Notowania

Dane z USA zaskoczyły. Sprawdź, co dzieje się na GPW

W komentarzu Money.pl przeczytasz także, jak rozpoczęła się sesja na giełdach w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Dane o zamówieniach - najważniejsza dziś publikacja z amerykańskiej gospodarki - wypadły sporo lepiej niż szacowali wcześniej analitycy. Nie wpłynęły jednak znacząco na ceny akcji na giełdach.

Zamówienia na dobra trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wzrosły w ujęciu miesięcznym o 3,7 procent. Analitycy oczekiwali natomiast wzrostu o 1,7 procent. Rozczarowały już natomiast dane nie uwzględniające zamówień na środki transportu. Te spadły o 0,1 proc., podczas gdy rynek oczekiwał 0,6-proc. wzrostu.

Dane z USA niewiele zmieniły na polskiej giełdzie. WIG20 otarł się o wczorajsze zamknięcie, ale bardzo szybko powrócił do symbolicznych, 0,2-0,3-procentowych, spadków. Na niewielkich, aczkolwiek zapewniających nowe rekordy, plusach są natomiast indeksy mWIG40 i sWIG80.

*Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej *

Na plusie ostatnią w tym tygodniu sesję rozpoczęła Wall Street. Najważniejsze tamtejsze indeksy po kilkunastu minutach notowań zyskują od 0,2 proc. (Dow Jones Industrial Average) do nawet 0,7 procent (technologiczny Nasdaq).

##

GPW: Mało zaskakujące dane z Europy. WIG20 nadal traci

Przemysław Ławrowski, godzina 12:45

Nastroje na europejskich parkietach lekko się poprawiły. Nadal jednak dominuje kolor czerwony. Odczyt PKB z Wielkiej Brytanii oraz indeks Ifo nie były zaskakujące. Przed nami dane z USA.

Spadki na GPW nadal są kontynuowane. Strata WIG20 została nieznacznie zredukowana i wynosi pod koniec pierwszej połowy sesji około 0,4 procent. Wskaźniki średnich i małych spółek znajdują się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Spadek wartości akcji spółki Kernel utrzymuje się na poziomie 13 procent. Ostatni raz takie notowania spółki były widziane na początku 2010 roku.

W Europie także wartości indeksów spadają, jednakże sytuacja poprawiła się od początku dzisiejszej sesji. CAC traci 0,3 procent, a sumaryczna zmiana DAX i FTSE100 jest bliska zeru. Przed południem danymi pochwaliła się Wielka Brytania. Tamtejszy wstępny odczyt zmiany PKB za trzeci kwartał wyniósł +1,5 procent, co było zgodne z oczekiwaniami. Niemiecki indeks Ifo poradził sobie natomiast nieco gorzej.

Notowania europejskich giełd podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród amerykańskich danych, które pojawią się przed rozpoczęciem sesji za Oceanem jest publikacja dotycząca zamówień na dobra trwałego użytku (prognoza 1,9 procent miesiąc do miesiąca, poprzednio 0,1 miesiąc do miesiąca). Nico później poznamy indeks Uniwersytetu Michigan.

GPW: Indeksy świecą się na czerwono. Powodem jest...

Przemysław Ławrowski, godz. 10:01

Notowania ciągłe w Europie rozpoczęły się dziś spadkiem głównych indeksów. WIG20 traci ponad pół procent. Najbardziej w kierunku południowym pociągnęła go przecena spółki Kernel, która opublikowała dziś niezadowalające dla inwestorów wyniki.

Ostatnia sesja tego tygodnia rozpoczęła się spadkami czołowych europejskich indeksów. WIG20 w pierwszych minutach handlu traci około 0,6 procent. Zyskują tylko nieliczne spółki, w tym Asseco Poland. Nico mniejszą stratę zaliczają aktualnie mWIG40 i sWIG80.

Tracąca dziś około 10 procent spółka Kernel opublikowała wyniki. Zysk netto spółki okazał się niższy o 46 procent i wyniósł 111,3 mln dolarów. Jednocześnie, co jest ciekawym zjawiskiem, jej przychody wzrosły o 35 procent (2796,8 mln dolarów). Porównując te liczy do prognoz, zysk netto jest lepszy niż oczekiwano, natomiast przychody wyższe niż zakładano.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na pozostałych giełdach w Europie także przewagę mają sprzedający. Giełda we Francji traci 0,6 procent, a niemiecki DAX 0,3 procent. Londyński FTSE100 przed publikacją wstępnego PKB za trzeci kwartał znajduje się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Analitycy przewidują, że wartość wyprodukowanych dóbr i usług w Wielkiej Brytanii wzrosła w tym okresie o 1,5 procent w ujęciu rocznym (w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego).

O godzinie 10 pojawił się indeks instytutu Ifo za październik, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Wyniósł on 107,4 punktów (prognoza: 108, poprzednio: 107,7).

GPW: Zbliża się debiut PKP Cargo. Doszło do nietypowej sytuacji

Maciej Rynkiewicz, 24 październik, godz. 22:55

Po czwartkowej sesji już tylko około 80 punktów brakuje indeksowi WIG20 do osiągnięcia dwuletniego maksimum ze stycznia 2013 roku. Z punktu widzenia ubogiego kalendarza makroekonomicznego nie wydaje się jednak, żeby grupa polskich blue chips na najbliższej sesji znacząco się do niego zbliżyła. Tymczasem uwagę inwestorów coraz bardziej przykuwa nadchodzący wielkimi krokami debiut PKP Cargo. Sytuacja z dnia na dzień staje się ciekawsza.

Indeks WIG20 podczas czwartkowej sesji powiększył się o ponad procent i obecnie jest na poziomach nienotowanych od stycznia. W czwartek rosły też najważniejsze grupy spółek w Europie, a średnia zwyżka wyniosła około pół procent. Udana sesja na Starym Kontynencie przełożyła się też na dobre nastroje za Oceanem. Inwestorzy kończą handel na sporych plusach, a indeksowi S&P500 brakuje trzech punktów do rekordu wszech czasów.

Notowania najważniejszych indeksów za Oceanem Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zdaje się, że ostatnia sesja w tygodniu na warszawskiej giełdzie będzie przebiegać pod znakiem niewielkich zmienności. Duże wzrosty są mało prawdopodobne ze względu na ograniczoną siłę kupujących, co widać było po czwartkowych, stosunkowo niewielkich obrotach. Z drugiej strony inwestorzy liczący na spadki nie będą chcieli się pozbywać papierów ze względu na rozpoczęty w tym tygodniu sezon wyników finansowych spółek. W nadchodzących dniach sprawozdaniami pochwalą się między innymi Lotos i BRE.

Tym, co więc obecnie najbardziej przyciąga uwagę krajowych inwestorów, to zdarzenia, jakie towarzyszą debiutowi PKP Cargo. W piątek przypada ostatni dzień zapisów dla inwestorów instytucjonalnych na przewoźnika. Tymczasem pod koniec dnia okazało się, że zapis na 10 procent sumy akcji o łącznej wartości około 300 milionów złotych złożyła Mennica Polska. Problem w tym, że spółce nie przydzielono żadnej akcji, mimo że oferowała 70 złotych za papier.

Sytuacja ta rodzi dwa pytania. Po pierwsze, dlaczego PKP Cargo nie przydzieliła papierów Mennicy, skoro oferowała więcej od ostatecznej ceny? Po drugie, skąd informacja, że Mennica nie dostanie akcji, mimo że w harmonogramie jest zapis o ich przydzieleniu dopiero 28 października?

Odpowiedź na drugie pytanie znajdziemy w prospekcie emisyjnym spółki. _ Po zakończeniu procesu budowania księgi popytu, sprzedający (...) dokona uznaniowego wyboru inwestorów instytucjonalnych, do których zostaną wysłane zaproszenia do złożenia zapisu na akcje _ - czytamy w dokumencie. Innymi słowy, PKP Cargo zastrzegło, że wybierze, której instytucji zaoferować papiery.

Teoretycznie możliwy jest więc scenariusz, że oferujący skorzystał z tego prawa i jeszcze przed przydziałem, zrezygnował z propozycji Mennicy. I to mimo że oferta - z punktu widzenia aktualnej ceny - była atrakcyjna. Nie jest wykluczone, że Skarb Państwa nie chciał mieć w postaci Mennicy Polskiej tak dużego akcjonariusza lub też przyjęcie oferty wiązałoby się z uzyskaniem niekorzystnej struktury akcjonariatu. Na przykład dotychczasowy właściciel mógł chcieć, żeby większy odsetek stanowili inwestorzy zagraniczni. Powody takiej decyzji mogą być jednak bardzo różne i ciężko spekulować na ten temat. W najbliższym czasie najprawdopodobniej ze strony spółek pojawią się stosowne wyjaśnienia.

Niemniej zainteresowanie tak dużym inwestorem to być może dobry zwiastun dla przyszłych posiadaczy akcji. Wspólnym mianownikiem jest tu bowiem Zbigniew Jakubas, największy akcjonariusz Mennicy Polskiej (ponad 50 procent akcji), który inwestuje również w przemysł kolejowy - jego Multico jest właścicielem między innymi Newagu, producenta taboru szynowego. Jeśli Jakubasowi zależy na posiadaniu w portfelu PKP Cargo, prawdopodobnie będzie skupował jej akcje po debiucie.

Kalendarz wydarzeń ekonomicznych dla krajowych inwestorów w piątek jest bardzo ubogi, ale nieco więcej będzie się działo w samych spółkach. W piątek wynikami finansowymi pochwali się ukraiński Kernel. Nie będą to jednak dane za działalność w trzecim kwartale, tylko za rok obrotowy 2012/2013. Wyniki za trzeci kwartał poda za to spółka Izolacja-Jarocin.

Więcej emocji przyniosą dane zza granicy, jednak kaliber publikowanych danych makro będzie niewielki. Za informację dnia można uznać raport urzędu statystycznego Wielkiej Brytanii, który poda zmianę PKB w trzecim kwartale bieżącego roku. Ekonomiści szacują, że gospodarka w tym czasie powiększyła się o 0,8 procent w ujęciu kwartalnym (wcześniej +0,7 procent) i 1,5 proc. w ujęciu rocznym (wcześniej +1,3 procent). Pół godziny wcześniej, czyli punktualnie o 10, rynki poznają najnowszy wynik niemieckiego indeksu instytutu Ifo.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: Indeksy świecą się na czerwono. Powodem jest...

Tagi: debiut pkp cargo, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz