Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW czeka na Wall Street

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie przebiega pod znakiem ograniczonej zmienności indeksów. Inwestorzy czekają na powrót handlu na Wall Street oraz kluczowe dla rynku akcji publikacje raportów kwartalnych Citigroup oraz IBM.

O godzinie 11.00 indeks WIG20 tracił 0,2 proc. i wynosił 2459 pkt. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 traciły odpowiednio po 0,2 proc. oraz 0,35 procent.

Wśród największych spółek prym wiedzie Polimex-Mostostal, który zyskuje dziś 1 procent. Pozytywny sentyment znajduje uzasadnienie w czynnikach fundamentalnych. Z ostatnich wypowiedzi prezesa Jaskóły wynika, że zysk netto za 2009r. może przekroczyć poziom 156 mln zł wobec 120 mln zł w 2008 roku. Wzrost przychodów ze sprzedaży może się co prawda okazać się nieco niższy niż pierwotnie zapowiadane 10 proc., jednak władze spółki zasugerowały, że wynik netto może znacznie przekroczyć rynkowy konsensus.

Według wcześniejszych prognoz zysk netto w 2009r miał wzrosnąć w relacji do wyniku osiągniętego w 2008 roku o 15 procent. Jest to po części rezultat czynników jednorazowych. Polimex może odnotować wzrost zysku netto aż o 30 procent. Czynnikami, które mogą zdecydować o lepszych wynikach spółki za 2009r. są: sprzedaż hotelu Warszawa, o której spółka informowała w grudniu oraz rozwiązanie części rezerw z tytułu realizacji projektów budowlanych.

Atutem spółki na tle sektora jest bogaty portfel zamówień, którego wartość zbliża się do 8 mld zł. Z tej kwoty w tym roku zrealizowane zostaną kontrakty o łącznej wartości 4 mld zł. Wskazuje to, że poziom przychodów w 2010 roku może ulec zwiększeniu, pomimo, że Polimex zmieni sposób księgowania przychodów uzyskiwanych praz partnerów z konsorcjum.

Dotychczas pełna kwota przychodów konsorcjum Polimexu była ujmowana w rachunku zysków i strat, a kwoty należne podwykonawcom były ujmowane jako koszty. Ta praktyka księgowa zmieni się od tego roku obrotowego. Polimex zamierza ujmować jedynie przypisane do spółki przychody i koszty z tytułu wykonywanych prac.

Prezes Jaskóła informował, że niewielkiemu opóźnieniu ulegnie proces finalizacji planowanych przez Polimex fuzji. Konsolidacje z siedmioma spółkami (m.in. Energomontażem-Północ oraz Naftobudową) zostaną zakończone w II kwartale, a nie jak wcześniej planowano na przełomie I i II kwartału tego roku.

Celem Polimexu na 2010 roku jest uzyskanie poziomu rentowności netto na poziomie 4 proc.. (w 2008r. było to 2,8 procent). Zwiększenie poziomu rentowności spółki będzie możliwe dzięki zakończeniu procesu pełnej konsolidacji wchłanianych spółek oraz silnej pozycji spółki segmencie energetycznym, który z punktu widzenia biznesowego ma najlepsze perspektywy rozwoju w średnim oraz długim terminie.

Narastająco po dziewięciu miesiącach 2009r. Polimex-Mostostal miał 105,93 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej względem 92,01 mln zł zysku netto rok wcześniej przy przychodach odpowiednio na poziomie 4,3 mld zł oraz 3,73 rok wcześniej.

Dzisiejsza sesja na rynkach kapitałowych zapowiada się zdecydowanie ciekawiej od wczorajszej. Większą zmienność powinien zapewnić powrót inwestorów na Wall Street oraz publikacja raportów kwartalnych przez Citigroup, która zaplanowana jest na godzinę 14.00. Po sesji w USA raport kwartalny zaprezentuje IBM. W przypadku banku ważnym czynnikiem może okazać się poziom odpisów z tytułu pogorszenia jakości portfela kredytów konsumenckich.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)