Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

GPW wykorzystuje wzrostowy potencjał

0
Podziel się:

Wkraczamy w gorący okres publikacji wyników finansowych spółek.

GPW wykorzystuje wzrostowy potencjał

Od optymistycznego akcentu rozpoczęliśmy ostatni tydzień października. Wszystkie krajowe indeksy zyskały na wartości opierając się niepewnej koniunkturze na rynkach bazowych.

Warszawska giełda kontynuuje wzrostowe odreagowanie, a inwestorzy czekają już na publikacje wyników finansowych spółek za III kw. 2014 r.

Indeks WIG20 wywalczył kolejne kilkanaście punktów

Pierwszą sesję tygodnia rozpoczęliśmy od skromnej aprecjacji indeksu WIG20 (2.443 pkt.). Dobre otwarcie zapewniły przede wszystkim akcje spółek sektora bankowego, po udanych niedzielnych stress testach. Jednak kolejne godziny notowań jeszcze raz pokazały jak bardzo GPW boi się powrotu spadków na rynkach Europy Zachodniej, jak również na Wall Street.

Indeks WIG20 szybko oddał początkową zdobycz i przeszedł do konsolidacji tuż pod poziomem 2.430 pkt. Wydaje się jednak, iż uczucie niepewności towarzyszące obecnie inwestorom należy odczytać jako element pozytywny świadczący o tym, iż rynek ma jeszcze potencjał do korekcyjnych zwyżek. Z kolei dopiero jakiś lokalny wzrost optymizmu będzie sygnałem do zakończenia bieżącej zwyżki.

W drugiej połowie poniedziałkowej sesji warszawska giełda zaprezentowała się z dobrej strony. Podczas, gdy niemiecki DAX tracił blisko 1%, indeks WIG20 ponownie ruszył do góry, a wzrostom liderowały banki i spółki ukraińskie dyskontujące niedzielne wyniki wyborów parlamentarnych. Z punktu widzenia analizy technicznej sytuacja indeksu WIG20 uległa dalszej poprawie. Wczorajsza nieco wyżej położona świeca z dolnym cieniem wskazuje na obecność popytu w rejonie poziomu 2.430 pkt. Rynek po odpoczynku w drugiej połowie ubiegłego tygodnia, nabrał siły do dalszej aprecjacji.

Pierwszym celem dla WIG20 pozostają okolice spadkowej linii trendu poprowadzonej od szczytu z 8 września br. Linia ta przebiega w okolicach poziomu 2.470 pkt. Analogicznie potencjał dla indeksu WIG można ocenić na obszar 54,0-54,5 tys. pkt., czyli w rejonie spadkowej luki z 2 października br.

Wkraczamy w gorący okres publikacji wyników finansowych spółek

Stopniowo rynkowy ciężar przenosić się będzie w kierunku publikacji raportów finansowych spółek notowanych na GPW. Z dotychczasowych publikacji warto wspomnieć o dobrych wynikach PKN Orlnen, przyzwoitym raporcie Banku Millennium i rozczarowaniu ze strony OrangePL. To była jednak jedynie przygrywka do tego co czekać nas będzie w najbliższych 2 tygodniach. Już jutro poznamy osiągnięcia za III kw. br. m.in. Lotosu, Budimexu, Kęty i Alumetalu. W kolejnych dniach tabela z publikacjami będzie coraz dłuższa i można spodziewać się, iż jakość raportów naszych spółek będzie w dużym stopniu determinować nastroje na GPW.

Posiedzenie FEDu w centrum uwagi

Nadal utrzymuje się dobra koniunktura na giełdzie w Nowym Jorku. Indeksy Wall Street tylko na początku wczorajszej sesji podały się presji lokalnej realizacji zysków. W kolejnych godzinach notowań przeważyły pozytywne tendencje. Na rynku widoczna była jednak niższa aktywność graczy, którą należy wiązać z jutrzejszym posiedzeniem FOMC. FED z dużym prawdopodobieństwem zakończy program luzowania ilościowego. Dla rynku istotny jest natomiast termin spodziewanej pierwszej podwyżki stóp procentowych.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)