Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

GPW bombardowana kolejnymi negatywnymi informacjami

0
Podziel się:

Zobacz, jak rysują się perspektywy dla krajowego rynku akcji.

GPW bombardowana kolejnymi negatywnymi informacjami

Do niekończącej się greckiej tragedii, ryzyka politycznego w naszym kraju, dołączyła jeszcze średnioterminowa korekta spadkowa na chińskim rynku akcji i istotna przecena na Wall Street. Efektem tych wszystkich czynników ryzyka jest spadek indeksu WIG20 do poziomu 2.200 pkt.

Wczoraj zdecydowanie gorzej od dużych spółek radził sobie segment mid i small caps, który dodatkowo nękany jest brakiem płynności. Większa płynność pojawiła się natomiast na rynku największych spółek (812 mln zł). Jak na razie ma to jednak związek z silną wyprzedażą spółek energetycznych, które istotnie tanieją po jasnym przekazie ze strony MSP o konieczności wsparcia sektora górniczego.

Z otoczenia zewnętrznego inwestorzy czekają teraz na przedstawienie do piątku przez Grecję projektu reform. Niedziela wskazywana jest jako ostateczny termin rozwiązania sporu Unii Europejskiej z Grecją. Postawa rządu Aten wydaje się być nieprzewidywalna. Z tej strony obecnie forsowana jest opcja krótkoterminowego rozwiązania przed zawarciem bardziej długookresowego porozumienia. Rynki finansowe z pewnością odetchną nawet, gdyby Grecja ostatecznie zdecydowałaby się wyjść ze strefy euro.

Indeks mWIG40 poniżej linii trendu wzrostowego

Na rynku średnich spółek od połowy maja br. rozgrywa się większa korekta spadkowa. W dół rynek ciągną przede wszystkim banki, które mocno ważą w indeksie mWIG40. Na wykresie świecowym dziennym ukształtowała się negatywna formacja RGR z linią szyi na poziomie 3.670 pkt. Negatywna wymowa tego układu została potwierdzona w dniu wczorajszym poprzez przełamanie długoterminowej linii trendu wzrostowego przebiegającej na poziomie 3.650 pkt. Teraz scenariuszem bazowym jest zajście indeksu mWIG40 w rejon poziomu 3.400 pkt., co może rozegrać się już w najbliższych tygodniach, lub po krótkoterminowym odreagowaniu w górę.

Popyt wstrzymuje się z decyzjami ze względu na wewnętrzne ryzyko polityczne, jak również ze względu na brak rozstrzygnięć wobec Grecji. W pesymistycznym scenariuszu niepewność na rynkach utrzyma się do 20 lipca, kiedy to wygasa termin wykupu obligacji zakupionych przez EBC. Przedstawiciele EBC zapowiadają brak preferencyjnego traktowania Grecji w temacie otrzymania dalszego wsparcia finansowego dla banków.

Silne spadki na Wall Street mimo 3 godzinnej awarii

Indeks S&P500 po przełamaniu najbardziej stromej linii trendu wzrostowego (2.080 pkt.) kontynuuje spadkową korektę. Celem bieżącej zniżki są okolice poziomu 2 tys. pkt. Warto zauważyć, iż Wall Street w umiarkowany sposób reagowała na kłopoty Europy związane z niewypłacalnością Grecji. Większe niepokoje wśród inwestorów pojawiły się natomiast ze względu na załamanie cen na chińskim rynku akcji. Chińskie indeksy w okresie ostatnich 3 tygodni straciły na wartości ponad 30 proc., co zagraża światowym rynkom finansowym, zarówno rynkom akcji, jak i surowców.

Energetyka - otwarta zapowiedź ze strony MSP

Spółki energetyczne i inne podmioty finansowe mają do czwartku przedstawić formę pozyskania kapitału gotówkowego, aby zachować ciągłość w kopalniach i sfinansować długoterminowe działania restrukturyzacyjne w górnictwie - poinformował w środę podczas komisji skarbu minister skarbu Andrzej Czerwiński.

Ministerstwo Skarbu Państwa od dawna pracuje nad planem wsparcia znajdującego się w trudnej sytuacji polskiego górnictwa. Termin ostatecznej decyzji był kilkakrotnie przekładany. Teraz sytuacja jest poważna, gdyż na rynku węgla utrzymują się niskie ceny, co zagraża płynności finansowej wielu kopalń. Jednak pierwszy raz MSP wysłało do inwestorów komunikat o tak jasnym przekazie. Akcje spółek energetycznych od początku tygodnia silnie tracą na wartości, gdyż opracowywany program wsparcia górnictwa będzie stanowił dla nich ogromny balast.

Hawe - silne tąpniecie po zapowiedzi emisji

Hawe planuje emisję do 50 mln akcji serii I, z zachowaniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy - podała spółka w projektach na walne, które odbędzie się 4 sierpnia.

Akcje Hawe w dniu wczorajszym straciły na wartości 20 proc. Planowana emisja akcji oznacza rozwodnienie obecnego kapitału spółki o 50 proc. Proponowany dzień ustalenia prawa poboru to 7 październik. Cena emisyjna nie może być niższa od ceny nominalnej, która wynosi 1 zł. Dzięki nowej emisji Hawe zamierza zmienić strukturę zadłużenia oraz rozszerzyć możliwości dokonywania dalszych inwestycji i realizacji programu rozwojowego.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)