Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Kolejny krok Rafako. Tym razem dotyczy otwarcia postępowania o zmianę układu z wierzycielami

2
Podziel się:

Rafako złożyło w sądzie wniosek o otwarcie postępowania o zmianę układu z wierzycielami zawartego w ramach postępowania restrukturyzacyjnego – podała spółka w komunikacie. To kolejny krok Rafako mający związek z wygaszaniem konfliktu wokół Elektrowni Jaworzno.

Kolejny krok Rafako. Tym razem dotyczy otwarcia postępowania o zmianę układu z wierzycielami
Rafako złożyło w sądzie wniosek o otwarcie postępowania o zmianę układu (Rafako, Rafako)

Spółka złożyła wniosek do Sądu Rejonowego w Gliwicach. Przyczyną i podstawą złożenia wniosku jest zmniejszenie dochodu spółki.

We wniosku wskazano, że trwałe zmniejszenie dochodu z przedsiębiorstwa emitenta (Rafako – przyp. red.), jest następstwem zaistnienia szeregu zdarzeń, niezawinionych przez emitenta, a których nie można było przewidzieć na etapie postępowania restrukturyzacyjnego zakończonego zawarciem i zatwierdzeniem układu – wyjaśnia spółka w komunikacie.

Zmniejszenie dochodu związane z zamieszaniem wokół Jaworzna

Obecna sytuacja wynika przede wszystkim z obecnej sytuacji gospodarczej, jak i przedłużającej się realizacji i rozliczenia kontraktu na budowę bloku węglowego elektrowni w Jaworznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe ceny prądu dociskają firmy. "Upatruję tu pewne ryzyko"
Ostateczne zakończenie i rozliczenie kontraktu istotnie przesunęło się w czasie, a w konsekwencji dalece ograniczyło emitentowi możliwość pozyskiwania nowych kontraktów i zleceń, bowiem ze względu na utrzymywanie gwarancji należytego wykonania kontraktu, emitent ma istotnie ograniczoną możliwość ustanawiania stosownych zabezpieczeń należytego wykonawstwa, czy też zwrotu zaliczki, a które to zabezpieczenia są wymagane w większości projektów realizowanych na rynkach, na których funkcjonuje emitent – wyjaśnia Rafako.

Tym samym oddala się widmo upadłości spółki. Rafako poinformowało w czwartek, że odstępuje od zamiaru złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Ciemne chmury nad Rafako

Wcześniej firma przekazała, że zamierza złożyć taki wniosek w reakcji na wniosek od firmy Tauron Wytwarzanie. Państwowa spółka wezwała Rafako do zapłaty 1,31 mld zł kar umownych i odszkodowania w związku z – jak twierdzi Tauron – wadami bloku w Jaworznie.

"Wystawienie noty jest bezprawne i całkowicie bezzasadne. Działanie to stanowi wyłącznie próbę poprawy kosztem RAFAKO S.A. fatalnych wyników finansowych Taurona, publikowanych w sprawozdaniach tej spółki Skarbu Państwa" – pisało w swoim oświadczeniu Rafako w odpowiedzi na zarzuty sformułowane na konferencji przez Taurona. Firma przekonywała też, że w spornym bloku palono niespełniający norm węgiel.

Ostatecznie Rafako i Tauron Wytwarzanie zawarły w miniony wtorek porozumienia w ramach mediacji. Planują do 28 lutego ustalić ostateczne warunki ugody i podpisać ją do 8 marca 2023 r.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Pytam
10 miesięcy temu
Ale czy w tauronie już wiedzą że w blokach należy palić węglem a nie śmieciami i piachem przywiezionymi z Kolumbii?
Prezydent2025
10 miesięcy temu
Wygląda na to, że koszty zabawy Rafako i Tauronu w prawie wad bloku w Jaworznie zapłacą klienci w rachunkach za energię elektryczną albo rząd z naszych podatków.