8 proc. wszystkich aktywów bankowych.

Wśród nich na pewno są Getin Noble Bank i Millennium, które w tym tygodniu publikowały swoje raporty kwartalne. Bank Czarneckiego zysków nie wykazuje od kilku lat. Inaczej jest z Millennium, który akurat w pierwszym kwartale odłożył blisko pół miliarda złotych na ewentualne przyszłe roszczenia frankowiczów, co mocno zdołowało wyniki finansowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEimcczm
giełda
banki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Kemar
miesiąc temu
Jak wyszła sprawa z frankowiczami to banki mają straty.
Balcerek
miesiąc temu
Bank Czarneckiego jest zwolniony z opłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny ponieważ od wielu lat niby się restrukturyzuje i już zyskał na tym z 500 mln zł.
Kolo
miesiąc temu
Uwaga tak działa ustawa o kontach dla seniorów zrobiona przez PIS: Bank Spółdzielczy założy seniorowi takie konto jeśli wcześniej nie był ich klientem, więc nie działa. Bank iPKO posiada takie konto, za 0 złotych ale trzeba 5 razy w miesiącu zapłacić kartą. Do tego aby ustawić pełnomocnika w razie śmierci seniora , opłata 25 zł , ustawienie pełnomocnika na dzień dzisiejszy , który pomaga seniorowi np. robi przelewy przez internet koszt 25 zł. Więc się pytam gdzie te konta są darmowe ? Może w wirtualnym świecie opowieści w TVP info.
bEimcczn
bogdan
miesiąc temu
Dobrze ,że polska kupiła PKO i Aliora są pierwsze zyski po spłacie należności platformy Traskowskiego.
yimsha
miesiąc temu
A może po prostu wykorzystały całkiem dobrą (dla nich) możliwość dokonywania odpisów (patrz wrzucania w straty) niewygodnych ''kredytów'', zdarzeń nadzwyczajnych itp.itd. Cóż, z ich punktu widzenia to świetna okazja - a że księgowo jest strata. Zwykły plan naprawczy rok, może dwa - i wszystko ''księgowo'' wróci do normy. To tyle, jeśli chodzi o raport KNF.