Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

KNF może zablokować "żelazną miotłę". Zamieszanie wokół nowego prezesa GPW

6
Podziel się:

Tomasz Bardziłowski został prezesem Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Jednak jego powołanie może zablokować Komisja Nadzoru Finansowego. Wszystko przez fakt, że w przeszłości był wiceprezesem domu maklerskiego, który według ustaleń KNF sprzedawał obligacje bez pokrycia – pisze wyborcza.biz.

KNF może zablokować "żelazną miotłę". Zamieszanie wokół nowego prezesa GPW
Tomasz Bardziłowski (PAP, Jacek Turczyk)
Wniosek o odwołanie dotychczasowego szefa GPW została powzięta ponad 35 mln głosów. Przewodniczący zgromadzenia przypomniał, że nie wchodzi ona w życie z dniem powzięta – konieczna jest zgoda KNF. Uchwała o powołaniu na stanowiska prezesa GPW Tomasza Bardziłowskiego została podjęta większością ponad 36 mln głosów. Ważność uchwały ponownie podlega decyzji KNF – pisaliśmy w zeszły poniedziałek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Nowego prezesa GPW zablokuje KNF?

Powołaniu nowego prezesa przyjrzała się wyborcza.biz. Jak podaje, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych i Izba Domów Maklerskich zgłosiły swoje uwagi do kwestii, że nazwisko nominata Skarbu Państwa poznały w dniu jego nominacji. Sama kandydatura też miała nie być z nimi konsultowana, a ponadto miało dość do niesnasek między przedstawicielami państwa a drobnymi inwestorami.

To jednak dopiero może być wierzchołek góry lodowej. Tomasz Bardziłowski swego czasu był bowiem wiceprezesem Vestor DM. Podmiot ten wzbudził wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego, która w 2019 r. cofnęła mu licencję na prowadzenie działalności maklerskiej, a dodatkowo nałożyła na niego 1,7 mln zł kary.

KNF zarzuciła Vestor DM, że w latach 2016-17 oferował swoim klientom obligacje spółki FAS Polska. Dom Maklerski miał wiedzieć w tym czasie, że w ofercie są nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji finansowej firmy. Ukryto w nim informacje o długach.

Vestor nie zapewnił skutecznie działającego systemu zarządzania konfliktem interesów. Działając w warunkach istniejącego konfliktu interesów, Vestor zawierał kolejne umowy o oferowanie obligacji FAS pomimo świadomości co do niemożności terminowego spłacania zobowiązań przez emitenta oraz występowania zobowiązań przeterminowanych, a jednocześnie działanie takie służyło realizacji interesów osobistych członków zarządu Vestor – alarmowała KNF, cytowana przez serwis wyborcza.biz.

Ile wiedział wiceprezes?

Komisja też "jako szczególnie naganną oceniła okoliczność", że o tych działaniach domu maklerskiego miały wiedzieć osoby zasiadające w jego zarządzie. KNF w komunikacie oceniła wręcz, że wszystko działo się za ich inicjatywą.

Wyborcza.biz podkreśla przy tym, że Tomasz Bardziłowski nie został wymieniony w komunikacie regulatora z imienia i nazwiska. Z funkcji wiceprezesa 31 stycznia 2019 r., a więc na kilka miesięcy przed decyzją KNF. Jednak pełnił ją od 2012 r., a więc w czasie, gdy dochodziło do zakwestionowanych przez KNF działań.

Skarga kasacyjna Vestor DM jest obecnie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Odwołanie firmy od kary zostało oddalone przez wojewódzki sąd administracyjny

Dziennikarze zwrócili się do nowego prezesa GPW o komentarz w sprawie jego pracy w czasie wiceprezesury w Vestor DM. Jednak do czasu publikacji artykułu nie udzielił on odpowiedzi.

Kim jest Tomasz Bardziłowski?

Dotychczas Tomasz Bardziłowski nie był związany z polityką. Karierę zawodową rozpoczął w 1997 r., od początku związany był z rynkiem finansowym.

W momencie nominacji na prezesa GPW był dyrektorem zarządzającym w brokerze Ipopema Securities. Wcześniej, oprócz pracy w Vestor DM, był dyrektorem zarządzającym Credit Suiss Securities i prezesem CAIB Securities.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
MYŚLwyprzedza...
2 tyg. temu
buahahahah Zaczyna sie powoływanie do RN i zarządów Z KONKURSU, PROFESJONALISTÓW, NIEUWIKŁANYCH EKSPERTÓW.... buahahhaah GRATY dla tuskowyborców!!
Ha ha ha
2 tyg. temu
Kolejny kryształ tylko z KO...
Piotr
2 tyg. temu
oj tam, oj tam, to się uchwałą sejmu zamknie KNF i po sprawie.
ale jaja
2 tyg. temu
rezimowi 13 grudnia tacy ludzie sa potrzebni
AQQ
2 tyg. temu
Zamiast dawać wakacje kredytowe wystarczyłoby skasować WIBOR, ale to nie możliwe, bo KNF do spółki z NBP chroni finansjerę, a nie obywateli ... Zacznijmy od tego, że na inflację wywołaną wojną nie reaguje się podwyżkami stóp procentowych i finansowym dobijaniem społeczeństwa, a Glapiński to właśnie zrobił i za to czekać go powinien Trybunał Stanu ! ...bo jaki wpływ na obecną inflację mają kredyty zaciągnięte kilka lat temu ??? ŻADEN ! A odpowiedzią rządu na wysokie oprocentowanie kredytów nie mogą być dopłaty do odsetek od tych kredytów z podatków nas wszystkich, tylko skasowanie sztucznie kreowanego WIBORu, który jak już, to powinien dotyczyć nowych, a nie starych kredytów albo odnosić się tylko do kwoty raty, a nie całego kredytu. I na koniec pytanie: co to jest akcja "kredyt 2%" ? Odpowiedź: Bankierek Glapiński podwyższa stopy procentowe, a Banksterek Morawiecki z budżetu państwa robi przelewy do banków. Efekt: REKORDOWE ZYSKI BANKÓW i jednoczesne zubożenie społeczeństwa, a Tusk planuje przelewać z naszych podatków jeszcze więcej w ramach akcji "kredyt 0%" ...