Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNF rozszerzyła zakres usług świadczonych przez PayU

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie rozszerzyła zakres świadczonych przez PayU usług płatniczych o wykonywanie transakcji płatniczych w ciężar środków pieniężnych udostępnionych użytkownikowi z tytułu kredytu, podała Komisja.

KNF rozszerzyła zakres usług świadczonych przez PayU

"Stosownie do tego artykułu krajowa instytucja płatnicza, w związku z wykonywaniem usług płatniczych, może udzielać pożyczki służącej wykonaniu transakcji płatniczej (kredyt płatniczy) wyłącznie w celach świadczenia usług płatniczych [...]. Kredyt płatniczy nie może być udzielony na okres dłuższy niż 12 miesięcy oraz nie może być finansowany ze środków pieniężnych otrzymanych od użytkowników lub przechowywanych w celu wykonania transakcji płatniczych" - czytamy w komunikacie.

Komisja jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej przez spółkę Online Service Solutions w związku z niespełnieniem części wymagań określonych w ustawie z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, podała także Komisja w kolejnym punkcie komunikatu

"Komisja jednogłośnie cofnęła zezwolenie na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej wydane spółce Fenige sp. z o.o. W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (UZUUP) spółka miała obowiązek, w terminie do dnia 20 września 2018 r., przedłożyć KNF dokumenty i informacje mające na celu potwierdzenie spełniania przez nią wymogów określonych w dziale IV ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, w brzmieniu nadanych UZUUP - tzw. reautoryzacja. Spółka wykonała ten obowiązek, niemniej jednak przekazane przez nią dokumenty i informacje (uzupełniane kilkakrotnie na wezwanie KNF) nie dały podstaw do uznania, że spółka spełnia wymogi wynikające ze znowelizowanego UZUUP działu IV UUP" - czytamy również w komunikacie.

Proces reautoryzacji krajowych instytucji płatniczych powinien zakończyć się indywidualnym potwierdzeniem przez KNF spełnienia wymogów określonych w dziale IV UUP w terminie do 20 grudnia 2018 r. Spółka nie zakończyła procesu reautoryzacji uzyskaniem takiego potwierdzenia, wskazano.

Na podstawie zgromadzonego materiału, uwzględniając w szczególności interes użytkowników usług płatniczych świadczonych przez spółkę, w ocenie Komisji nie jest możliwe potwierdzenie, że spółka spełniała na dzień 20 grudnia 2018 r. określone w dziale IV UUP wymogi prowadzenia działalności w charakterze krajowej instytucji płatniczej. W związku z tym zaszła przesłanka obligująca KNF do wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej przez Fenige, podsumowano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)