Notowania

dziś w money
12.11.2009 16:50

GPW: BZ WBK i PGNiG pociągnęły WIG20 w górę

Sesja zakończyła się na niewielkich plusach.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dzisiejsza sesja zakończyła się na niewielkich plusach. Indeks WIG20 wzrósł o 0,86 proc. i osiągnął poziom 2394 pkt. Indeksy mniejszych spółek mWIG40 i sWIG80 również zyskiwały, odpowiednio po 0,31 proc. i 0,98 proc. *

Pomimo tego, że w trakcie sesji WIG20 znajdował się zarówno pod jak i nad kreską, to zmiany były niewielkie. Całkiem niezłe były za to obroty, które wyniosły prawie 1,9 mld zł. Z tego prawie 1,5 mld zł przypadło na spółki z indeksu WIG20.

Spośród największych polskich spółek najbardziej rosły BZWBK (+4,89 proc.) oraz PGNiG (+4,78 proc.). Obie spółki opublikowały dziś bardzo dobre wyniki finansowe. PGNiG zarobiło w trzecim kwartale 2009 roku ponad 406 mln zł, wobec 180 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei Bank Zachodni WBK ogłosił, że jego zysk netto w trzecim kwartale wyniósł prawie 264 mln zł, wobec 247 mln zł przed rokiem.

Z ważniejszych opublikowanych dziś danych o godzinie 11. poznaliśmy wrześniową produkcję przemysłową w strefie euro. Jej wartość była dodatnia i wyniosła 0,3 proc., jednak to mniej niż oczekiwali analitycy, którzy spodziewali się odczytu w granicach 0,6 proc. Zrewidowano jednak informację dotyczącą produkcji przemysłowej w sierpniu - z 0,9 do 1,2 proc. Po ogłoszeniu tych wyników rosły główne indeksy największych giełd w Europie.

O 14.30 poznaliśmy informację o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Rynek spodziewał się odczytu w granicach 510 tys., więc opublikowana wartość 502 tys. miała pozytywny charakter. Informacja ta nie pomogła amerykańskim giełdom, które sesję rozpoczęły od spadków. Aktualnie główne indeksy znajdują się lekko powyżej kreski.

Jutro kolejne publikacje, swoje wyniki finansowe opublikują Asseco Poland, Getin, KGHM i PKN Orlen. Jeśli wyniki te okażą się pozytywne, to istnieje duża szansa, że WIG20 zawalczy z poziomem oporu ustanowionym przez maksimum z 23 października.

Łukasz Pałka, godz. 12.15

Po porannych spadkach blue chipy mocniej odbiły w górę. Liderem jest BZ WBK, który pochwalił się dobrymi wynikami za trzeci kwartał.

BZ WBK o godzinie 12.10 zyskuje ponad 4 proc. Na drugim miejscu jest bank Pekao (+2 proc.). Po danych o produkcji przemysłowej w strefie euro na plus wychodzą również główne indeksy w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

*Początek sesji na GPW w Warszawie przyniósł spadek indeksu największych spółek. *Godzina 9:13 Marek Knitter

Przed sesją wyniki finansowe przedstawiły m.in. dwie spółki należące do indeksu WIG20. Zarówno BZ WBK jak i PGNiG pochwaliły się dobrymi wynikami, lepszymi od oczekiwań. Jak na razie jednak to nie wystarczyło.

Po słabszej sesji w Azji, krajowi inwestorzy postanowili na wszelki wypadek otworzyć się pod kreską. Sytuacja od otwarcia nieco się poprawia i WIG20 odrabia straty. **

**

Dzień pod znakiem wyników ważnych spółek**

Godzina, 6:20, Łukasz Pałka

Po jednodniowej przerwie inwestorzy wracają do gry. Na początek czekają na nich wyniki kwartalne trzech blue chipów: BZ WBK, PGNiG i CEZ-u.

Inwestorom nad Wisłą będzie dzisiaj zapewne sprzyjać wynik wczorajszej sesji w Stanach Zjednoczonych, a także na najważniejszych parkietach Europy, które wczoraj nie odpoczywały i zakończyły notowania _ na zielono _.

Sprzyjały im m.in. pozytywne doniesienia z gospodarek chińskiej i japońskiej, które zostały zinterpretowane jako dowód na kończący się kryzys. Drożały również surowce, a złoto ponownie wspięło się na swoje historyczne szczyty.

Na polskim _ podwórku _ na inwestorów czekają dzisiaj istotne informacje z trzech spółek notowanych w WIG20. Swoje wyniki za trzeci kwartał podaje bank BZ WBK. Wydaje się, że inwestorzy wierzą w siłę tego banku, bo w ciągu ostatnich trzech miesięcy kurs jego akcji wzrósł o ponad 40 proc. Patrząc również na wyniki innych banków z WIG20 (Pekao, ING) wydaje się, że inwestorzy także w tym przypadku mogą być spokojni.

Pozytywne informacje powinny również napłynąć z PGNiG. Notowania spółki w ostatnich trzech miesiącach co prawda spadły o kilkanaście procent, ale firma powinna pokazać wynik netto zbliżony do zera. To oznacza odrobienie straty z poprzednich kwartałów.

Dobre perspektywy ma przed sobą również spółka energetyczna CEZ, chociaż jej notowania w ostatnich trzech miesiącach spadły o ponad 8 proc.

Jutro również ważny dzień, jeżeli chodzi o publikację wyników za ubiegły kwartał. Przyjdzie bowiem czas na kolejne spółki z WIG20: Asseco, Getin, KGHM i PKN Orlen.

Jeżeli żadna z nich nie zawiedzie inwestorów, jest duża szansa, że ten tydzień zakończymy na plusach.

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz