Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Joanna Pluta
|

Dobry początek tygodnia na europejskich parkietach

0
Podziel się:

Jakkolwiek rynki cały czas pozostają zmienne, początek tygodnia powinien przynieść przynajmniej chwilową poprawę nastojów na światowych giełdach.

Dobry początek tygodnia na europejskich parkietach

Inwestorzy widzą bowiem, iż coraz więcej państw angażuje się w poprawę sytuacji w sektorze finansowym, co stwarza nadzieje na bardziej trwałą poprawę stabilności na rynkach. W ostatnim czasie rząd Korei Południowej zapowiedział wsparcie sektora bankowego kwotą 130 mld dolarów.

Informacja ta pociągnęła w górę indeksy azjatyckie - Nikkei 225 wzrósł na dzisiejszym zamknięciu o 3,6%. Większą zwyżkę ograniczały rozczarowujące dane o wzroście PKB z Chin - tempo wzrostu gospodarczego czwartej największej gospodarki świata wyniosło w trzecim kwartale 9% wobec oczekiwań na poziomie 9,7%.

Dynamika wzrostu PKB w Chinach spadła po raz pierwszy od czterech lat do jednocyfrowego wyniku.

Giełdy europejskie również otworzyły się na plusach i jest duża szansa na zakończenie sesji z pozytywnym wynikiem. Nastroje poprawia fakt, iż dziś ma zostać przyjęty plan pomocy dla niemieckiego rynku finansowego wysokości 500 mld euro. Projekt oprócz wsparcia finansowego obejmuje również restrykcyjne regulacje dla korzystających z pomocy banków.

Rząd holenderski z kolei zapowiedział prewencyjne wsparcie największej instytucji finansowej - ING kwotą 10 mld euro. Polski WIG-20 od rana wykazuje wysoką zmienność - w pierwszej godzinie notowań, po otwarciu na solidnym plusie, spadł na chwilę poniżej zera, by jeszcze przed 10.00 wzrosnąć o ponad 2%.

Na polską giełdę wpływać dziś będą nastroje panujące w regionie Europy Środkowowschodniej. Inwestorzy w regionie będą z kolei oczekiwać na decyzję Banku Węgier dotycząca stóp procentowych oraz komunikat po posiedzeniu. Atmosferę na GPW może poprawić przyjęcie przez rząd planu wstąpienia do strefy euro.

W Stanach Zjednoczonych po słabej końcówce minionego tygodnia, dziś także jest szansa na odreagowanie. Duży wpływ na dzisiejszą sesję będzie miała publikacja indeksu wskaźników wyprzedzających oraz wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)