Notowania

giełda
13.05.2015 08:22

Ewentualna korekta szansą na tańsze zakupy

Inwestorzy mają za sobą zmienny początek tygodnia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spadki na globalnych rynkach obligacji, brak porozumienia pomiędzy rządem greckim a wierzycielami oraz wzrost niepewności politycznej w naszym kraju, spowodowały wyższą aktywność strony podażowej.

Presja realizujących zyski była widoczna szczególnie w pierwszej fazie wczorajszej sesji. W drugiej odsłonie dnia dzięki mobilizacji kupujących, indeks WIG20 wrócił pod poziom 2.550 pkt.

Na wykresie świecowym dziennym w wyniku wtorkowych wahań powstał niewielki biały korpus z dolnym cieniem. Indeks WIG20 ma teraz prawdopodobnie ostatnią szansę na przełamanie najbliższego technicznego oporu znajdującego się na poziomie 2.550 pkt. Ogólny nastrój inwestycyjny na rynku sprzyja wybiciu WIG20 w górę, a dodatkowego paliwa dostarczają raporty finansowe spółek za I kw. 2015 r., które w większości przypadków wypadają lepiej od oczekiwań.

W negatywnym scenariuszu barometr największych spółek naszego rynku nie upora się ze wspomnianym poziomem 2.550 pkt. Pierwszym sygnałem słabości byłby spadek poniżej poziomu 2.530 pkt., co oznaczałoby równocześnie rozwinięcie nieco większej korekty, która byłaby szansą na tańsze zakupy akcji.

Uwaga na szeroki rynek

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w naszym kraju pokazała zachodnim graczom, iż rośnie ryzyko utraty władzy przez dotychczasowych rządzących podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Ryzyko polityczne z pewnością będzie odbijało się na zmienności złotego i akcjach polskich spółek. W dniu wczorajszym zwracał uwagę słabszy klimat inwestycyjny na szerokim rynku. Zarysowała się istotna przewaga ilości spółek tracących na wartości względem spółek, których notowania rosły (46% do 33%).

Na wykresie indeksu sWIG80 doszło do zwrotu w rejonie ważnego poziomu 14 tys. pkt. Aby myśleć o kontynuacji długoterminowego trendu wzrostowego, popyt nie powinien dopuścić do głębszego odejścia w dół indeksu sWIG80 od poziomu 14 tys. pkt. Blisko znajduje się również główna linia trendu wzrostowego (13,9 tys.).

Indeks S&P500 ma niewiele miejsca do manewru

Kluczowym tematem na światowych rynkach finansowych w ostatnich dniach jest wzrost rentowności obligacji papierów rządowych w Europie i w USA. Wczoraj temat ten popsuł nastroje inwestycyjne również na Wall Street. Indeks S&P500 początkowo tracił na wartości. Później jednak do głosu doszli kupujący.

Barometr szerokiego rynku stoi w dalszym ciągu przed szansą na przełamanie technicznego oporu na poziomie 2.120 pkt., co oznaczałoby wybicie z rozległej formacji trójkąta i sygnał kontynuacji długoterminowego rynku byka. Koniunktura na Wall Street będzie teraz mocno diagnozowana przez globalnych graczy. W tle znajdują się dane makro. Dzisiaj poznamy odczyt na temat sprzedaży detalicznej za kwiecień. Oczekiwany jest wzrost o 0,3 proc.

Energa – wyniki lepsze od oczekiwań

Zysk netto grupy Energa, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w pierwszym kwartale 2015 roku wyniósł 351,8 mln zł wobec 311,9 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 344,7 mln zł.

Komentarz: Energa jest trzecim największym dystrybutorem i równocześnie trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej. Lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za I kw. 2015 r. udało się osiągnąć spółce dzięki podwyżce cen z tytułu dystrybucji energii. Przychody grupy w I kw. sięgnęły 2,91 mld zł (wzrost o 6 proc. rdr) i były 7,4 proc. wyższe od oczekiwań analityków na poziomie 2,71 mld zł. Kurs spółki w dniu wczorajszym wzrósł o 1,6 proc. Akcjonariusze energetycznej spółki otrzymają w tym roku 1,44 zł dywidendy na walor.

Dzień przyznania prawa do dywidendy przypadł na 7 maja br., co zbiegło się w czasie z rozwojem spadkowej korekty na kursie spółki. W wyniku realizacji zysków notowania Energii zbliżyły się do poziomu 22,5 zł, gdzie przebiega długoterminowa linia trendu wzrostowego. Jest więc szansa, iż linia ta w połączeniu z korzystnym raportem finansowym za I kw. 2015 r., skłoni inwestorów do zwiększonych zakupów akcji spółki.

PEKAO S.A. – spadek zysku, ale mniejszy od prognoz

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w pierwszym kwartale 2015 roku spadł do 624,4 mln zł z 634,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał 4 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 598,3 mln zł.

Komentarz: Zarząd Banku Pekao S.A. spodziewa się jednocyfrowego spadku zysku netto w całym 2015 r. Minimum w zakresie przychodów odsetkowych spodziewane jest w II kw. 2015 r. Natomiast w III kw. zarząd prognozuje odbicie w przychodach odsetkowych do poziomu osiągniętego w I kw. br. Wzrosty w tym zakresie powinny być widoczne w dopiero w IV kw. br. Bank liczy natomiast na wzrost sprzedaży nowych kredytów hipotecznych i konsumenckich do poziomu ponad 12 mld zł.

Do potwierdzenia długoterminowej hossy na akcjach Banku Pekao S.A. wciąż brakuje sygnału przebicia się kursu przez strefę oporu zlokalizowaną w rejonie poziomu 200 zł. Atutem banku jest wysoka stopa dywidendy. Spółka wypłaci akcjonariuszom 10 zł, a dniem prawa do dywidendy jest 10 czerwca br.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz