Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

EBC jednak zawiódł inwestorów. WIG20 mocno w dół

0
Podziel się:

Obniżka stóp procentowych okazała się zbyt małą zachętą do kupna akcji. Giełda we Włoszech traci ponad 5 procent.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.25

Wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego popsuło nastroje wśród inwestorów. Mario Draghi rozwiał nadzieje, że EBC szybko włączy się do walki z kryzysem i będzie _ drukował pieniądze _.

Po dzisiejszej konferencji prasowej szefa EBC inwestorzy oczekiwali przełomu w sprawie ratowania strefy euro. Spodziewali się, że bank centralny ogłosi, że będzie masowo skupował obligacje zadłużonych krajów. Tak się jednak nie stało i EBC poprzestał m.in. na obniżce stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu 1 procenta.

Do tego Mario Draghi dorzucił jeszcze zapowiedź pomocy bankom w postaci bardziej elastycznej polityki w zakresie pożyczania im pieniędzy, co ma spowodować, że również więcej środków trafi do przedsiębiorców i tym samym będzie sprzyjało rozwojowi gospodarczemu.

Inwestorzy uznali jednak, że to za mało. Na europejskich parkietach rozpoczęła się wyprzedaż, która była najmocniej widoczna we Włoszech. Tam główny indeks spadł o prawie 6 procent. Pod koniec sesji sprzedający zdobyli też znaczną przewagę na warszawskiej giełdzie. Wyraźne spadki notują także indeksy na nowojorskiej Wall Street.

Pomimo neutralnej pierwszej połowy sesji, druga jednak rozwiała nadzieje byków na szybką poprawę sytuacji. Wszystkie blue chipy kończą sesją na czerwono, głównie za sprawą spadków notowań instytucji finansowych, co jest efektem zawiedzionych oczekiwań inwestorów po posiedzeniu EBC.

EBC obiecuje ułatwienia dla banków. To za mało

Łukasz Pałka, godz. 15.45

Nie tylko inwestorzy w Europie, ale również za Oceanem nie są usatysfakcjonowani efektami dzisiejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

Handel na Wall Street rozpoczął się właśnie od spadków głównych indeksów. Również w Europie Zachodniej, a także w Polsce główne wskaźniki notują straty. Najmocniej we Włoszech gdzie indeks FTSE MIB spada już o ponad 3 procent.

Powód takiej sytuacji wydaje się dość jasny. Po posiedzeniu EBC inwestorzy nie usłyszeli żadnych informacji, które można by uznać za zaskakującą pozytywnie niespodziankę. Obniżka stóp procentowych do 1 procenta była spodziewana, zabrakło jasnych deklaracji dotyczących ratowania strefy euro, a szef EBC Mario Draghi zapowiedział jedynie ułatwienia dla banków.

Są one dość ważne, bo chodzi m.in. o gwarantowanie przez EBC pożyczek dla banków, jak również obniżenie stopy rezerw obowiązkowych z 2 do 1 procenta. Wszystko po to, by zwiększyć płynność na rynku.

Dla inwestorów taka zapowiedź to jednak za mało. Inwestorzy nie rzucili się do kupowania akcji, a coraz większą przewagę zyskują sprzedający.

WIG20 znów pod kreską. Pomimo dobrych danych

Łukasz Pałka, godz. 15.10

Obniżka stóp procentowych w eurolandzie i lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy nie powstrzymały spadku indeksu WIG20. Inwestorzy wciąż czekają na dalsze informacje po posiedzeniu EBC.

W ubiegłym tygodniu do urzędów pracy w USA zgłosiło się 381 tysięcy tzw. nowych bezrobotnych. To wynik znacznie lepszy od oczekiwań i jednocześnie najlepszy od marca. Z kolei EBC obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 1 procenta.

Nie powstrzymało to jednak spadku indeksu WIG20. Również na pozostałych parkietach w Europie nastroje są bardzo ostrożne.

[

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/ )

Stopy w strefie euro znów rekordowo niskie

Łukasz Pałka, godz. 13.55

Europejski Bank Centralny ogłosił właśnie, że stopy procentowe w strefie euro zostały obniżone o 0,25 pkt. proc. do 1 proc. To dobra wiadomość dla inwestorów.

Tym sposobem stopy znów znalazły się na rekordowo niskim poziomie. Teraz inwestorzy czekają na konferencję prasową EBC. Oczekiwania są duże, bo gracze liczą na to, że EBC włączy się w walkę z kryzysem i ogłosi skup obligacji zadłużonych państw strefy euro. Czy tak się stanie, dowiemy się już za kilkadziesiąt minut.

Europejskie giełdy na razie spokojnie reagują na obniżkę stóp procentowych. Kluczowe dla rynków będą informacje po konferencji EBC.

GPW: Inwestorzy spokojni. Cisza przed burzą?

Paweł Zawadzki, godzina 12:24

Im bliżej decyzji Europejskiego Banku Centralnego, tym większą ostrożność starają się zachować giełdowi inwestorzy.

WIG20, który w najlepszym momencie dzisiejszej sesji zyskiwał już niemal 1 proc., oddał większość wzrostów i obecnie utrzymuje się symbolicznie powyżej wczorajszego zamknięcia. W _ okolicach kreski _ znajdują także indeksy spółek średnich i małych.

Mieszane, ale także bardzo _ ostrożne nastroje _, panują również na najważniejszych giełdach Starego Kontynentu. Niemiecki DAX i brytyjski FTSE znajdują się praktycznie na poziomie wczorajszych zamknięć. Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku francuskiego CAC-a, który jest obecnie przeceniany o niecałe 0,4 procent.

Inwestorzy wyczekują na decyzje Europejskiego Banku Centralnego, który w opinii większości obserwatorów rynkowych obniży główną stopę procentową z 1,25 do 1 procenta. Ciekawość budzi wśród giełdowych graczy kwestia większej potencjalnej aktywności EBC na rynku długu. Decyzja już o 13:45, konferencja prasowa trzy kwadranse później.

Niewielka zmienność panuje także w przypadku samych blue chipów. Kryterium ponad 1-procentowej zmiany kursu spełniają cztery spółki. PKN Orlen i KGHM rosną po odpowiednio 1,1 i 1,9 proc., ,a Kernel i PZU tracą po około 1,3 procent.

GPW: Inwestorzy odważniej przed kluczowymi decyzjami

Paweł Zawadzki, godzina 9:47

Kolejne negatywne zapowiedzi agencji ratingowej Standard&Poor's tym razem nie przestraszyły giełdowych graczy. Po neutralnej sesji na Wall Street inwestorzy notowania na GPW rozpoczęli od kupowania akcji.

WIG20 obecnie zyskuje ponad 0,5 procent. Słabiej wypadają indeksy spółek średnich i małych. mWIG40 i sWIG80 oscylują bowiem w okolicach wczorajszych zamknięć.

Inwestorzy z umiarkowanym entuzjazmem oczekują na decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżka głównej stopy procentowej z 1,25 do 1 procenta. Część graczy liczy także, że na dzisiejszej konferencji padną jakieś informacje dotyczące działań na rynku papierów dłużnych. Najwięksi optymiści wciąż liczą na decyzję w sprawie konkretnego programu skupu obligacji, czyli de facto _ drukowanie euro _ na zasadach zbliżonych do wcześniejszych działań Fed.

Inwestorów bardzo mocno nie przestraszyła nie zmniejszająca się aktywność agencji ratingowej Standard & Poor's. Po tym jak na początku tygodnia zapowiedziała ona umieszczenie na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia ratingów niemal wszystkich państw członkowskich strefy euro, wczoraj wieczorem taki krok podjęła w stosunku do największych europejskich banków.

W gronie największych spółek zniżkuje kurs sześciu przedsiębiorstw, jednak spadki większe niż 1 procent obserwujemy wyłącznie w przypadku akcji PZU (-1,1 procent). Najmocniejszym wzrostem może pochwalić się miedziowy gigant z Lubina, którego akcje drożeją o ponad 2 procent. Wzrostem sięgającym niemal 2 proc. mogą pochwalić się natomiast Asseco Poland i GTC.

GPW: Kolejny "kluczowy" szczyt i 600 miliardów

Artur Nawrocki, 07.12, godzina 23:10

Przez wielu ekonomistów nazywane _ kluczowym _ spotkanie przywódców Unii Europejskiej będzie w centrum uwagi inwestorów. W ostatniej chwili dowiedzieliśmy się także o ponownym spotkaniu duetu _ Merkozy _. Nie spodziewałbym się jednak w czwartek żadnych sensacyjnych informacji. Prawdopodobnie znowu usłyszymy słowa o tym, że _ czeka nas wiele wyzwań, z którymi musimy sobie poradzić _. Bez konkretów poziom 2300 punktów nie będzie przełamany.

Plotki rządziły w środę Wall Street. Najpierw wypowiedź jednego z niemieckich anonimowych oficjeli sprawiła, że zniżka sięgała nawet 1,1 procenta. Polityk, który nie chciał zdradzić swojej tożsamości mówił, że wykluczone są jakiekolwiek ustępstwa ze strony Niemiec. Dotyczy to nie tylko takich idei jak skup obligacji zadłużonych państw i banków (QE) czy emisja euroobligacji.

Sprzeciw dotyczy także najnowszy pomysłu - połączenia Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Widać, że nasi zachodni sąsiedzi są zdeterminowani, by nie wprowadzać rozwiązań mogących polepszyć nastroje na rynkach.

Dla Niemiec przedłużający się kryzys przy jednoczesnym przetrwaniu Eurolandu to korzystna sytuacja. Z jednej strony niemiecki eksport korzysta ze słabego euro (powrót do marki, mógłby w niego istotnie uderzyć), z drugiej może się bardzo tanio zadłużać i płacić niewielkie odsetki obsługując swój dług.

Tym co, zaważyło na indeksach amerykańskich w końcówce notowań była zapowiedź rozważenia przez G20 dokapitalizowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą 600 miliardów dolarów, by załagodzić kryzys w strefie euro. Dzięki temu, ostatecznie indeks S&P500 zyskał 0,2 procenta.

Przyglądając się wykresowi WIG20 widać, że dosyć mocną linią oporu jest poziom 2300 punktów, a najważniejszym poziomem wsparcia stała się linia 2100 *punktów. O sile tego pierwszego poziomu świadczy również fakt, że nie zostałaby przebity nawet bez tąpnięcia KGHM, który pomimo znacznych wydatków nadal widziany jest w oczach inwestorów jako atrakcyjna spółka ze wskaźnikiem do zysku na poziomie *2,8.

Dopóki analitycy domów maklerskich dogłębnie nie przeanalizują spółki pod kątem ostatnich wydarzeń, nie poznamy szczegółów podatku od kopalin, ani zakupu kanadyjskiej spółki - tak zakres 115-120 złotych na akcjach miedziowego giganta nie powinien zostać przełamany

Poza kolejnymi spotkaniami przywódców europejskich, a przede wszystkim duetu Merkel-Sarkozy czekają nas także decyzje kilku banków centralnych odnośnie stóp procentowych. Najpierw dowiemy się o stopach procentowych w Wielkiej Brytanii - analitycy nie oczekują zmian w polityce monetarnej na Wyspach.

Dużo ważniejsza będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego pod przewodnictwem Mario Draghiego. Oprócz spodziewanej obniżki podstawowych stóp procentowych rynek liczy także na zaoferowanie bankom długoterminowych linii płynnościowych, które w pewnym stopniu poprawią wizerunek instytucji finansowych w obliczu kolejnych obniżek ratingów.

Standardowo, jak w niemal każdy czwartek, dowiemy się o liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych Amerykanów. W ostatnich tygodniach ich liczba się ustabilizowała i waha się wokół 400 tysięcy. Ekonomiści prognozują, że liczba wniosków sięgnie 395 tysięcy, czyli 7 tysięcy mniej niż przed tygodniem.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)