Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Grecy popsuli nastroje w Europie. A w USA?

0
Podziel się:

Ultimatum postawione Grekom sprawia, że inwestorzy sprzedają akcje bojąc się zostawiać pozycje na następny tydzień.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 16.45

Przed końcem sesji trudno spodziewać się poprawy nastrojów. Spada cała Europa, również notowania na Wall Street przebiegają pod kreską.

Nastroje na GPW nie ulegają na razie większym zmianom. Kończymy tydzień w dużej niepewności co do rozmów w sprawie pomocy dla Grecji, co sprzyja wyprzedaży akcji. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić.

Indeksy na GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spadają również notowania na giełdach europejskich, a także w USA. Tak obok niepokojów dotyczących Grecji pretekstem do realizacji zysków mogły stać się również doniesienia na temat niższego od prognoz wskaźnika nastrojów konsumenckich.

Sytuacja w Grecji wymyka się spod kontroli. A na GPW...

Łukasz Pałka, godz. 14.40

Sytuacja w Grecji robi się coraz bardziej napięta. Całe szczęście, że przed nami weekend i inwestorzy będą mieli czas na zastanowienie.

Końcówka tygodnia na warszawskiej giełdzie, a także na pozostałych europejskich parkietach nie wygląda dobrze. Indeks WIG20, który jeszcze kilka dni temu walczył o 2,4 tysiąca punktów, teraz znalazł się bliżej 2,3 tysiąca punktów. Jest oczywiście zbyt wcześnie, by mówić o mocniejszej korekcie, co nie zmienia faktu, że Grecy potrafią napsuć inwestorom nerwów.

Parkiety w Europie dotknęła dzisiaj korekta Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najnowsze doniesienia z Grecji są takie, że plan oszczędnościowy ma coraz mniejsze poparcie w parlamencie, a związki zawodowe zagroziły _ aresztowaniem _ przedstawicieli MFW. To raczej nie wróży szybkiego przegłosowania reform.

Przed nami z pewnością gorący weekend w Grecji, od którego będą zależały losy inwestorów w przyszłym tygodniu.

GPW: Ceny akcji spadają. Oto, czego boją się inwestorzy

Artur Nawrocki, godz. 12.32

Dominującym czynnikiem wpływającym na minorowe nastroje w Europie jest sytuacja w Grecji. Trudno się dziwić, gdyż nie można powiedzieć, że grecki parlament na 100 procent przyjmie oszczędności. Wprawdzie nie złego nie powinno się stać, to jednak inwestorzy wolą dmuchać na zimne.

Tym razem GPW wpisuje się w nastroje panujące na europejskich parkietach, które również zniżkują w związku z zagrożeniami płynącymi z Grecji. Giełda w Atenach jest liderem spadków i traci ponad 3 procent.

Zobacz jak radzą sobie najważniejsze indeksy w Polsce Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Niezbyt dobrze na notowania wpłynęły dane o inflacji w Niemczech i Szwajcarii. Gospodarka Helwetów nadal dręczona jest deflacja (-0,8 proc. rok do roku), natomiast u naszych zachodnich sąsiadów inflacja okazała się nieco wyższa od prognoz (2,1 proc.).

Poziomem, który zatrzymał sprzedających na wykresie WIG20 jest 2340 punktów. Na dalekosiężne plany PGE inwestorzy zareagowali umiarkowanie. (0,5 proc.). Dużo gorzej odebrali wiadomość o emisji akcjiwłaściciele Midasa, który traci najwięcej w mWIG40 (prawie 8 procent).

GPW: Giełdy w Europie spadają. Oto, czego boją się inwestorzy

Artur Nawrocki, godz. 10.22

Rynki w Europie zniżkują wiedząc, że strona europejska będzie wymagała od Greków konkretów. Tym bardziej, że strefa euro domaga się realnych działań ateńskiego parlamentu już w niedzielę. Decyzja ministrów strefy euro w sprawie drugiego pakietu pomocy ma zapaść w najbliższą środę.

Niezbyt dobrze na giełdy w Europie wpłynęło zakończenie notowań na rynkach azjatyckich. Parkiety w Korei i Hong Kongu straciły ponad 1 procent, a w Japonii zniżkowały 0,61 procenta.

Zobacz jak rozpoczął sesję indeks blue chipów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wygląda na to, że decyzja GPW o przetasowaniu indeksów okazała się na tyle zaskoczeniem dla rynków, że spółki odpowiednio zareagowały. Opuszczające WIG20 Getin i PBG istotnie tracą, natomiast wchodzący do indeksu Synthos zyskuje ponad 5 procent. Ten fakt nie wywarł jednak wrażenia na akcjonariusza Boryszewa.

GPW: Grecy przywrócą wzrosty na polskiej giełdzie?

Artur Nawrocki, 09.02, godz. 22.32

Choć politycy greccy doszli wreszcie do porozumienia to wydaje się, że potrzymają rynki jeszcze przez jakiś czas w napięciu. Na spotkaniu ministrów finansów strefy euro wykluczono opcję, że zapadną jakiekolwiek istotne decyzje w sprawie Grecji i kolejnego pakietu ratunkowego.

Oficjele strefy euro domagają się konkretnych działań oraz zmian w prawie, co będzie stanowiło wystarczający dowód, że Ateny naprawdę wdrażają uzgodniony plan oszczędności. W czwartek optymistyczny wydźwięk miała konferencja z udziałem Mario Draghiego. Szef EBC zwracał uwagę na poprawę koniunktury w gospodarce oraz skuteczność programu długoterminowych pożyczek. Z wypowiedzi można wywnioskować, że kolejna runda pożyczek jest coraz bliżej.

Warto zauważyć, że pierwsza runda 3-letnich niskooprocentowanych pożyczek zbiegła się odbiciem na giełdach, a na rynku długu szybko zaczęły spadać rentowności rządowych obligacji (poza Portugalią). Pomijając zasadność i długoterminową skuteczność tego sposobu _ dodruku _ pieniądza, to można przypuszczać, że kolejny taki zastrzyk gotówki przyniesie kontynuację wzrostów.

Wydaje się, że kolejny dzień ponownie przyniesie batalię o linię 2400 punktów na wykresie WIG20. Z jednej strony mamy niedźwiedzie (sprzedających), które systematycznie realizują zyski bądź chociaż liczą na utrzymanie się indeksu, w tym wąskim przedziale wahań 2350-2400 punktów.

Zobacz jak zachowywał się indeks WIG20 na przestrzeni ostatnich miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z drugiej strony mamy byki (kupujących), za którymi stoją coraz lepsze dane makroekonomiczne oraz wyniki spółek. Dodatkowo dochodzi czynnik rynków zagranicznych - widzimy, że wiele innych giełd europejskich wybiło się z podobnych formacji bocznych kształtujących się przez całą jesień.

Część inwestorów oczekuje, że polskiej giełdzie również uda się _ wybić _ z tego trendu horyzontalnego. Czy jest to pewne? Nie do końca, gdyż po koniec lata poziom 2000 punktów na polskiej giełdzie skutecznie powstrzymał sprzedających przed dalszą zniżką, tym samym polski krach był dużo bardziej płaski od np. załamania indeksów w Rosji.

Choć piątek będzie obfitował w dane makroekonomiczne, to trudno wskazać wśród nich informacje o charakterze kluczowym. Oczywiście warto będzie zwrócić uwagę na saldo bilansu handlowego Chin i Stanów Zjednoczonych, a także na indeks Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje panujące w amerykańskich gospodarstwach domowych. Jednak wydaje się, że te informacje nie wstrząsną giełdą w Polsce.

O 18.30 polskiego czasu zaplanowana jest także konferencja z udziałem Bena Bernanke, aczkolwiek rynek nie oczekuje, że szef Fedu powie coś istotnego. W piątek żadna duża spółka z polskiej giełdy nie pochwali się wynikami, ale za to w Londynie swoje sprawozdanie finansowe opublikuje Barclays - brytyjska grupa finansowa. W czwartek wieczorem spadła informacja, że na następnym przetasowaniu indeksów - Boryszew i Synthos wejdą do WIG20, natomiast indeks opuszczą PBG i Getin Holding.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)