Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Nici z twardego Brexitu, ale entuzjazm opadł

9
Podziel się:

Po burzliwym czwartku, obfitującym w kluczowe wydarzenia, piątek jest aż za spokojny. Optymizm na giełdach co prawda trochę przygasł od rana, ale utrzymują się wzrosty.

Nici z twardego Brexitu, ale entuzjazm opadł
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

WIG20 był już przez chwilę w piątek "pod kreską", jednak KGHM (+1,6 proc.) ratuje sytuację. Kurs kombinatu idzie w rytm notowań miedzi w Londynie (+0,6 proc.), która w tydzień zyskała prawie 2 proc.

Jeśli już o Londyn chodzi, to na 10 dni przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie Brexitu okazuje się, że Konserwatyści tracą większość. Utworzenie nowego rządu może być trudne, o ile nie niemożliwe. W tej sytuacji niewykluczony jest scenariusz kolejnych wyborów. Tak czy inaczej szanse "twardego Brexitu" zmalały, bo zmalała siła polityczna jego zwolenników.

Giełda akcji w Londynie reaguje na zasadzie - skoro spada funt o 0,4 proc., to indeks FTSE100 rośnie o 0,6 proc. Największy wzrost ze spółek z tego indeksu zaliczyły kopalnie złota Fresnillo (+4,6 proc.). Choć złoto akurat w piątek zaliczyło korektę o 0,3 proc., to w skali miesiąca zyskało 4,6 proc. W górę idą również inne spółki wydobywcze, w tym konkurent KGHM Antofagasta.

Akcje w górę idą też w Europie kontynentalnej, choć z mniejszym entuzjazmem niż jeszcze rano. Niemiecki DAX zyskuje 0,4 proc., podobnie jak francuski CAC40, lekko traci włoski FTSE MIB.

Wśród największych 50 spółek strefy euro największe spadki zaliczyły koncerny paliwowe: włoski Enel (-1,4 proc.) i niemiecki E.ON (-0,9 proc.). To reakcja na problemy z odbiciem cen ropy. Ta, choć od rana nadrabiała straty, to po 14:00 już spada. Ropa Brent zeszła poniżej 48 dol. za baryłkę.

Notowania w Europie w piątek

Aktualizacja: 10:17 Powyborcze wzrosty? To bardziej efekt EBC i Trumpa

Piątek giełdy na całym świecie zaczęły wzrostami. Słabsze wyniki partii Theresy May teoretycznie powinny źle zadziałać na rynki, ale jednocześnie z ulgą przyjęto zeznania byłego szefa FBI, które nie obciążyły prezydenta Trumpa. Dobrze też odebrano obniżenie prognozy inflacyjnej EBC.

Główny indeks akcji giełdy w Londynie rośnie 0,8 proc. ponad pół godziny po otwarciu sesji. To konsekwencja słabości funta, który traci 0,3 proc. do dolara i 0,2 proc. do euro po wynikach czwartkowych wyborów.

Rosną nie tylko akcje na Wyspach. Niemiecki indeks DAX zyskuje 0,7 proc., francuski CAC40 0,8 proc., a włoski FTSE MIB 0,8 proc. Kontynuację wczorajszej dobrej sesji widać też w Warszawie. WIG20 jest w piątek rano na poziomie o 0,5 proc. wyższym niż poprzedniego dnia.

Rosną notowania PKO BP (+1,1 proc.), który w trendzie wzrostowym jest już od lipca ub.r. Na indeks wpływ ma też wzrost PKN Orlen (+0,5 proc.).

W górę poszły notowania w Japonii - Nikkei225 +0,5 proc. i w Chinach - Shanghai Composite +0,3 proc.

Notowania w Europie w piątek

To nie tyle reakcje giełd akcji na wyniki głosowania w Wielkiej Brytanii ile oddech ulgi po zeznaniach byłego szefa FBI i oddalenie w czasie perspektywy zacieśnienia polityki monetarnej przez EBC.

W przypadku przesłuchania byłego dyrektora FBI obyło się bez niespodzianek. Comey powiedział, że Trump nie naciskał na porzucenie śledztwa w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie. Rynki przestały brać pod uwagę prawdopodobieństwo odwołania Trumpa ze stanowiska.

Co więcej, również w czwartek obradowała rada Europejskiego Banku Centralnego. Nie podwyższono stóp, nie dano też sygnału o spadku dodruku pieniądza, wręcz obniżając prognozy inflacyjne, co cieszy rynki akcji, zyskujące na napływie darmowego kapitału.

Te okoliczności przeważyły wynik przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii. Partia Konserwatywna je co prawda wygrała, ale nie uzyskała większości mandatów w Izbie Gmin - wynika z sondaży exit poll. Szacunki mówią, że konserwatyści uzyskają 314 miejsc. Opozycyjna Partiia Pracy ma 266 głosów.

Pozycja negocjacyjna Konserwatystów w sprawie Brexitu, choć w zamierzeniach miała się poprawić, to pogorszyła. Nie wiadomo jaki rząd uda im się sformować. Rząd w Londynie ma dwa lata na ustalenie warunków Brexitu, tymczasem teraz negocjacje z Unią staną się jeszcze trudniejsze.

Zyskujemy na kłopotach premier May

Po zachowaniu polskich akcji wygląda jakby kłopoty wyborcze premier Theresy May przesuwały część kapitału nad Wisłę. W wyborczy czwartek warszawska giełda była najlepsza po mediolańskiej na kontynencie. WIG20 zyskał 1,4 proc. Sondaże wskazywały, że sytuacja Konserwatystów się pogorszy.

Tymczasem w czwartek część inwestorów postanowiła wycofać się z rynku akcyjnego, doprowadzając do 0,4 proc. przeceny indeksu FTSE 100. WIG 20 był tymczasem na równi z włoskim FTSE MIB najsilniejszym indeksem w Europie. Dobry wynik należy przypisać głównie silnym zwyżkom KGHM (+5,1 proc.), PZU (+2,7 proc.) i PKN Orlen (+1,8 proc.).

W piątek po czwartkowych emocjach nie będzie się już wiele działo w sferze danych makroekonomicznych, czy politycznych. Wskaźnik inflacji CPI w Chinach zgodnie z prognozami w maju wyniósł 1,5 proc. Nieco gorsza od prognoz była inflacja producencka, co wskazuje na słabnące tempo wzrostu drugiej największej gospodarki świata.

Przyśpieszył za to w maju eksport w Niemczech do 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, a jeszcze szybciej rósł import - o 1,2 proc. (prognozowano spadek o 1 proc.). To dobry prognostyk dla polskiej gospodarki, zarówno powiązanej z niemieckimi eksporterami, jak i wysyłająca do Niemiec sporo towarów.

Przed nami jeszcze dane o produkcji dóbr w fabrykach w Wielkiej Brytanii (10:30) i informacja o liczbie platform wiertniczych w USA (19:00) i to właściwie wyczerpuje listę ważniejszych informacji z rynku.

A ze spółek? Minister energii zapowiedział zmiany w radzie nadzorczej PKN Orlen. Dywidendę wypłaca dziś Forte (20 gr. na akcję), Wawel (20 zł na akcję) i Yolo (2,85 zł na akcję). Walne zgromadzenie w sprawie podziału zysku ma Impel i Rawlplug.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
cdsa
5 lata temu
w UK byly zamachy terrorystyczne,, o czym mowimy,, mozeto sluzby mossadu w zwiazku z Brexit,,ISIS, izraeli secret service,, 3 pod rzad,, jest zalobamozna tak powiedziec,, niewinni ludzie gina, czy to sie sle skonczy,, przegrali zaczeli obcinac wydatki na cele publiczne, nawet na policje,, dostala glosy ze wzgledu na ten brexit,, gdyby nie to by byl przy wladzy Labour,,a wiec jest chaos,, zreszta ona siedziala na plocie od poczatku, robia tu eurokraci i politycy sprzedajni rozne utrudnienia,,
Shakespeare z...
5 lata temu
3.95 zł - na niektórych stacjach kosztuje litr oleju napędowego. Bariera 4 zł została złamana, a na stacjach tworzą się duże kolejki. Trasy, szlaki, alejki rowerowe świecą pustkami, większość rowerzystów przesiadła się do aut i stoi w kolejkach po tanie paliwo. Producenci rowerów i właściciele sklepów rowerowych też przesiedli się do aut i stoją w kolejkach po tanie paliwo.
analytycy sza...
5 lata temu
,,4,60 zł, a nawet 4,57 zł - tyle będzie kosztował funt brytyjski pod koniec 2017 r. - szacują dla WP analitycy. Już w piątek rano funt gwałtownie osłabił się aż o 9 gr i spadł do poziomu 4,75 zł. Wiele wskazuje więc na to, że do końca zawirowań jeszcze daleko."
bitcoiniarz
5 lata temu
Jak tylko dziś napisałem DWA posty lekko wątpiące w świetlaną hossę zostałem w moment ZBLUZGANY przez jakieś anonimowe stado. Ciekaw jestem co to za jedni. Synonim masz jakieś podejrzenia? ha ha ha :))) P.S. W sumie ładne panny w tej Wawie jakieś takie lepsze teraz niż parę lat temu. Sporo szczupłych , wysokich lasek. W Krakau też ładne ale dużo w wersji mini niestety co to nie wiadomo czy dziewczynka czy kobieta: nie gustuję, no ale cóż wiadomo MAŁOpolska ha ha ha
bitcoiniarz
5 lata temu
Dlaczego BLOKADA KATARU i wojna na włosku w tym kraju Zatoki Perskiej nie interesuje teraz nawet psa z kulawą nogą a gdy w Dubaju parę lat temu w sumie NIC takiego się nie działo to wszystkie rynki drżały jak osika? KTO MI TO WYTŁUMACZY ?!