Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Bugaj
|

Giełdowy poker trwa - niedźwiedzie prowadzą

0
Podziel się:

Każdy pierwszy piątek miesiąca przebiega według z góry znanego schematu. Liczy się tylko informacje z amerykańskiego rynku pracy i również dziś większość handlu właśnie tym danym było podporządkowana.

Giełdowy poker trwa - niedźwiedzie prowadzą

Każdy pierwszy piątek miesiąca przebiega według z góry znanego schematu. Liczy się tylko informacje z amerykańskiego rynku pracy i również dziś większość handlu właśnie tym danym było podporządkowana. W tle przewijało się jednak sporo innych istotnych informacji, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

Wyczulenie inwestorów na comiesięczny raport może nieco dziwić pobieżnego obserwatora, a szczególnie osobę znającą podstawowe prawa ekonomii. Otóż rynek pracy pogarsza się ostatni - i ostatni w cyklu koniunkturalnym ulega poprawie. Oznacza to, że zmiany w zatrudnieniu są w średnim okresie nieistotne dla zmian giełdowych indeksów, które wyprzedzają zmiany w realnej gospodarce. Jedynym mankamentem tego rozumowania jest fakt, że Rezerwa Federalna zwraca baczną uwagę na stopę bezrobocia i od jej poziomu uzależnia kierunek swoich dalszych działań, a owe zachowania dla rynku są już bardzo ważne. Jakie więc były dane? Słabe, nawet bardzo słabe, gdyż zatrudnienie zwiększyło się o 54 tys. co minęło się i tak ze znacznie obniżonymi prognozami. Nie wiadomo ile w tych danych jest czynników jednorazowych w postaci zaburzenia dostaw z Japonii, ale publikacja z pewnością cieszyć nie mogła.

Goldman _ na dywaniku _ to recepta na spadki indeksów

Nie dziwi więc słabość indeksów, jednak wracając do rozumowania przestawionego na samym początku stwierdzić trzeba, że ten szeroko opisywany raport nie zasługuje na aż tak znaczne zainteresowanie, jakim jest powszechnie obdarzany. Co ciekawe, dynamiczne zmiany indeksów w reakcji na publikację często są krótkotrwałe, co potwierdza lepsza końcówka notowań i pewnie w przyszłym tygodniu rynki podążą już swoją drogą. Droga ta jednak prosta nie będzie, gdyż pojawia się coraz więcej innych czynników niesprzyjających zwyżkom. Przykładowo na nowo _ rozgrzebywana _ jest kwestia nieprawidłowości w działalności Goldman Sachsa, który został wezwany przez prokuratora w sprawie roli banku w powstaniu światowego kryzysu. Przez okres ostatniej hossy każde wezwanie Goldmana _ na dywanik _ kończyło się korektą.

Moody's grozi obniżką ratingu USA

Wzmożoną aktywność w ostatnim czasie przedstawia agencja Moody's, która jeszcze wczoraj zagroziła umieszczeniem USA na liście obserwacyjnej z możliwością obniżki ratingu jeżeli ustawowy limit zadłużenia nie zostanie wkrótce podwyższony. To drugie po S&P ostrzeżenie ze strony agencji ratingowej dla Ameryki, co prawda słabsze, ale potencjalnie groźne. Ta sama agencja poinformowała zresztą, że zweryfikuje oceny dla Citigroup, Bank of America i Wells Fargo z możliwością ich obniżenia.

Grecja otrzyma finansowanie do 2014 roku, ale to już nieistotne

Ostatnią kwestią jest oczywiście Grecja, która o dziwo przez ostatnie 24 godziny była dostarczycielem pozytywnych informacji. Może nie sam kraj, ale doniesienia prasowe z nim związane, które wskazują, że uzgodniony już został nowy pakiet pomocowy. Ma on zapewnić finansowanie bankrutowi do połowy 2014 roku w zamian za kolejną fiskalną konsolidację. Co ciekawe w programie ma uczestniczyć sektor prywatny w rozumieniu europejskich banków, ale ich udział ma być ograniczony. Giełda w Atenach z radości rosła o prawie 3 proc., ale gdzie indziej dominowały spadki i to nierzadko całkiem spore.

Wczoraj reprezentowana siła w Moskwie, Stambule czy Budapeszcie poszła w zapomnienie i tamtejsze indeksy zniżkowały już całkiem wyraźnie. Słabsza niż indeksy zachodnioeuropejskie była również Warszawa, ale prawdziwa gra toczy się na Wall Street, gdzie indeks S&P500 walczy przy poziomie 1300 punktów. Spadki poniżej tego wsparcia to recepta na kiepski czerwiec na globalnych parkietach. Walka trwa, ale to niedźwiedzie są strona atakującą i wydaje się, że mają lepsze karty od byków

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Millennium DM
KOMENTARZE
(0)