Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Świetne dane z rynku pracy USA. Akcje w górę

12
Podziel się:

Dane z rynku pracy w USA okazały się rewelacyjne. To zwiększa szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA. Wall Street nie wygląda na przestraszone.

Świetne dane z rynku pracy USA. Akcje w górę
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Bezrobocie w USA wyrównało rekord od 2001 roku i wyniosło 4,3 proc. Tego się spodziewano. Nie spodziewano się jednak, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrośnie o aż 209 tys. - prognozy mówiły o 183 tys. Do tego poprawiono dane z poprzedniego miesiąca. Dobre są też dane o wynagrodzeniach.

Dolar się natychmiast umocnił, bo rosną szanse na podwyżkę stóp procentowych. Giełda swoim zwyczajem z ostatnich dni, "wakacyjnie" co prawda rośnie, ale niemrawo. Indeks Dow Jones wyznaczył kolejny historyczny rekord - od piątku jest to 22089,05 pkt. Po godzinie sesji rośnie jednak o tylko 0,1 proc. S&P500 zyskuje 0,2 proc. a Nasdaq 0,1 proc. Skromnie.

Tymczasem akcje w Warszawie wykazują więcej animuszu. WIG20 pod koniec sesji zyskuje 0,5 proc. Na czele wzrostowej stawki są banki - najwyraźniej zbyt mocno przecenione w ostatnich dwóch dniach w reakcji na ustawę prezydenta Dudy. PKO BP zyskuje 1,3 proc., Pekao 1,2 proc. a mBank 2,5 proc.

Dobry dzień notuje LPP, reagujący na rekomendację od BDM i wycenę 7817 zł. To ponad 600 zł od obecnej ceny rynkowej (7176 zł).

Kwotowania WIG20 w piątek

_ _Aktualizacja: 8:59 Giełdy w trybie wakacyjnym. Co z bezrobociem w USA?

Światowe giełdy działają ostatnio w trybie wakacyjnym. Brak jest mocniejszych ruchów w górę, czy w dół. Co prawda najstarszy indeks giełdy w Nowym Jorku Dow Jones Industrial po raz siódmy pobił historyczny rekord, ale jego wzrosty w ciągu tych siedmiu sesji trudno uznać za duże.

Indeks Dow Jones Industrial w tym tygodniu przekroczył poziom 22 tys. pkt. po raz pierwszy w historii i utrzymał się nad nim na zamknięciu w czwartek. Zawdzięcza to pozytywnym wynikom spółek giełdowych - Bloomberg szacuje, że dla S&P500 będą o ponad 10 proc. wyższe niż rok temu, Thomson Reuters daje nawet 11 proc.

Jeśli spojrzeć na zmienność rynku sytuacja wygląda jednak na napiętą. Ruchy indeksów poniżej 0,5 proc. w górę i w dół robią wrażenie jakby rynek zmagał się z decyzją, w którą stronę iść. No ale są przecież wakacje.

W piątek z ważniejszych globalnych spółek pojawią się dane Berkshire Hathaway, czyli funduszu kierowanego przez guru giełdowego Warrena Buffeta.

Z polskich spółek dane podały już Idea Bank i Mennica Polska. Zysk netto tego pierwszego co prawda spadł do 58,7 mln zł w drugim kwartale z 265,64 mln zł rok wcześniej, ale trzeba ten ubiegłoroczny wynik skorygować o zysk sprzedaży akcji GetBack (249,1 mln zł), czyli nie było tak źle. Co więcej wynik netto był wyższy o 15 proc. niż w pierwszym kwartale.

Spadł natomiast zysk Mennicy Polskiej do 28,7 mln zł z 40,6 mln zł rok temu.

Spadkami kończy piątek giełda w Tokio. Nikkei225 stracił 0,4 proc. To konsekwencja umocnienia jena względem dolara po słabszym odczycie danych z sektora usług w USA.

Chińska giełda poszła w górę. Shanghai Composite zyskał 0,2 proc. dzięki wzrostom spółek surowcowych, wspieranym przez boom w budownictwie.

Notowania w Azji w piątek

Bezrobocie w USA

Z danych makro kluczowe w piątek będą dane z amerykańskiego rynku pracy o 14:30. Dane z ADP były gorsze i przewidywania wskazują również na pogorszenie danych rządowych. Prognozy analityków wskazują na wzrost zatrudnienia o 183 tysiące osób w prywatnym sektorze pozarolniczym w lipcu, podczas gdy w czerwcu rosło o 222 tys. Bezrobocie ma spaść do 4,3 proc., co byłoby wyrównaniem osiągniętego dwa miesiące temu najlepszego wyniku od kwietnia 2001 r.

Te dane razem z inflacją mają wiodący wpływ na prognozy względem stóp procentowych. Wczoraj rynek kontraktów terminowych w Chicago wyceniał, że prawdopodobieństwo podwyżki przez Fed w grudniu wynosi tylko 44,4 proc., czyli mniej o 2,3 pkt. proc. w porównaniu z środą.

O tej samej porze podane zostaną dane o bilansie handlowym USA, co wpłynie na PKB. Prognoza mówi o lekkiej poprawie - USA mają być na minusie 45 mld dol. w czerwcu.

Ostatnią ważną informacją dnia będzie liczba czynnych odwiertów ropy naftowej podawana przez Baker Hughes (19:00), co wpływa na notowania czarnego złota. W ubiegłym tygodniu informowano o tylko nieznacznym wzroście o 2 platformy do 766. Spowolnienie przyrostu podaży surowca z USA pomogło wzrostom cen ropy. W piątek jej ceny spadają o 0,3 proc. - poniżej 49 dol. za baryłkę WTI i poniżej 52 dol. za baryłkę Brent.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
olo
5 lata temu
Propaganda sukcesu.
xyz
5 lata temu
[QUOTE] tylko takie przekomarzanki na poziomie piaskownicy umiesz z siebie wypocić, miernoto [/QUOTE] Szkoda, ze nie ma tutaj bitcoiniarza, zorganizowałby świetną zabawę w plusiki (+) i minusiki (-), na poziomie profesjonalnym oczywiście, żeby nikt bez ogromnej wiedzy i długoletniego doświadczenia nie podczepił się lub jakiś wyrośnięty przedszkolak.
mes
5 lata temu
Synonim czyli wieśniak z Żoliborza robi pewnie teraz piątkowe zakupy z ciocią. Oczywiście ciocia płaci bo on z czego miałby zapłacić skoro wtopił na całej linii. Dlatego tak tutaj bluzga bo odreagowywuje swoje niepowodzenia. Przynajmniej z TFI frędzla jeszcze nie wywalili ale do czasu.
mes
5 lata temu
Synonim w obliczu twardych faktów to ty w grudniu zalecałeś wywalanie akcji. Takie są twarde fakty w takim wydaniu młotku z tfi.
Bunio
5 lata temu
CI Games z +10% rano fiknął na 0% aktualnie. Niezła grzanka