Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Dobra passa warszawskiego parkietu

0
Podziel się:

Mimo zaangażowanego stosunkowo niewielkiego kapitału WIG20 zameldował się w okolicach pierwszego technicznego oporu.

Dobra passa warszawskiego parkietu
bEKGUMoR

Oczekiwanie na wieczorny komunikat FEDu oraz krótkoterminowa korekta spadkowa na niemieckim DAXie, nie przeszkodziły kursom krajowych dużych spółek w kontynuacji wzrostów. Indeks WIG20 trzeci dzień z rzędu pokazał się z dobrej strony.

Mimo zaangażowanego stosunkowo niewielkiego kapitału (580 mln zł), barometr naszych największych spółek zyskał 0,6 proc. i zameldował się w okolicach pierwszego technicznego oporu znajdującego się na poziomie 2.350 pkt.

Próby znalezienia własnej ścieżki na przebieg środowej sesji widoczne były już od początkowych minut notowań. Indeks WIG20 już w pierwszej godzinie handlu wzbił się w rejon poziomu 2.350 pkt. W tym czasie niemiecki DAX tracił nawet 1,5 proc.. Wśród naszych blue chips ponownie wyróżniały się walory PKN Orlen i Kernela. O bardzo dobrych wynikach finansowych za IV kw. 2014 r. przypomnieli sobie również chętni na akcje PGNiG. Negatywnie zaskoczył natomiast sektor bankowy, który ciążył indeksowi WIG20. Z punktu widzenia analizy technicznej zbliżamy się do momentu poważniejszych rozstrzygnięć. Opór na poziomie 2.350 pkt. jest bardzo istotny, a jego przełamanie otworzyłoby drogę do kontynuacji tegorocznych zwyżek.

bEKGUMoT

Słabsze dane z naszej gospodarki

Motorem napędowym indeksu WIG w ostatnich dniach są duże spółki warszawskiego parkietu. W tym czasie oddech próbują złapać mniejsze i średnie spółki, po wcześniejszej silnej fali aprecjacji. Wczoraj realizację zysków obserwowaliśmy przede wszystkim w segmencie średnich spółek. Indeks mWIG40 jako jedyny stracił na wartości. Nutę niepokoju spowodowały publikacje najświeższych danych makro dotyczących polskiej gospodarki. Okazało się bowiem, iż w lutym sprzedaż detaliczna w naszym kraju spadła o 1,3 proc., podczas, gdy rynek spodziewał się, że sprzedaż pozostanie na poziomie ze stycznia. Jest to przede wszystkim efekt panującej od pewnego czasu deflacji. Tylko nieznacznie lepiej zaprezentowała się natomiast produkcja przemysłowa (wzrost o 4,9 proc. wobec prognozy na poziomie 4,0 proc.). Indeks WIG podniósł się w rejon poziomu 53.350 pkt. i testuje obecnie lokalny szczyt z 2 marca br. Jego przełamanie oznaczałoby powrót do trendu wzrostowego, natomiast cofnięcie przedłuży trwającą na rynku od dwóch tygodni
spadkową korektę.

Sprytna gra słów ze strony Rezerwy

FED podczas wczorajszego posiedzenia zgodnie z oczekiwaniami usunął słowo „cierpliwy” z komunikatu dotyczącego prognoz terminu podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie jednak przedstawione zostały nowe obniżone prognozy dynamiki wzrostu gospodarczego i inflacji w 2015 r. Według nowych szacunków PKB w USA w tym roku wyniesie od 2,3 proc. do 2,7 proc., podczas, gdy jeszcze w grudniu ub. r. oczekiwano wzrostu o 2,6-3,0 proc.. Szacunki dotyczące inflacji zostały zredukowane do przedziału 0,6 proc.-0,8 proc. z 1,0-1,6 proc. wcześniej. Taka kombinacja oznacza dla inwestorów, iż FED jest daleki od optymizmu w odniesieniu do obecnego tempa rozwoju gospodarki. Tym samym Rezerwa zasygnalizowała, iż podniesie stopy dopiero gdy spełnione będą ku temu warunki. Indeks S&P500 silnie wzrósł i przetestował od dołu ważny pozom 2.100 pkt.

Neuca - wyższa dywidenda niż przed rokiem

bEKGUMoZ

Neuca chce wypłacić z zysku netto za 2014 rok 4,33 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Komentarz: Z zysku za 2013 r. spółka wypłaciła 3,8 zł na akcję. Biorąc jednak pod uwagę, iż wypracowany zysk netto za 2014 r. był o ok. 10 proc. wyższy od uzyskanego w 2013 r., stopa wypłaty kształtuje się na tylko nieznacznie wyższym poziomie. Zarząd zaskoczył natomiast inwestorów bardzo optymistyczną prognozą wyników finansowych. W tym roku Neuca planuje wypracować zysk netto oczyszczony z jednorazowych zdarzeń na poziomie 100 mln zł. Jednocześnie planowane są inwestycje na kwotę 50 mln zł. Sposobem na wzrost przychodów ma być wzrost liczby leków marek własnych w ofercie o kilkadziesiąt pozycji.

Enel-Med - skromna dywidenda na początek

Zarząd Enel-Med proponuje by z zysku za 2014 r. 2,36 mln zł przeznaczyć na wypłatę dywidendy, co daje 0,1 zł dywidendy na akcję. Wniosek zarządu został pozytywnie zaopiniowany przez radę nadzorczą - podała spółka w komunikacie.

bEKGUMpa

Komentarz: Akcje spółki Enel-Med mimo niskiej płynności, od dłuższego czasu znajdują się w centrum zainteresowania inwestorów. Niska wycena wskaźnikowa (P/E = 6,98x), w połączeniu z poprawiającymi się wynikami finansowymi, procentuje trendem wzrostowym kursu przedsiębiorstwa świadczącego usługi medyczne. Z ostatnich decyzji zarządu warto wymienić sprzedaż części diagnostycznej i wzrost inwestycji. Spółka m.in. uruchomiła nowa placówkę w warszawskiej Promenadzie. Dzisiaj spółka przedstawi raport finansowy za 2014 r. W poprzednim roku spółka nie wypłaciła dywidendy, gdyż zysk netto wyniósł jedynie nieco ponad 400 tys. zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEKGUMpu
giełda
komenatrze giełdowe
KOMENTARZE
(0)