Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

GPW: Inwestorzy nie mają głowy do akcji

0
Podziel się:

Zdecydowana większość inwestorów, operujących na GPW nie myśli dziś o handlu akcjami, ale o świętach.

<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a> <br /><br /> Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Świadczą o tym obroty, które w skali całego rynku ledwie przekraczają 200 mln złotych. Trudno sobie przypomnieć, kiedy były one ostatnio na tak niskim poziomie. Z tego 135 mln zł przypada na blue chipy. Indeks je grupujący zyskuje na wartości około pół procenta. Biorąc pod uwagę skalę obrotów zmiany mWIG40 i sWIG80 należy uznać natomiast za przypadkowe.

Sprawdź jak zmieniają się indeksy w Warszawie

Do zwiększenia aktywności nie zmusiły kolejne listopadowe dane z amerykańskiej gospodarki. Poza zamówieniami na dobra trwałego użytku (wzrosły o 3,8 proc., a miały o 2,2 proc.) pozostałe były zgodne z oczekiwaniami analityków lub minimalnie się od nich różniące. Wydatki i dochody Amerykanów wzrosły o 0,1 proc. (prognozy zakładały wzrost o 0,3 proc.), a sprzedaż nowych domów wyniosła tyle ile się spodziewano, czyli 315 tysięcy.

Wśród spółek z WIG20 jedyną, wybijającą się z marazmu jest PBG. Akcje spółki budowlanej zyskują ponad 5,5 proc. po tym jak Moodys pozytywnie ocenił spółkę.

GPW: Nadal nad kreską, ale opadamy

Artur Nawrocki, godz. 12:45

Po całkiem dobrym początku indeks WIG20 powoli opada. Nie ma to odzwierciedlenia w notowaniach parkietów zachodnich, które radzą sobie przyzwoicie. Inwestorzy czekają na dane makroekonomiczne z USA, które spłyną o godzinie 14.30.

WIG20 znajduje się 0,2 procenta nad kreską, natomiast słabiej radzą sobie mniejsze spółki w mWIG40 i sWIG80, które zniżkują odpowiednio 0,46 proc. i 0,01 procenta.

Zobacz notowania indeksów na warszawskiej giełdzie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na indeksie blue chipów najbardziej ciąży TVN (-3,83 proc.), który w ostatnim tygodniu sporo zyskiwał po ogłoszeniu strategicznej współpracy z Canal+. Lider od początku sesji się nie zmienił i nadal jest nim PBG (+3,18 procenta).

GPW: Dobry początek sesji w Warszawie

Artur Nawrocki, godz. 9.57

Zgodnie z oczekiwaniami indeksy na początku sesji lekko zwyżkują. Nie przeszkodziła temuobniżka ratingu Słowenii przez Moody's. Negatywną informacje równoważyło utrzymanie ratingu Austrii i Nowej Zelandii na najwyższym poziomie przez tą samą agencję.

WIG20 zyskuje 0,34 procenta. Minimalnie gorzej radzą sobie indeksy małych i średnich przedsiębiorstw. MWIG40 rośnie 0,28 procenta, a sWIG80 zwyżkuje 0,13 procenta. Obrót wynosi 30 milionów złotych.

Zobacz jak indeks WIG20 rozpoczął sesję Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dobre otwarcie zapowiadał przebieg notowań na giełdach azjatyckich. Najważniejsze indeksy (Hang Seng, Kospi, Shanghai B-share) mogły pochwalić się przyzwoitymi wzrostami. Giełda w Japonii była dziś nieczynna ze względu na Urodziny Cesarza. Na Starym Kontynencie notowania przebiegają pod znakiem umiarkowanej zwyżki.

Na polskim parkiecie bardzo dobrze radzi sobie PBG, które rośnie 3,7 procenta. Całkiem przyzwoicie sprawuje się Kernel zyskujący 1,7 procenta. Żadna ze spółek z WIG20 nie spada więcej niż 1 procent.

GPW: Indeksy mają szansę na zwyżkę

Artur Nawrocki, 22.12, godz. 22.30

Może jest szansa, że św. Mikołaj odwiedzi inwestorów na ostatniej sesji przed Bożym Narodzeniem. Udzielenie wotum zaufania rządowi Mario Montiego w sprawie pakietu oszczędności wartych 30 miliardów euro na pewno będzie sprzyjać bykom.

W czwartek polska giełda była relatywnie słabsza w stosunku do zachodnich giełd. Nie powinno to pozostać bez wpływu na indeksy, na następnej sesji, mimo że w środę to Warszawa była mocniejszym parkietem. Ze względu na zbliżające się Święta obrót prawdopodobnie nie będzie należał do najwyższych.

Na Zachodzie dominowały bycze nastroje. DAX i CAC40 zyskiwały ponad 1 procent, a londyński FTSE250 zwyżkował 0,61 procenta. Dobrze też zakończyła się sesja w Stanach Zjednoczonych.

W USA bardzo dobrą wiadomością był spadek liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do wartości najniższej od kwietnia 2008 roku. Co ciekawe, spada również średnia z czterech tygodni, która jest najniżej od czerwca 2008 roku. Reuters podaje, że wreszcie zaczyna widać ożywienie na rynku pracy w USA i powinno być kontynuowane w 2012 roku, o ile rząd nie zlikwiduje ulg podatkowych.

WIG20 na przestrzeni trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na wykresie widać, że ostatnie wzrosty na WIG20 przypominają bardziej odreagowanie spadków niż rzeczywistą chęć do zakupów. Pokazują to dwie ostatnie sesje, które praktycznie zamykały się na poziomach otwarcia. Informacje rynkowe wskazują, że piątek powinien mieć bardziej pozytywny wydźwięk, ale na duże obroty się nie zanosi.

Nie uświadczymy na piątkowej sesji zbyt wielu ważnych informacji makroekonomicznych. Dopiero o godzinie 14.30 spłyną dane ze Stanów Zjednoczonych. Dowiemy się o zamówieniach w przemyśle oraz o dochodach i wydatkach Amerykanów.

O godzinie 16.00 zostanie zaprezentowana ilość sprzedanych domów na rynku pierwotnym. Analitycy spodziewają się minimalnego polepszenia sytuacji prognozując sprzedaż na poziomie 312 tysięcy wobec 307 tysięcy przed miesiącem.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)