Notowania

giełda
20.07.2012 14:15

GPW: Hiszpanie pogorszyli nastroje na rynkach

O tym, co dzieje się na polskiej giełdzie, dowiesz się z komentarza Money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 14.15

WIG20 po dość ospałym początku sesji zaliczył właśnie mocniejszy spadek i traci już około 0,8 procent. Pogorszyły się również nastroje na pozostałych europejskich parkietach.

Ostatnie informacje, które mają wpływ na inwestorów, dochodzą z Hiszpanii. Po pierwsze, ministrowie strefy euro zgodzili się na udzielenie pomocy dla hiszpańskich banków. W grę wchodzi pożyczka w wysokości 100 miliardów euro. Jednocześnie jednak na rynek napłynęły doniesienia, że hiszpański region Walencja zwróci się o pomoc finansową do władz centralnych, bo stroi na skraju bankructwa. To spowodowało pogorszenie nastrojów i sprawiło, że większość inwestorów na giełdach aktualnie wyprzedaje akcje.

Zobacz WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: Porażająca sesja na warszawskim parkiecie

Artur Nawrocki, godz. 12.19

*Ostatnie minuty handlu nieco ożywiły notowania giełdowe. Przed południem porażająco niska zmienność i niewielkie obroty były obrazem dzisiejszej sesji na warszawskim parkiecie. Obroty nie przekraczają 200 milionów złotych, a zakres wahań WIG20 to zaledwie 11 punktów. *

Na zachodzie Europy indeksy widocznie tracą. CAC40 i FTSE spadają ponad 0,5 procent, natomiast niemiecki DAX znajduje się minimalnie pod kreską.

Zobacz, jak dzisiaj zachowują się najważniejsze indeksy na GPW

Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest telekonferencja ministrów finansów strefy euro. Poza pomocą dla hiszpańskich banków nie ma dominującego tematu rozmów. Wydaje się, że pod koniec sesji gracze mogą już grać pod poniedziałkowe wstępne dane PMI.

Na polskiej giełdzie wśród blue chipów dominują spadki. Jedynie garść spółek znajduje się na minimalnym plusie (TP SA, GTC i TVN). Na drugim biegunie znajduje się chemiczny Synthos tracący około 2,5 procent.

GPW: WIG20 na minusie. Co miało wpływ na słabe otwarcie?

Artur Nawrocki, godz. 11.44

Sesja na warszawskim parkiecie wystartowała na niewielkim minusie. Niewielka zmienność na Wall Street oraz brak istotnych danych makro sprawi, że dzisiejsza sesja będzie raczej spokojna.

Indeksy w Europie podobnie jak na GPW rozpoczęły notowania lekką zniżką. CAC40 traci 0,18 proc., z kolei brytyjski FTSE zniżkuje 0,11 procent. Potwierdzenie ratingu Włoch na poziomie A- przez Fitch nie wpłynęło znacznie na kursy akcji.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Sesja w Azji nie byłaby najgorsza, gdyby nie notowania japońskiego indeksu Nikkei225, który stracił 1,43 procent. Tym samym giełda w Tokio była najsłabszym parkietem na Dalekim Wschodzie.

Na notowaniach najważniejszych spółek może się odbić deklaracja ministra Budzanowskiego, by m. in. KGHM i Tauron współfinansowały budowę elektrowni atomowej. To śmiała deklaracja, gdyż KGHM jest doszczętnie wydrenowany z gotówki, z kolei Tauron ma ogromne potrzeby inwestycyjne.

Zyski wyższe nawet o 12 procent. Giełda zareaguje?

Artur Nawrocki, godz. 6.00

Brak danych makroekonomicznych oraz niewielka zmienność na Wall Street sprawią, że podczas piątkowej sesji nie należy się spodziewać dużych wahań WIG20. Sytuacja może się zmienić już na początku przyszłego tygodnia.

Po odcięciu dywidendy KGHM na polskiej giełdzie zapanował względny spokój. Wprawdzie pojedyncze spółki takie jak Polimex-Mostostal czy IDMSA mocno spadają, ale rynek jako całość nie jest mocno zmienny. WIG20 kołysał się w przedziale od 2160 punktów do 2200 punktów. Czyżby to była cisza przed burzą?

Zobacz, jak zachowywał się indeks WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Bardzo wiele zależy od poniedziałkowych danych PMI (indeks menedżerów logistyki), które pokażą, jak wygląda kondycja światowego przemysłu. Wydaje się, że dane o globalnej koniunkturze zaserwują GPW solidny impuls, który wyrwie indeks WIG20 z kilkudniowego marazmu.

Jeśli dane pozytywnie zaskoczą, to WIG20 pójdzie w górę. Polskie obligacje w ostatnim miesiącu cieszą się wyjątkową popularnością, złoty systematycznie się umacnia, więc rynek akcji nie powinien zostawać w tyle. Niskie wyceny spółek oraz zachęcające rekomendacje maklerskie mogą skusić inwestorów z zagranicy.

Dobre sygnały płyną z Hiszpanii, która zgodziła się przyjąć pakiet oszczędnościowy opiewający na 65 miliardów euro. Był to warunek niezbędny do otrzymania od Brukseli pomocy w wysokości 100 miliardów euro na dokapitalizowanie banków. Niestety, notowania hiszpańskich obligacji na rynkach finansowych wyglądają coraz gorzej - rentowność 10-letnich papierów dłużnych pozostaje powyżej 7 procent.

W piątek nie zostaną opublikowane żadne znaczne dane makroekonomiczne. Dowiemy się jedynie o wysokości inflacji producenckiej w Niemczech oraz inflacji bazowej w Polsce.

Sygnał przyjdzie zza Oceanu?

Choć początek lipca nie zapowiadał się optymistycznie, to inwestorzy zza Oceanu po sześciu spadkowych sesjach z rzędu wzięli się w garść i zaczęli kupować akcje spółek chwalących się dobrymi wynikami za drugi kwartał.

Wyniki wybranych amerykańskich spółek za II kwartał (w dolarach)
Spółka Zysk na akcje za II kwartał Oczekiwania analityków Zysk na akcje w II kwartale 2011 roku
Alcoa 0,06 0,05 0,32
JP Morgan 1,21 0,82 1,27
Wells Fargo 0,82 0,81 0,7
Coca-cola 1,22 1,19 1,17
Goldman Sachs 1,78 1,13 1,85
Johnson & Johnson 1,30 1,29 1,28
Intel 0,54 0,52 0,54
Yahoo 0,27 0,23 0,18
Citigroup 0,95 0,89 1,09
Bank of America 0,19 0,14 -0,90
eBay 0,56 0,55 0,48
IBM 3,5 3,42 3,09
Morgan Stanley 0,28 0,43 -0,38
Verizon 0,64 0,64 0,57

źródło: Money.pl, Yahoo Finance

Tabela wskazuje, że odbicie indeksu S&P500 ma solidne podłoże w zarobkach spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Nie dość, że to już kolejny kwartał z rzędu, w którym spółki pozytywnie zaskakują, to jeszcze zyski okazują się wyższe niż analogicznym okresie poprzedniego roku.

Jak do tej pory zyski najważniejszych spółek okazują się średnio 12 procent większe od przewidywań analityków, z kolei w stosunku do poprzedniego roku rentowność amerykańskich przedsiębiorstw jest wyższa o około 15 procent.

Zobacz, jak zachowuje się indeks S&P500 w ostatnim roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Należy zachować jednak dużą ostrożność, gdyż dobre wyniki spółek nie znajdują odzwierciedlenia w danych makroekonomicznych odnoszących się do ogólnego klimatu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Najnowsze dane pokazują, że pogarsza się sytuacja na rynku pracy, nieruchomości i w przemyśle.

W czwartek negatywnie zaskoczył cotygodniowy raport o liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych Amerykanów. Analitycy spodziewali się, że liczba wniosków wyniesie 365 tysięcy wobec 352 tysięcy przed tygodniem. O zasiłek ubiegało się jednak aż 386 tysięcy osób.

Do dobrych nie należały też informacje z rynku nieruchomości - sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym była gorsza od oczekiwań o 300 tysięcy i od trzech miesięcy systematycznie spada. Z kolei popularny_ Philly Fed _obrazujący koniunkturę w przemyśle regionu Filadelfii, co prawda wzrósł do poziomu -13,9, to jednak był gorszy od oczekiwanej wartości -7,7 punktu.

Słabe dane z gospodarki to _ woda na młyn _ dla spekulantów, którzy oczekują zdecydowanego działania Rezerwy Federalnej. Sam szef Fedu Ben Bernanke zaznacza, że jeśli sytuacja nie będzie się poprawiać, to użyje wszelkich narzędzi by przywrócić wzrost. Tym samym może otworzyć worek z pieniędzmi i wpompować miliardy dolarów w amerykańską gospodarkę. Na razie jednak bacznie obserwuje to, co dzieje się na rynkach finansowych, a inwestorzy śledzą każdy ruch szefa Rezerwy Federalnej.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz