Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Słabe dane z GUS, a akcje w górę

Słabe dane z GUS, a akcje w górę

Dane GUS okazały się rozczarowujące. Bo jak inaczej można nazwać spadek dynamiki produkcji przemysłowej do 1,2 proc. w lutym z 9,0 proc. w styczniu? Gorzej od oczekiwań wyglądała też sprzedaż detaliczna. Giełda właściwie nie zareagowała. KGHM odbudowuje pozycję, deklarując wypłatę dywidendy mimo gigantycznych strat.

Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 1,2 proc. rok do roku, a oczekiwano 2,9 proc. Sprzedaż detaliczna była wyższa o 7,3 proc., a prognozowano 7,3 proc. Po bardzo dobrym styczniu oczekiwania były duże i to co podał GUS można powiedzieć, że rozczarowało.

Na giełdzie tego jednak nie widać. Wręcz przeciwnie - nastąpiło jakby ożywienie w kierunku wzrostów. To w dużej mierze zasługa KGHM, który od rana obciążał WIG20 (+0,7 proc.), a teraz idzie nieznacznie do góry. Deklaracja, że mimo strat będzie dywidenda zmieniła podejście rynku.

Najbardziej w górę indeks WIG20 ciągną w piątek akcje PKN Orlen (+1,4 proc.) oraz PKO BP (+0,8 proc.). W drugą stronę idą akcje PGE (-1,1 proc.).

Na uwagę zasługuje dzisiaj spory wzrost akcji PKP Cargo (+10,4 proc.). Co prawda w całym 2016 roku spółka odnotowała 134 mln zł straty, to jednak czwarty kwartał był na sporym plusie. Zysk netto PKP Cargo w IV kwartale 2016 r. wyniósł 66,5 mln zł, podczas gdy prognozy analityków ankietowanych przez PAP mówiły o niewielkiej stracie.

Jeśli chodzi o notowania w Europie to widać poprawę. Niemiecki DAX zyskuje 0,1 proc., brytyjski FTSE100 0,4 proc., a francuski CAC40 0,3 proc. Najbardziej znaczący wzrost odnotował niemiecki koncern energetyczny E.ON.

Akcje na Wall Street zaczęły dzień dość płasko. Główne indeksy po 10 minutach notowań są blisko poziomów z poprzedniego dnia. Inwestorzy z uwagą obserwują wydarzenia na spotkaniu G20 w Niemczech. Uczestnicy tradycyjnie zwracają uwagę na to, że manipulowanie kursami walutowymi jest "be", co przedtem nie skłaniało wielu z nich, żeby tego nie robić. Zwraca się uwagę natomiast, że nic w komunikatach nie ma przeciw protekcjonizmowi. Najwyraźniej obowiązuje zasada - nie drażnić prezydenta USA.

 

Aktualizacja: 10:07
Dobry piątek i tydzień na GPW. KGHM w dół po wynikach

Pozytywnym akcentem kończy się dobry tydzień na giełdzie w Warszawie. W tym roku tylko trzy tygodnie były spadkowe, co nakazuje ostrożność

0,2 proc. wzrostu indeksu WIG20 kończy się pierwsze pół godziny notowań na warszawskiej giełdzie w piątek. Nastroje osłabia spadek akcji KGHM o 1,3 proc. Spółka opublikowała raport roczny, ale to nie wielomiliardowa strata - oczekiwana po enuncjacjach w sprawie ponad 5-miliardowych odpisów - jest główną przyczyną piątkowego spadku kursu, ile obniżenie kursu miedzi w Londynie o 0,5 proc.

Cały tydzień zaliczyć można do bardzo udanych, dzięki dobremu poniedziałkowi i czwartkowi. WIG20 zyskał w tym tygodniu już 4 proc., głównie dzięki wzrostom kursu KGHM (+7 proc.). To efekt osłabienia dolara po obradach Fed w środę.

Kwotowania WIG20 w bieżącym tygodniu

 

Z informacji członków zarządu amerykańskiego banku centralnego inwestorzy wydedukowali, że w tym roku podwyżki stóp procentowych będą tylko trzy, więc dolar uznano za chwilowo przewartościowany, a ceny surowców poszły generalnie w górę - w tym miedź o 2,6 proc.

Spadkami kończą tydzień giełdy w Tokio (Nikkei -0,4 proc.) i Szanghaju (Shanghai Composite -1,0 proc.), w ciągu tygodnia ta druga wyszła jednak na plus (0,8 proc.).

Ostatniego dnia tygodnia w Europie przeważają lekkie spadki, co można traktować jako odreagowanie po wcześniejszych wzrostach - choć fakt, że nie tak spektakularnych jak w Polsce. Niemiecki DAX traci 0,4 proc., brytyjski FTSE100 jest tylko lekko na plusie, francuski CAC40 spada 0,1 proc., a włoski FTSE MIB idzie w dół o 0,3 proc. W skali tygodnia to ten ostatni rynek miał jednak największe powody do zadowolenia.

Piątek będzie istotny ze względu na krajowe dane gospodarcze, które mogą potwierdzić, lub zaprzeczyć dobrym informacjom z tego tygodnia, w tym z rynku pracy. Mamy odczyt lutowy GUS odnośnie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej o 14:00. Oczekiwane jest osłabienie bardzo wysokiej dynamiki produkcji do 2,9 proc. rok do roku ze 9,0 proc. wzrostu w styczniu. Sprzedaż detaliczna ma rosnąć w tempie 8,6-procentowym w ocenie analityków, czyli nie tak dobrze jak w styczniu (+11,4 proc.).

Oprócz danych z Polski za istotne można uznać informacje o indeksie nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan (15:00) i informację o liczbie platform wiertniczych w USA wg Baker Hughes. Dane z poprzedniego tygodnia wskazały na 617 czynnych platform, czyli najwyższym poziomie od października 2015 r. Te dane zbijają ceny ropy naftowej, bo świadczą o wzroście produkcji, a przecież niedawne dane o wzroście zapasów w magazynach OPEC już poddają w wątpliwość realizację zobowiązań o cięciach z grudnia ub.r. W piątek ceny ropy nieznacznie odbiły w górę, korygując nieco duże spadki z tego miesiąca.

Poza powyższym, mamy w piątek kontynuację serii raportów za 2016 rok ze spółek. Oprócz wspomnianego wyżej KGHM, który podał dane wczoraj po sesji, w piątek stratę netto ogłosił PKP Cargo (133,7 mln zł w 2016 r., wobec 30,3 mln zł zysku rok wcześniej), a w czwartek wieczorem Asseco Poland podała, że zysk spadł do 301 mln zł z 365 mln zł w 2015 r.

Trzeba jeszcze pamiętać, że po dzisiejszej sesji dokona się korekta w składzie najważniejszych indeksów. Enea opuści WIG20 i trafi do mWIG40, w drugą stronę awansuje JSW. O dziwo akcje Enei akurat w piątek rosną o 1,1 proc., a JSW spadają o 1,7 proc.

giełda, wig20, sesja na gpw
Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
szał z rana
2017-03-20 08:08
Ktoś tu pisał w minionym tygodniu, że betoniarz wyjeżdżał do Sierra Leone zrobić interes życia. No właśnie, czy udało mu się wylicytować znaleziony tam ostatnio diament? Sądzę, że nie przyzna się jaki był końcowy rezultat. No cóż, ma prawo, jego wola.
synonim
2017-03-20 07:00
Bitcoin -7, 28% z rana

Tam już koniec zabawy po rozliczeniu serii marcowej
Three card Monte
2017-03-17 19:07
Dochodzi jeszcze efekt krachu złotego.
Pokaż wszystkie komentarze (147)