Notowania

GPW: Dobre zakończenie niespokojnego tygodnia

W komentarzu Money.pl zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń ze światowego rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Tydzień na warszawskiej giełdzie zakończył się wzrostami głównych wskaźników. Sytuację na europejskich parkietach uratowały m.in. dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie wskaźnik bezrobocia spadł do najniższego poziomu od 2008 roku. Rekordowo mocy jest dolar. Wśród innych ważnych wydarzeń ostatnich 5 sesji giełdowych można wymienić konferencję szefa EBC, zamieszanie związane z górnictwem w Polsce oraz komunikat GUS.

Przez ostatnie 5 dni na rynku WIG20 stracił ponad 1,5 procent. Podobną zmianę zanotowały indeksy WIG50 i WIG250. Największy spadek odnotowano w środę oraz w czwartek.

Tydzień rozpoczął się od informacji Głównego Urzędu Statystycznego, który podał o ile wyższe byłoby polskie PKB, gdyby uwzględnić dochody czarnej strefy. Wpływy oszacowano na ponad 13 mld złotych, a produkt krajowy brutto zwiększył by się o 0,79 procent. Obowiązek uwzględniania nielegalnej działalności w szacunkach PKB wynika z wytycznych unijnych.

Notowania indeksów z GPW w minionym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W pierwszej części tygodnia mocno przewijał się temat polskiego węgla. W poniedziałek premier Ewa Kopacz spotkała się z żonami górników. W środę natomiast zapowiedziała między innymi, że rząd zamierza chronić polskie górnictwo przed nieuczciwą konkurencją, a także zadbać o rentowność branży.

Temat górnictwa został pominięty na polskiej giełdzie. Zareagowały jedynie kursy spółek węglowych, jak JSW i Bogdanka. W środę ich akcje radziły sobie o wiele lepiej niż rynek. Jastrzębska Spółka Węglowa zyskała ponad 3 procent. Na 2-procentowym plusie była Bogdanka. W przypadku tej drugiej firmy znacząca okazała się informacja na temat rekordowego poziomu wydobycia węgla. Spółka w trzecim kwartale pozyskała 2,38 mln ton tego surowca. Jak informowała w komunikacie, jest to związane z uruchomieniem we wrześniu nowego zakładu przeróbki mechanicznej węgla.

Z kolei przy okazji środowego otwarcia największej zagranicznej inwestycji przeprowadzonej przez polską firmę wrócił temat podatku od kopalin. KGHM otworzył oficjalnie kopalnie Sierra Gorda w Chile, której złoża mają wystarczyć na 20 lat. Prezes Herbert Wirth podkreślał, że jego wysokość uniemożliwia spółce rozwój, a polski oddział firmy stał się nierentowny. Wydobycie w Chile jest o 40 procent tańsze niż w Polsce.

Notowania europejskich indeksów w minionym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia była decyzja Europejskiego Banku Centralnego dotycząca stóp procentowych oraz konferencja prasowa Mario Draghiego. Zgodnie z oczekiwaniami nie obniżono kosztu pieniądza w strefie euro. Co więcej szef tej instytucji powiedział, że EBC nie może dalej obniżać stóp procentowych. Nie oznacza to jednak, że bank centralny pozostanie obojętny.

W ramach polityki monetarnej nadal będzie odbywał się skup zgodnie z złożeniami programu TLTRO. Poznaliśmy również kilka danych dotyczących nowego programu skupu ABS-ów. W czwartym kwartale ma się rozpocząć skup papierów zabezpieczonych aktywami oraz obligacji zabezpieczonych i potrwa przynajmniej 2 lata. Zatem możemy się spodziewać nowego rozdziału w działalności EBC. Nieco wcześniej, bo w połowie tego miesiąca rozpocznie się skup obligacji korporacyjnych. Jak zwykle Mario Draghi zostawił sobie dodatkowe pole działania, gdyż nie jest wykluczone użycie innych niekonwencjonalnych instrumentów w celu wsparcia wzrostu gospodarczego w Europie.

Koniec tygodnia również obfitował w ciekawe wydarzenia. Popołudniu opublikowane zostały dane z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła poniżej poziomu 6 procent (opublikowana wartość: 5,9 procent; prognoza: 6,1 procent). Oznacza to, że odczyt był najlepszy od 2008 roku. Lepsze od oczekiwań również okazały się odczyty dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym. Dzisiejsze dane potwierdziły informacje pochodzące ze środowego raportu ADP. Dowiedzieliśmy się jaka w poprzednim miesiącu była szacunkowa zmiana zatrudnienia w USA.

Największą reakcję odnotowała amerykańska waluta. Para EUR/USD znalazła się na najniższym poziomie od 2012 roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: komentarz gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz