Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: KGHM mocno w górę przed wynikami

0
Podziel się

Rosnące ceny miedzi i ropy naftowej przyczyniają się do wzrostów spółek surowcowych na GPW.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
bEhcpDPF

Łukasz Pałka, godz. 17.45

Bardzo dobry dzień na warszawskiej giełdzie. Aż trzy spółki z WIG20 zyskały ponad 4 procent. Wall Street również rośnie.

bEhcpDPH

Cyfrowy Polsat, Polimex oraz KGHM zyskały dzisiaj ponad 4 procent. Niewiele gorzej spisały się PBG i TPSA. Na falę optymizmu wśród inwestorów nie załapała się spółka GTC, której notowania spadły o ponad 2 procent, co było dziś najgorszym wynikiem wśród blue chipów. Bardzo ważne jest jednak to, że taki wzrost większości dużych spółek spowodował, że WIG20 znów wywindował się do poziomu powyżej 2,7 tysiąca punktów.

GPW wpisała się dziś w nastroje panujące na światowych rynkach. Po uspokojeniu cen ropy naftowej dzisiaj notowania na wszystkich europejskich parkietach szły w górę. Drugi dzień z rzędu, przynajmniej na razie, nie zawodzą inwestorzy na nowojorskiej giełdzie, gdzie kupujący również mają przewagę. Tam gracze poznali dziś dość dobre informacje o przychodach Amerykanów.

bEhcpDPN

GPW: WIG20 znów na 2,7 tysiąca punktów

Łukasz Pałka, godz. 14.50

Indeks blue chipów na fali większego optymizmu podczas dzisiejszego handlu przekroczył poziom 2,7 tysiąca punktów. KGHM liderem WIG20.

KGHM, który jutro poda wyniki za ostatni kwartał ubiegłego roku, zyskuje ponad 3 procent. Wtóruje mu Polimex, który pochwalił się dzisiaj lepszymi od prognoz wynikami, nieco zaskakując rynek. Ponad 2-procentowy wzrost notuje jeszcze TPSA.

O godzinie 14.30 na rynek napłynęły nowe informacje z amerykańskiej gospodarki. Inflacja okazała się zgodna z prognozami. Pozytywnie za to zaskoczyły dane o dochodach Amerykanów, które m/m wzrosły o 1 procent. Kontrakty na indeksy amerykańskiej giełdy zyskują, co wróży dobry początek sesji na Wall Street.

bEhcpDPO

WIG20 blisko 2700 punktów

Arkadiusz Droździel, godz. 12.50

Drożejące surowce oraz nieznaczna poprawa nastrojów na giełdach światowych zachęca inwestorów do zakupu akcji.

WIG20 zyskuje na wartości niemal jeden procent i dzięki temu tylko kilka punktów brakuje mu do przebicia 2700 punktów.

bEhcpDPP

To w dużym stopniu zasługa spółek surowcowych. Indeks je grupujący - WIG-surowce, który dziś po raz pierwszy jest notowany - rośnie o prawie 1,5 procent. Wśród spółek z WIG20 z tej branży najlepiej wypadają KGHM i PKN Orlen, które na bazie drożejącej miedzi i ropy zyskują odpowiednio: ponad 2 i 1,5 procent.

Po opublikowaniu lepszych od oczekiwań analityków wyników nadal najwięcej wśród spółek z WIG20 - około 3,5 procent - papiery Polimexu-Mostostalu.

bEhcpDPQ

GPW: Spółki surowcowe poprawiają nastroje inwestorów

Arkadiusz Droździel, godz. 9:50

Dzięki temu WIG20 nieznacznie zyskuje na wartości. Również mWIG40 utrzymuje się nad kreską. Traci natomiast indeks najmniejszych spółek.

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej
Akcje Lotosu, PKN Orlenu drożeją w wyniku faktu, że zamieszki w Libii, które spowodowały ograniczenie produkcji ropy, przenoszą się teraz do Omanu. A to powoduje wzrost jej ceny. Natomiast ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną z powodu prognoz popytu w Chinach, które są największym odbiorcą metalu.|

Ze spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie jednaj papiery Polimexu-Mostostalu, które drożeją i prawie 3 procent. Spółka przed sesją opublikowała wyniki za czwarty kwartał 2010 roku. Okazało się, że zysk netto wyniósł 52,7 mln zł, czyli o 7,1 mln zł niż oczekiwano i o 2,2 mln zł więcej niż przed rokiem. Ponadto spółka poinformowała, że ma zlecenia na ponad 10 mld złotych.

GPW: Libia i ropa odchodzą na drugi plan. Czas na chwilę oddechu

Łukasz Pałka, godz. 6:30

Taką nadzieję dają wyraźne wzrosty na Wall Street podczas piątkowej sesji oraz uspokojenie sytuacji na rynku ropy naftowej.

Pierwszy tydzień marca ma szansę rozpocząć się dość dobrze dla posiadaczy akcji. Pod warunkiem, że sytuacja na rynku surowców pozostanie spokojniejsza, a duże spółki, które w tym tygodniu pochwalą się wynikami za czwarty kwartał, nie zawiodą inwestorów. Nie bez znaczenia będzie też spora liczba danych makroekonomicznych, które w najbliższych dniach napłyną na rynek.

Udana sesja na Wall Street

Pomocne w poprawie nastrojów graczy na GPW będzie dziś zakończenie piątkowej sesji na nowojorskiej giełdzie. Tam po trzech dniach spadków indeksy wreszcie odreagowały, kończąc dzień przyzwoitymi wzrostami: S&P500 zyskał ponad 1 procent, Dow Jones ponad 0,5 procent, a Nasdaq ponad 1,5 procent. Inwestorom sprzyjały informacje o dobrych nastrojach konsumenckich w USA. Ważne było też uspokojenie cen ropy i jej spadek poniżej stu dolarów za baryłkę po informacjach o tym, że Arabia Saudyjska zwiększy wydobycie.

Duże spółki podadzą wyniki

[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/spolki;z;wig20;zarobia;o;15;proc;wiecej,54,0,767286.html) Spółki z WIG20 zarobią o 15 proc. więcej
Te doniesienia powinny dzisiaj zachęcać inwestorów do kupowania akcji. A to daje nadzieje na to, by spokojniej myśleć o obronieniu przez WIG20 obecnych poziomów. Mocnym elementem WIG20 nie będą dziś prawdopodobnie notowania spółki Polimex-Mostostal. Spółka, która ma opuścić blue chipy przy ich najbliższej rewizji, w czwartym kwartale zarobiła zdaniem ankietowanych przez ISB analityków od 40 do 50 milionów złotych wobec 50 milionów złotych rok wcześniej. I o ile sam wynik nie jest zły, to według analityków DI BRE jego struktura może być słaba i gdyby nie zdarzenia jednorazowe zysk mógłby wynieść 32 miliony złotych. Inwestorzy od dłuższego czasu wyprzedają akcje tej spółki, jej kurs w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadł o kilkanaście procent i
obecnie jest na najniższym poziomie od lipca 2009 roku.

Zupełnie inaczej zapowiadają się wyniki drugiej spółki z WIG20, która w tym tygodniu opublikuje swój raport kwartalny. Jutro wyniki pokaże koncern KGHM, wobec którego inwestorzy mają spore nadzieje. Spółka zapowiada bowiem, że w 2011 roku jest zysk netto przekroczy 8 miliardów złotych wobec ponad 4 miliardów złotych prognozowanych na ten rok. Nic więc dziwnego, że kurs miedziowego koncernu utrzymuje się blisko swoich historycznych maksimów, a rekomendacje analityków dają mu jeszcze szanse na wzrost do ceny powyżej 200 złotych.

Ważna inflacja w eurolandzie i bezrobocie w USA

Nie bez znaczenia dla inwestorów pozostaną również w tym tygodniu dane makroekonomiczne. Dziś warto zwrócić na publikowane o godzinie 11. informacje o inflacji w strefie euro. Mają one znaczenie ze względu na coraz częściej pojawiające się obawy o podwyżki stóp procentowych w eurolandzie, co nie byłoby dobrym sygnałem dla rynków akcji. Po południu z kolei warto pilnować danych o dochodach i wydatkach Amerykanów, jak również nastrojach w gospodarce, obrazowanych przez wskaźnik Chicago PMI. Te informacje mogą mieć wpływ na nastroje inwestorów w trakcie dzisiejszej sesji na Wall Street.

Ważne będą też jutrzejsze informacje o stopie bezrobocia w strefie euro (godzina 11.), inwestorzy będą też skupiać się na wystąpieniu prezesa amerykańskiego banku centralnego Bena Bernanke przed przedstawicielami Senatu. Zapewne ponownie będzie on bronił swojej polityki pompowania pieniędzy w gospodarkę, co inwestorom zwykle się podoba i zachęca do kupowania akcji. Środa przyniesie z kolei informacje o gospodarce USA zawarte w tzw. Beżowej Księdze. Dzięki nim można prognozować, jaką decyzję o stopach procentowych podejmie Fed na kolejnym posiedzeniu. W czwartek inwestorzy znów zwrócą się w stronę strefy euro, gdzie EBC będzie podejmował decyzję o stopach procentowych. I wreszcie w piątek czas na miesięczne dane z rynku pracy w USA. Po fatalnym odczycie z ubiegłego miesiąca (przyrost liczby zatrudnionych o 36 tysięcy wobec prognozy na sięgającej 138 tysięcy) inwestorom na koniec tygodnia przydałoby się miłe zaskoczenie.

bEhcpDQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)