Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Bugaj
|

Giełda dyskontuje przyszłość, a nie przeszłość

0
Podziel się:

Dzisiejsze notowania rozpoczęły się od spadków rzędu 1 procenta. Wydawało się, że rynkowi należy się korekta po wczorajszych dynamicznych wzrostach, ale rzeczywistość okazało się zgoła odmienna.

Giełda dyskontuje przyszłość, a nie przeszłość

Spóźnieni inwestorzy chcą na siłę wsiąść do pędzącego pociągu, który winduje indeksy w kierunku północnym. Byki są obecnie tak silne, że zwyżka trwała praktycznie do publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy. WIG20 rosnący o 4 procent robił wrażenie.

Po południu nastroje się nieco pogorszyły za sprawą danych o amerykańskim bezrobociu, które osiągnąwszy poziom 8,5 procenta jest najwyższe od 25 lat. W marcu gospodarka USA straciła po raz czwarty z rzędu ponad 650 tyś. miejsc pracy, co powoduje, że obecna recesja odbiła swoje piętno już na 5,1 mln osób, które straciło pracę. Według mnie te dane nie były dla indeksów najważniejsze. Każdy ekonomista powie, iż bezrobocie nie jest wskaźnikiem wyprzedzającym i tak naprawdę jako ostatnie zacznie odwracać swój negatywny trend. Skoro rynek giełdowy dyskontuje przyszłość, a bezrobocie jest obrazem przeszłości to w dłuższym terminie rynek pracy ma znikomy wpływ na wyceny akcji.

O wiele ważniejszy wpływ na rynki miała wczorajsza decyzja amerykańskiego organu regulującego FASB, który podjął decyzję o zarzuceniu dotychczasowej metody wyceny aktywów zgodnej z ceną rynkową na rzecz o wiele korzystniejszej w dzisiejszych czasach wyceny teoretycznej. To poprawi bilanse banków i wpłynie na sztuczny wzrost ich zysków. Wskaźniki ulegną poprawie i akcje muszą to odzwierciedlić w swoich wycenach.

Na rynku walutowym złoty po bardzo dobrej passie w ostatnich dniach tracił na wartości. Nie można tym się jednak zbytnio przejmować, gdyż o wiele ważniejszy jest fakt, że nastąpiło wybicie z kanału trendu wzrostowego. To powoduje, że negatywny scenariusz 5 złotych za euro jak na razie można odłożyć na półkę.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)