Notowania

tps
01.12.2009 16:50

GPW: Wzrostowa sesja w Warszawie

Dane z amerykańskiej gospodarki nieznacznie ochłodziły nastroje inwestorów handlujących na GPW w Warszawie. Pomimo tego sesję można zaliczyć do udanych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Znakomite zamknięcie sesji w Azji, podczas której najważniejszy indeks tokijskiej giełdy wzrósł o niemal 2,5 proc. oraz bardzo dobra atmosfera na europejskich parkietach sprawiły, że WIG20 przez cały dzień pozostawał powyżej wczorajszego zamknięcia.

Opublikowane o 16:00 dane ze Stanów Zjednoczonych nieznacznie pogorszyły sytuację na warszawskim parkiecie. Listopadowy indeks ISM, obrazujący aktywność gospodarczą w amerykańskim przemyśle wyniósł 53,6 pkt, czyli 2 punkty mniej niż w październiku i ponad punkt poniżej oczekiwań analityków. Lepsze od oczekiwań dane napłynęły natomiast z sektora nieruchomości. W październiku liczba podpisanych umów kupna domów wzrosła o 3,7 proc choć prognozy analityków mówiły o 0,6-proc. wzroście.

Ostatecznie indeks największych polskich spółek wzrósł o 1,09 procent. Zwyżkowały również mWIG40 i sWIG80, których kursy urosły dziś o odpowiednio 0,51 i 0,68 procent.

Najlepiej spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 poradziły sobie Bioton (+4,35 proc.), Polimex-Mostostal (+4,05 proc.) oraz GTC (3,99 proc.). Druga ze spółek wczoraj po sesji poinformowała, że zawarła umowę o wartości 100 mln zł. Dziś z kolei napłynęła informacja, że spółka podpisała umowę o linię gwarancyjną w wysokości 200 mln zł.

Tylko jedna spółka zakończyła sesję na minusie. Cena akcji Pekao SA zniżkowała dziś o 1,14 proc., choć w trakcie sesji rosła o nawet 2 procent.

W trakcie sesji napłynęło również kilka danych makro z Europy. Poznaliśmy lepsze od oczekiwań wartości indeksu PMI dla przemysłu w Polsce, Francji, Niemczech oraz strefie euro oraz gorszą od prognoz wartość indeksu w Wielkiej Brytani. Największy wzrost wskaźnika mierzącego poziom aktywności gospodarczej w sektorze przemysłu nastąpił w Polsce (52,4 wobec 48,8 pkt w październiku). Zgodna z oczekiwaniami okazała się natomiast stopa bezrobocia w strefie euro, która W październiku wyniosła 9,8 procent.

GPW: Nadal nad kreską

Godzina 13:27, Marek Knitter

*Dobre nastroje nie opuszczają inwestorów na GPW w Warszawie. *

W Europie trwają zwyżki nie ma więc powodu, aby nasz parkiet miał spadać. Choć szczyty są w zasięgu indeksu WIG20, to jednak coraz trudniej się tam zbliżyć nie mówiąc już o ich przekroczeniu.

Liderami wzrostów w indeksie WIG20 nadal są banki. Pekao zyskuje 1,88 proc., a PKO BP 1,60 proc. przy znaczących obrotach. Na kolejnych miejscach plasuje się KGHM i PKN Orlen.

Kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie notowane są na plusach co sugeruje pozytywne otwarcie parkietów w USA. Taka sytuacja sprzyja bykom w Europie.

*Dość wyraźne wzrosty cen akcji banków na początku sesji mają największy wpływ na dobry początek sesji w Warszawie. *Godzina 9:35, Arkadiusz Droździel

Wszystkie główne indeksy rozpoczęły dzień na plusach. Najwięcej zyskuje WIG20 oraz WIG po ponad 1 procent.

To zasługa największych banków. Akcje wszystkich pięciu, które wchodzą w skład WIG 20 zyskują na wartości. Najbardziej zadowoleni na początku sesji mogą być posiadacze akcji BZWBK i BRE Banku, które drożeją o ponad 2 procent.

Zainteresowanie bankami jest efektem dobrych nastrojów panujących na giełdach europejskich jak również wyraźnych wzrostów, jakie zanotowały rynki azjatyckie. Tym samym z większą ochotą na naszym parkiecie angażuje się kapitał zagraniczny. A ten w pierwszej kolejności inwestuje w akcje banków.

W reakcji na zapowiedź podpisania przez Polimex-Mostostal umowy na wykonanie prac budowlanych w kopalni Bogdanka za prawie 100 mln złotych, kurs akcji tej pierwszej firmy drożeje o prawie 2 procent.

GPW: W oczekiwaniu na Wall Street

Paweł Zawadzki, godz. 6:15

Inwestorom z Wall Street wczoraj brakowało zdecydowania. Dziś niezdecydowanie może pojawić się w poczynaniach inwestorów z Europy.

Lepszy od oczekiwań PKB w trzecim kwartale 2009 roku nie zachęcił do inwestorów do kupowania akcji. Po opublikowaniu informacji o 1,7-procentowym wzroście PKB indeks WIG20 praktycznie nie zareagował.

Na indeks największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie w ostatnim czasie znacznie mocniej wpływają informacje zza oceanu. Częściej zdarza się również, że polski WIG20 na dane o stanie amerykańskiej gospodarki reaguje bardziej niż amerykańskie S&P500 czy DJIA. Wczorajsza publikacja, lepszej od prognoz, wartości indeksu aktywności gospodarczej Chicago PMI wpłynęła na polską giełdę bardziej niż informacja o polskim PKB.

Indeks WIG20 wzrósł o ponad 1,5 proc., podczas gdy inwestorzy w USA przez większość wczorajszej sesji byli niezdecydowani, a dopiero ostatnia godzina notowań pozwoliła indeksom wyjść na plus. Dziś podobnie może być w Europie. Inwestorzy przed rozpoczęcia sesji w USA poznają wartość indeksu PMI dla przemysłu w Polsce, Francji, Niemczech, Wielkie Brytanii i strefie euro. Opublikowana zostanie również informacja o stopie bezrobocia w strefie euro (prognoza 9,8 proc. wobec 9,7 proc. we wrześniu).

Parkiety europejskie będą jednak oczekiwać informacji ze Stanów Zjednoczonych, a te pojawią się dopiero o 16.00. Dwie najbardziej znaczące to indeks ISM dla przemysłu (prognoza 54,7 wobec 55,7 w październiku) oraz indeks podpisanych umów kupna domów (prognoza 0,6 proc. wobec 6,1 proc. we wrześniu).

Spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 warto zwrócić uwagę na Polimex-Mostostal, który wczoraj po sesji poinformował o tym, że podpisał umowę dzięki, której zarobi 100 mln zł. Ciekawą opcją, szczególnie w razie ewentualnej korekty na giełdach, wydaje się być TP SA. Cena jej akcji wciąż utrzymuje się powyżej wsparcia ustanowionego przez dna cenowe z połowy sierpnia oraz przełomu września i października. Dodatkowo spółka niejednokrotnie pokazywała, że w okresach spadków radzi sobie znacznie lepiej niż większość rynku, więc aktualnie może być bardzo dobrym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego.

Tagi: tps, pxm, gpw, wig20, pmi, ism, peo, bio, gtc, pkn, dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz