Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

KNF: 23 banki notują straty. Reszta poprawia wyniki sprzed roku

11
Podziel się:

Koronakryzys stał się dla wielu banków problemem. Najnowsze dane pokazują, że 6 komercyjnych i 17 spółdzielczych banków jest pod kreską. Mimo tego, ogólna sytuacja w sektorze poprawia się.

KNF: 23 banki notują straty. Reszta poprawia wyniki sprzed roku
KNF podsumował wyniki banków. (money.pl, Rafał Parczewski)

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zebrała dane finansowe ze wszystkich banków działających w Polsce. Okazuje się, że po dokładnie roku od wybuchu pandemii, cały sektor poprawił wyniki. Choć ciągle wiele instytucji ma problemy.

Po trzech miesiącach 2021 roku bilans zysków i strat banków jest taki, że na czysto zarobiły razem około 1,9 mld zł. To o blisko 0,5 mld z (40 proc.) więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Jeszcze po styczniu i lutym zyski były mniejsze niż rok wcześniej, ale przy załamaniu wyników w marcu 2020 i stabilizacji teraz, szala przechyliła się na drugą stronę.

W statystykach widać, jaki wpływ na wyniki banków miała np. obniżka stóp procentowych niemal do zera. Wynik z odsetek sektora bankowego wyniósł po trzech miesiącach tego roku 10,98 mld zł i był niższy o prawie 15 proc. niż rok wcześniej.

Banki zaadaptowały się do nowych warunków, co skutkowało m.in. podwyżką opłat. W efekcie wynik z opłat i prowizji wzrósł o prawie 14 proc. w skali roku i przekroczył 4 mld zł.

Odpowiedzią na koronakryzys były też cięcia kosztów. Spadły względem analogicznego okresu sprzed roku o 6,4 proc.

Zobacz także: Pensja płatna pod stołem. "Solidarność" chce "policji pracy"

Jednak nie wszystkie banki potrafiły utrzymać zyskowność. Ta sztuka nie udała się 23 instytucjom. W tym jest 6 banków komercyjnych i 17 banków spółdzielczych. Łącznie wykazały w trzy miesiące ponad 400 mln zł straty.

KNF nie zdradza nazw tych banków. Wskazuje jedynie, że ich łączne aktywa pod zarządzaniem stanowią nieco ponad 8 proc. wszystkich aktywów bankowych.

Wśród nich na pewno są Getin Noble Bank i Millennium, które w tym tygodniu publikowały swoje raporty kwartalne. Bank Czarneckiego zysków nie wykazuje od kilku lat. Inaczej jest z Millennium, który akurat w pierwszym kwartale odłożył blisko pół miliarda złotych na ewentualne przyszłe roszczenia frankowiczów, co mocno zdołowało wyniki finansowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Andrzej J
3 lata temu
W sprawie tzw frankowiczów mam swoje jednoznaczne stanowisko... Dlaczego od kilku już lat ktokolwiek zajmuje się tą sprawą? Gdy cwaniacy zowiący się dziś frankowiczami brali kredyty w tej walucie , to śmiali się innym prosto w oczy ,że oni to mają oprocentowany kredyt w kilka % , a może jeszcze mniej, a ci co brali kredyt w polskiej walucie to kilkanaście %...a teraz jak frank wzrósł o kilkadziesiąt % , to im się dzieje wielka krzywda....Trzeba było brać kredyt w tej walucie w której się zarabia , a jeżeli kogoś nie stać na spłatę kredytu to, nie brać wcale...dziwię się bankom, że nie mogą poradzić sobie z zalegającymi w spłatach, przecież zapewne maja jakieś zabezpieczenia, a to wpisy hipoteczne w księgach wieczystych, a to cesję...więc po co ta cała afera...dlaczego zatem teraz wszyscy mamy być stratni i ponosić większe koszty jako klienci banków, w imię czego mamy składać się na pomoc dla tych cwaniaków nazywanych się frankowiczami... jeżeli się mylę w swoich osądach , to proszę o naukę...
Kemar
3 lata temu
Jak wyszła sprawa z frankowiczami to banki mają straty.
Balcerek
3 lata temu
Bank Czarneckiego jest zwolniony z opłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny ponieważ od wielu lat niby się restrukturyzuje i już zyskał na tym z 500 mln zł.
Kolo
3 lata temu
Uwaga tak działa ustawa o kontach dla seniorów zrobiona przez PIS: Bank Spółdzielczy założy seniorowi takie konto jeśli wcześniej nie był ich klientem, więc nie działa. Bank iPKO posiada takie konto, za 0 złotych ale trzeba 5 razy w miesiącu zapłacić kartą. Do tego aby ustawić pełnomocnika w razie śmierci seniora , opłata 25 zł , ustawienie pełnomocnika na dzień dzisiejszy , który pomaga seniorowi np. robi przelewy przez internet koszt 25 zł. Więc się pytam gdzie te konta są darmowe ? Może w wirtualnym świecie opowieści w TVP info.
bogdan
3 lata temu
Dobrze ,że polska kupiła PKO i Aliora są pierwsze zyski po spłacie należności platformy Traskowskiego.