Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dane z USA nieco pomogły

0
Podziel się:

Dane o produkcji przemysłowej w USA okazały się zgodne z przewidywaniami. Byki wykorzystały tę okazję od odejścia od linii 1800 pkt. na WIG20.

Dane z USA nieco pomogły

Godz. 15:30, Paweł Satalecki* *

Produkcja przemysłowa w kwietniu w USA spadła o 0,5 procent. Między innymi dzięki tym, lepszym niż w poprzednim miesiącu, danym amerykańskie indeksy zyskują na początku notowań.

U nas zauważalna różnica jest niewielka. Inwestorom udało się odejść od poziomu 1800 pkt., choć patrząc na wykres wątpliwe było, żeby został on przełamany.

Cały czas świetnie radzą sobie walory KGHM, które zyskują prawie 5 procent.

Dane z USA korzystnie wpłynęły także na rynki Europy. Zobaczymy na ile bykom starczy sił w końcówce.

**

**

**Dane z Europy spychają indeksy w dół

**

Godz. 12:50, Paweł Satalecki

Tak jak się można było spodziewać dzięki KGHM pierwsza część sesji stała pod znakiem (niewielkich) wzrostów. W drugiej połowie ulegamy jednak gorszym nastrojom panującym w Europie - tu wpływ miały dane makro z Eurolandu.

PKB w Niemczech zmalał aż o 3,8 procent.Gospodarka Eurolandu skurczyła się o 4,6proc. w skali roku, co jest wynikiem gorszym od przewidywań. Słabe dane widać w kursie walutowym euro, które traci do dolara.

Co za tym idzie traci także nasz złoty. Wielkiego entuzjazmu nie widać więc na GPW.

Co prawda motor indeksu WIG20 - KGHM nadal zyskuje prawie 5 proc., ale pozostałe blue-chipy nie mają już takiej dynamiki wzrostu.

Sesja to kolejne już przeczekanie gorszego okresu przez byki. Niedźwiedzie nie atakują - obroty rzędu 0,5 mld zł przed godz. 13 powinny o tym świadczyć.

**

GPW: Początek na lekkim plusie

**

Godz. 9:18, Marek Knitter

Na GPW w Warszawie sesja rozpoczęła się od niewielkiego wzrostu. Dalszy scenariusz będzie uzależniony od sytuacji na innych parkietach.

Otwarcie było całkiem przyzwoite. Szybko jednak niedźwiedzi ściągnęły w dół byki i teraz notujemy niewielki wzrost indeksu WIG20. O losach sesji zadecydują nie tylko wyniki kwartalne naszych spółek, ale również dane makroekonomiczne z zagranicy. W tym ostatnim przypadku jak na razie Niemcy bardzo zawiodły graczy.

Wyniki KGHM Polskiej Miedzi choć znacznie lepsze od konsensusu mogą nie wystarczyć do tego, aby utrzymać na plusie cały indeks WIG20. Jeżeli jednak kolejne dane makroekonomiczne z USA i dobre notowania za granicą się utrzymają to mamy szansę na pozytywne zakończenie całego tygodnia.

**KGHM pomoże GPW?

**

Godzina 06:11:21, Paweł Satalecki* *

Podobnie jak wczoraj tak i dziś zapowiada się bardzo ciekawa sesja. I nie chodzi nawet o sam przebieg notowań, ale raczej o to, co będzie w tle.

A tło jest dziś bardzo urozmaicone. Kontynuujemy publikacje ważnych wyników, dziś poznamy m.in. raporty kwartalne KGHM, Biotonu czy GTC. Najważniejsze są oczywiście te pierwsze. Spodziewać możemy się niezłego odczytu po tym, gdy wczoraj po sesji KGHM podał nowe, lepsze od poprzednich, prognozy wyników na ten rok. Prognozy, które uwzględniają dane z dzisiejszego raportu...

Skoro więc _ motorowi _ WIG20 będzie się dziś od rana wiodło, to i sam indeks powinien od rana zyskiwać. Tym bardziej, że nadal (nieco niepoprawnym) optymizmem wykazali się Amerykanie - S&P500 zyskał ponad procent, a Dow Jones 0,54 procent.

Ale nie tylko o wyniki naszych spółek będzie dziś chodzić. Oprócz nich poznamy także dane o PKB Niemiec, Francji czy Czech, a także całego Eurolandu. Będą one miały wpływ bardziej na notowania eurozłotego niż GPW, ale i tak każdy inwestor powinien się z nimi zapoznać. Szczególnie z wynikami naszego największego partnera handlowego.

Po południu spłynie sporo danych makro z USA, z których tak naprawdę największy wpływ na indeksy będzie miała produkcja przemysłowa w kwietniu. Spodziewany jest spadek o 0,5 proc. w skali miesiąca.

Gdy popatrzymy na sytuację naszych indeksów, na razie sprawdza się scenariusz, o którym pisałem w jednym z poprzednich komentarzy - czyli konsolidacja WIG20 pomiędzy poziomami 1800-1900 punktów. Warto zwrócić uwagę, że jeszcze trochę takich sesji w tym przedziale, a pojawi nam się negatywna dywergencja: przetną się tygodniowe średnie kroczące przy równoczesnym braku reakcji byków. To będzie świadczyć (no - może świadczyć), że teza o większej korekcia jest bardziej prawdopodobna, niż kontynuacja wzrostów np. do 2000 punktów.

ZOBACZ TAKŻE:

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)