Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Getin Holding zyskuje po wynikach

0
Podziel się:

Getin Holding wypracował 46 mln zł zysku netto co jest co prawda wynikiem gorszym od osiągniętego w analogicznym okresie 2008r. kiedy bank wypracował 65 mln zł jednak wyższym o 70 proc. od rynkowego konsensu.

Getin Holding zyskuje po wynikach

*Tydzień na GPW rozpoczyna się od wzrostów głównych indeksów. Podtrzymanie pozytywnego sentymentu na rynkach kapitałowych zawdzięczamy lepszym od oczekiwań danym z amerykańskiego rynku pracy, które poznaliśmy w piątek. *

O godzinie 11.00 indeks WIG20 zyskuje 0,1 proc. i wynosi 2392pkt. Wzrosty odnotowują spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 0,4 proc. oraz 0,2 procent.

Lepsze od prognoz wyniki Getinu

Wśród blue chipów uwagę zwraca Getin, który zyskuje 1,9 procent. Bank przed sesją opublikował wyniki finansowe za IV kwartał 2009r. W IV kwartale 2009r. Getin Holding wypracował 46 mln zł zysku netto co jest co prawda wynikiem gorszym od osiągniętego w analogicznym okresie 2008r. kiedy bank wypracował 65 mln zł jednak wyższym o 70 proc. od rynkowego konsensu. Wynik Getin Holding na poziomie zysku netto jest zbliżony do wypracowanego w III kwartale 2009 roku.

W całym ubiegłym roku zysk netto Getin Holding wyniósł 276 mln zł co oznacza rezultat aż o 46 proc. gorszy niż w 2008r. Przyczyn pogorszenia wyników względem 2008r. należy upatrywać głównie w odpisach aktualizacyjnych związanych z pogarszającą się jakością portfela kredytów detalicznych. Inwestorów może niepokoić poziom rezerw. Saldo rezerw wyniosło 250 mln zł, co oznacza wynik znacznie przekraczający rynkowe oczekiwania na poziomie nieco powyżej 200 mln złotych.

Wyższy od oczekiwań zysk netto w IV kwartale ubiegłego roku Getin zawdzięcza opłatom i prowizjom. Wynik odsetkowy banku w IV kwartale wyniósł 274 mln zł i nieznacznie przekroczył rynkowy konsensus na poziomie 271 mln zł. Lepiej wypadał wynik z tytułu prowizji, który o 14 proc. przekroczył oczekiwania rynku i sięgnął w analizowanym okresie 120,3 mln zł. Pozytywnie należy ocenić dyscyplinę po stronie kosztów. Wskaźnik kosztów do przychodów wynosi obecnie 41,8 proc. co jest jednym z lepszych wyników na tle całego sektora bankowego. Pomimo wypracowania pozytywnego wyniku finansowego w przeciwieństwie do BZWBK akcjonariusze Getinu nie mogą liczyć na dywidendę z zysku za ubiegły rok.

Getin Holding ma ambitne plany na 2010r. Bank zakłada swój udział w konsolidacji polskiego rynku finansowego. Getin Holding zapowiada umocnienie swojej pozycji we wszystkich obszarach działalności tak aby w niedługim czasie znaleźć się w pierwszej piątce największych banków w Polsce. W tym celu niezbędne mogą się okazać kolejne akwizycje. Getin zapewnia równocześnie, że w ramach obecnych struktur funkcjonować będą obie marki: Noble oraz Getin. Zaprezentowane wyniki powinny mieć pozytywne przełożenie na zachowanie notowań Getinu. Należy jednak zwrócić uwagę, że inwestorzy w znacznej mierze dyskontowali dobry raport finansowy i w efekcie walory Getinu zyskały w ostatnich dwóch tygodniach około 15 procent.

Niewiele wiadomości z gospodarki

Rozpoczęty właśnie tydzień na rynkach finansowych nie będzie obfitował w publikacje danych makroekonomicznych .Warto zwrócić uwagę na raport z USA dotyczący sprzedaży detalicznej. Poznamy go dopiero w piątek. Do tego czasu krajowi inwestorzy z uwagą będą śledzić wydarzenia na Wall Street gdzie podczas najbliższych sesji należy oczekiwać testowania na S&P500 styczniowych maksimów na poziomie 1150 punktów.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)