Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Jerzyk
|

GPW: Obroty rosną

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, WIG-20 odnotował spadek natomiast pozostałe indeksy zakończyły dzień w pozytywnym terytorium.

bEJwxuxx

*Dzisiejsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, WIG-20 odnotował spadek natomiast pozostałe indeksy zakończyły dzień w pozytywnym terytorium. *

Najbardziej skorzystały małe i średnie spółki, których indeksy zyskały ponad 2%. Słabiej zachowywały się duże spółki, co z jednej strony wynikało z zachowania rynku terminowego, który zdaje się wykazywać coraz większy sceptycyzm, w kwestii nieuchronności dalszych wzrostów.

Właśnie z tego powodu dzisiejsza sesja rozpoczęła się od spadku, ale na niższych poziomach pojawił się popyt, który zapewnił wzrost no nowych maksimów. W drugiej części sesji kolejną falę spadkową wykreowała informacja o niższej (nawet znacznie) od oczekiwanej sprzedaży detalicznej w USA w marcu. W statystyce zwraca uwagę poziom obrotów, który przekroczył dawno niewidziany pułap 2 mld zł. Ponadto zdecydowana liczba papierów odnotowała wzrost, choć obroty na spółkach zniżkujących i zwyżkujących były prawie równe.

bEJwxuxz

Pewną ciekawostką, choć zupełnie nic nie gwarantującą, jest fakt, iż więcej spółek wytyczyło swój nowy 52 tygodniowy szczyt, niż spółek które wytyczyły nowe roczne minimum. W obrębie WIG-20 więcej spółek straciło na wartości, a najbardziej ciążyły papiery TP SA oraz w nieco mniejszym stopniu Pekao SA i PGNiG. W przypadku narodowego operatora motywu można doszukiwać się w informacji o zmianie nazwy usługi dostępu do internetu, którą jest obecnie Neostrada.

Taka operacja wiąże się z pewnymi kosztami, co w dobie kryzysu nie przypada do gustu inwestorom. W przypadku banku Pekao SA można mówić o naturalnej korekcie po znacznym wzroście na wcześniejszych sesjach. Pozytywnie w gronie dużych spółek wyróżniały się akcje KGHM-u i PKO BP. W gronie średnich spółek pozytywnie wyróżniały się akcje Handlowego. Orbisu otraz Hydrobudowy Polska.

W przypadku tej ostatniej spółki inwestorzy pozytywnie odnieśli się do podanej jeszcze przed Świetami informacji o wygraniu kontraktu na budowe stadionu w Gdańsku, natomiast dodatkowo pojawiła się informacja, iż konsorcjum w skład którego wchodzą i PBG i Hydrobudowa złożyły najniższą ofertę na budowę Stadionu Narodowego. PBG wytyczył swój szczyt już w czwartek, a dziś sukcesywnie oddawał zdobyty teren, natomiast w przypadku Hydrobudowy maksimum zostało wytyczone dziś rano, a kolejnych godzinach papier zachowywał się słabiej.

W największym stopniu do wzrostu małych spółek przyczyniały się walory IDM-u, PGF oraz Apatora. Generalnie sesja pozostawia sprzeczne odczuciu, widać iż na rynku pojawił się kapitał zainteresowany dalszym zakupem akcji, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, iż od dna WIG-20 zyskał już ponad 44%, w związku z czym, w moim odczuciu na kolejnych sesjach będzie rosło zainteresowanie sprzedażą akcji. W takiej sytuacji może się okazać, iż wzrost obrotów to dystrybucja akcji przez tych, którzy ryzykowali kupno akcji na znacznie niższych poziomach kilka tygodni temu.

bEJwxuxF

ZOBACZ TAKŻE:

bEJwxuya
giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
KOMENTARZE
(0)