Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

GPW: Czarna seria podtrzymana. Trzeci tydzień spadków

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl dowiedz się co ważnego działo się na giełdach w tym tygodniu.

GPW: Czarna seria podtrzymana. Trzeci tydzień spadków
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Po dwóch najgorszych tygodniach od czasu krachu na franku i długiej serii spadków zanosiło się, że giełda zacznie odbijać w górę. Słaby początek tygodnia skończył się dynamicznymi wzrostami w środę. Niestety czwartek przyniósł ciąg dalszy negocjacji z Grecją i zrobiło się gorąco po tym jak MFW wycofał swoich przedstawicieli.

Warszawska giełda zaliczyła do wtorku osiem sesji spadkowych z rzędu. Byki nie zdołały tego dnia odbić w górę, mimo że wskaźnik wyprzedania rynku zszedł na bardzo niskie poziomy.

W środę nastąpiło dynamiczne odbicie, ale wzrosty nie utrzymały się i po lekko spadkowym czwartku na piątkowej końcówce sesji odbyła się swoista walka, czy kolejny tydzień zakończy się wzrostem czy spadkiem. Ostatecznie zakończyła się porażką byków i WIG20 stracił w porównaniu z poprzednim piątkiem -0,3 proc. i był to już trzeci tydzień z rzędu na minusie.

Kwotowania tygodniowe indeksu WIG20

Jeszcze w czwartek w Europie ceny akcji i obligacji wyraźnie rosły, a waluty rynków wschodzących umacniały się, do czego w dużym stopniu przyczyniły się komentarze po środowym wieczornym spotkaniu liderów Grecji, Niemiec i Francji. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała wtedy, że jest wola wszystkich stron do większego wysiłku w celu osiągnięcia porozumienia i uniknięcia bankructwa Grecji.

Rentowności 10-letnich obligacji Grecji w środę spadły o prawie 40 pb, a rentowność niemieckich 10-latek powróciła poniżej 1 proc.

W czwartek wieczorem, przedtem ugodowa sytuacja między stronami negocjacji uległa jednak radykalnej zmianie. Przedstawiciele MFW wstrzymali rozmowy i opuścili Brukselę, a negocjatorzy z Komisji Europejskiej oświadczyli, że czas na porozumienie dobiegł końca. Wierzyciele zaostrzyli więc swoje stanowisko i oczekują od Grecji zaakceptowania lub odrzucenia ich propozycji, co powinno nastąpić najpóźniej w przyszłym tygodniu. Oznacza to znaczny wzrost ryzyka bankructwa tego kraju.

Nawet Niemcy, którzy dotąd mówili, że nie wyobrażają sobie wyjścia Grecji ze strefy euro, obecnie takiego przekonania już nie mają. Opublikowano w piątek sondaż, zlecony przez telewizję ZDF, który wskazuje - po raz pierwszy - że większość Niemców (51 proc.) jest za opuszczeniem Strefy Euro przez ten kraj.

Indeks giełdy we Frankfurcie DAX kończył tydzień spadkiem ponad 2-procentowym, a w skali tygodnia stracił niecały 1 proc. Bardzo podobne wyniki osiągnął paryski CAC40 - odpowiednio prawie 2 proc. spadku w piątek i prawie 1 proc. w tydzień. Nieco mniejszy spadek odnotował londyński FTSE 100 -1,0 proc. w piątek i 1,3 proc. w tydzień.

Notowania tygodniowe w Europie

Stopy procentowe Fed w górę już we wrześniu?

W przyszłym tygodniu nastąpi bodaj najważniejsze wydarzenie dla giełd akcji w ostatnim czasie. Po serii dobrych danych z rynku pracy, środowe posiedzenie FOMC może wskazać, jak szybko nastąpi podwyżka amerykańskich stóp procentowych. Większość analityków uważa, że ten rok jest już pewny, pytanie tylko czy październik, czy wrzesień.

Podane w piątek dane o inflacji producenckiej za maj w USA to kolejny argument za podwyżkami stóp Fed. Ceny wzrosły o 0,5 proc. miesięcznie, co było najwyższym poziomem od dwóch i pół roku. Dobre były też dane o sprzedaży detalicznej. Wzrosła w maju o 1,2 proc. miesięcznie a dane za kwiecień zostały zrewidowane w górę. Po trudnym początku roku, kiedy surowa zima ograniczała aktywność, wszystko wskazuje na to, że gospodarka amerykańska powraca na wzrostową ścieżkę.

Bank Japonii też zdołuje rynki akcji?

Z największych banków centralnych to nie jedyna wiadomość. Niedługo do obaw o cięcie stóp Fed może dołączyć obawa o redukcję luzowania ilościowego przez Bank Japonii. W środę szef banku Haruhiko Kuroda, wygłosił w parlamencie opinię, że kurs jena nie powinien się już osłabiać. Inwestorzy giełdowi dostali sygnał, że dodruk jena nie musi trwać w nieskończoność.

Bogdanka i CD Projekt - dwa przeciwstawne bieguny

Bogdanka była najbardziej spadającym walorem, ostatniego dnia tygodnia tracąc -6,4 proc. To był dla spółki katastrofalny tydzień - akcje odnotowały spadek -23 proc.

Zarząd firmy ogłosił, że planuje środki planowane wcześniej na wypłatę dywidendy przeznaczyć na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy. Spółka zachowuje pieniądze u siebie, bo obawia się kłopotów z płynnością. Bogdanka była przez długi czas dobrze wyceniana przez rynek, m.in. dzięki regularnej i stale rosnącej dywidendzie. W 2014 r. wypłaciła aż 197 mln zł. W tym roku, przez politykę redukcji zapasów przez Kompanię Węglową i puszczania przez holding na rynek węgla po dumpingowych cenach, klienci Bogdanki zmniejszają zamówienia. Zarząd ogłosił ograniczone plany sprzedażowe na poziomie 8,5 mln ton. Poprzednie plany wskazywały na sprzedaż 9,3-9,5 mln ton. Czytaj więcej http://www.money.pl/gielda/spolka-dnia/artykul/spolka-dnia-mocny-spadek-akcji-lw-bogdanka,238,0,1823982.html

Wzrostowym wydarzeniem tygodnia było natomiast podanie przez CD Projekt we wtorek informacji o sprzedaży Wiedźmina 3. Ponad 4 miliony egzemplarzy gry, nie uwzględniające całości sprzedaży sklepowej oraz fakt, że spółka na koszty produkcji zarobiła już pierwszego dnia sprzedaży, wywarły wrażenie na inwestorach i spółka wzrosła jednego dnia ponad 20 proc., odrabiając 17-procentową stratę z poprzednich pięciu sesji. Potem nastąpiła korekta i w rezultacie w ciągu tygodnia akcje spółki zyskały ponad 6 proc.

Notowania tygodniowe Bogdanki i CD Projekt

KGHM najbardziej aktywną spółką tygodnia

Ostatnia sesja w tygodniu zadecydowała, że to KGHM, a nie PZU był najbardziej aktywną spółką tygodnia. W ślad za cenami miedzi akcje producenta tego metalu zniżkowały w ciągu pięciu dni notowań o -0,1 proc., w piątek tracąc prawie -1 proc.

Cena miedzi kontynuuje spadki, bo inwestorzy coraz mniej wierzą w siłę nabywczą Chin. Największy spadek notowań metalu był w czwartek, kiedy kontrakty 3-miesięczne zniżkowały aż o 2,1 proc. na LME i co prawda w piątek odbiły w górę, ale w perspektywie tygodnia jednak był spadek 0,6-procentowy do poziomu 5903,75 dolara. Obiecujący wtorek i środa nie wystarczyły do wzrostu cen miedzi i silny czwartkowy zjazd cen zniwelował zwyżki.

Dane makroekonomiczne z Chin, które generują 40 proc. popytu światowego na miedź (m.in. sprzęt AGD) wskazują na spowalnianie drugiej gospodarki świata. Mimo, że formalnie dane przekraczają prognozy w górę, m.in. podana w piątek produkcja przemysłowa wzrosła o 6,1 proc., gdy oczekiwano 6,0 proc., ale tempo wzrostu wyraźnie spadło i po prostu oczekiwania są już niższe niż jakiś czas temu.

Sołowow sprzedał Echo Investment. TVN wyjdzie z giełdy a Rzeczpospolita na nią wchodzi tylnymi drzwiami

W czwartek doszło do zmiany w akcjonariacie największej krajowej firmy deweloperskiej na giełdzie. Swój pakiet 42 proc. akcji Echo Investment twórca sukcesu firmy sprzedał za około 1,3 mld zł. Była to już trzecia w ostatnim czasie wielka transakcja giełdowych miliarderów, po sprzedaży pakietów Polenergii przez Jana Kulczyka i CCC przez Dariusza Miłka. Czytaj więcej

We wtorek główny akcjonariusz TVN ogłosił plan przejęcia 100 proc. akcji spółki i jej wycofanie z notowań. W rezultacie akcje spółki skończyły tydzień na poziomie 19,20 zł, podczas gdy poprzedni kończyły z kursem 17,71 zł. Czytaj więcej

Swoje plany giełdowe ogłosił Grzegorz Hajdarowicz. Akcje wydawcy "Rzeczpospolitej" i Parkietu" będzie można kupić na GPW już 1 lipca. Stanie się to dzięki emisji akcji Gremi Media, w zamian za którą przejmie udziały w Pressbublice, wydawcy Rzeczpospolitej i Parkietu. Po wejściu na parkiet nowych akcji Grzegorz Hajdarowicz będzie kontrolował około 96 procent ogółu akcji spółki, zamierza jednak sprzedać jeszcze około 20 procent akcji, a w dalszych planach ma połączenie z kilkoma podmiotami, co spowoduje dalsze zmniejszenie jego udziału.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)