Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Huśtawka nastrojów na GPW, ale WIG20 obronił ważny poziom

0
Podziel się:

O tym, jak przebiegała sesja na warszawskiej giełdzie, przeczytaj w komentarzu Money.pl.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Nowa szefowa Fed niczym specjalnym inwestorów nie zaskoczyła, zatem ostatnia godzina sesji na GPW - podobnie zresztą jak początek notowań na Wall Street - upłynęła w miarę spokojnie. Znacznie bardziej emocjonujący był handel przed godziną 16.

Dzisiejsze notowania na krajowej giełdzie możemy w zasadzie podzielić na dwie części. W trakcie pierwszej, trwającej mniej więcej do 12:30, inwestorzy dynamicznie pozbywali się akcji największych spółek notowanych na GPW. W drugiej dominowali już kupujący.

Ich działania wypchnęły - tracący wówczas około procent - WIG20 nad kreskę. Choć nieudany fixing sprawił, że wzrost się nie utrzymał, to dobrym znakiem jest fakt, iż przecena indeksu została powstrzymana zaledwie cztery punkty nad kluczowym obecnie wsparciem (2.450 punktów).

Zobacz, jak przebiegała dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większych emocji na rynkach nie wywołało - zaplanowane na 16 polskiego czasu - wystąpienie nowej prezes Fed. Janet Yellen, która przed Komisją Bankową Senatu USA przedstawiła raport dotyczący polityki monetarnej, niczym nie zaskoczyła, a inwestorzy nie doczekali się żadnych sygnałów, że polityka wychodzenia z QE3 może zostać zmieniona.

Z ważniejszych publikacji makroekonomicznych poznaliśmy dzisiaj dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych i zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA.Oba odczyty rozczarowały. Nastroje nieco poprawić mogły dane o zamówieniach bez środków transportu, które wypadły zdecydowanie lepiej niż szacowali wcześniej eksperci.

#

Zdecydowana poprawa nastrojów na GPW. WIG20...

Paweł Zawadzki, godzina 15:07

Indeks największych spółek notowanych na GPW chwilę po południu mocno ruszył w górę i od tego czasu zdołał już odrobić całość dzisiejszej przeceny. Inwestorów nie przestraszyły nie najlepsze dane z USA.

Około 12:30 WIG20 zanotował dzisiejsze dzienne minimum, które wypadło zaledwie cztery punkty powyżej kluczowego obecnie wsparcia umiejscowionego w okolicach poziomu 2.450 punktów. Później ruszył w górę i w ciągu 2,5 godziny odrobił całość dzisiejszej przeceny. Obecnie tracie symboliczne 0,1 procent.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Poza ważnym poziomem wsparcia kupującym pomogła także poprawa nastrojów na najważniejszych giełdach Europy. Choć większość z nich w dalszym ciągu traci, to skala przeceny jest sporo mniejsza niż jeszcze przed kilkoma godzinami.

Co ciekawe, inwestorów od kupowania akcji nie odwiodły słabsze od prognoz dane z gospodarki USA. Liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu sięgnęła 348 tysięcy (prognoza: 333 tysiące), a zamówienia na dobra trwałego użytku w styczniu skurczyły się o procent (prognoza: - 0,7 procent).

Lekko na ich osłodę inwestorzy dostali natomiast lepsze od prognoz dane o zamówieniach po wyłączeniu środków transportu. Te w styczniu, w ujęciu miesięcznym, wzrosły o 1,1 procent, podczas gdy średnia prognoz zakładała minimalny spadek (o 0,1 procent).

#

Lubawa rusza do USA. Kurs w górę. Ale WIG20...

Łukasz Pałka, godzina 12:42

Wskaźnik WIG20 w ostatnich godzinach niebezpiecznie zbliżył się do granicy 2.450 punktów. Jej przebicie grozi tym, że spadki zostaną pogłębione.

Pomimo porannej próby odreagowania spadków kupujący wyraźnie nie mają na to dzisiaj siły. Nie sprzyja im również sytuacja na innych europejskich rynkach, gdzie dominuje wyprzedaż akcji. Nie bez znaczenia jest też rosnące napięcie polityczne wokół Ukrainy.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na warszawskiej giełdzie wśród największych spółek na plusie jest tylko Tauron. Reszta firm traci. Najwięcej - znów ukraiński Kernel, który w ostatnich dniach przeżywa bardzo mocne wahania. Tym razem ukraińska spółka traci ponad 3 procent.

W przypadku mniejszych firm warto zwrócić uwagę, co dzisiaj dzieje się z notowaniami spółki Lubawa. Producent m.in. kamizelek kuloodpornych ostatnio cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Dzisiaj firma poinformowała o uruchomieniu spółki zależnej w USA. - _ Celem powołanej w USA spółki pod firmą Lubawa USA, jest dystrybucja towarów z oferty Emitenta na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Lubawa USA otworzyła także biuro handlowe w Waszyngtonie _ - czytamy w komunikacie. Notowania spółki rosną o około 3 procent.

GPW: Kupujący próbują odreagować wczorajsze spadki

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Początek czwartkowego handlu na warszawskiej giełdzie daje szansę na odreagowanie wczorajszych spadków. Sytuacja zrobiłaby się o wiele gorsza, gdyby WIG20 spadł poniżej 2.450 punktów.

WIG20 jest od początku sesji na symbolicznym plusie. Takiego scenariusza można było spodziewać się po dość spokojnej sesji na Wall Street. Kupujący na razie nie wykazują się jednak bardzo dużą aktywnością, by znów powalczyć o 2.500 punktów.

Obserwuj bieżące notowania WIG20 podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rano nie napłynęły na rynek ważne informacje makroekonomiczne. Warto zwrócić jednak uwagę na publikowane dzisiaj wyniki spółek. Wśród największych jest Cyfrowy Polsat. Grupa Cyfrowego Polsatu miała w czwartym kwartale 2013 roku 173,14 mln zł zysku netto wobec 122 mln zł w tym samym okresie poprzedniego roku. Zysk netto okazał się wyższy od oczekiwań analityków.

Spokój z Wall Street przełoży się na zachowanie graczy z GPW?

Damian Słomski, 26.02, godz. 22.30

Neutralna sesja na Wall Street i ostatnia słabsza postawa spółek z GPW powinna spowodować uaktywnienie się popytu w Warszawie. Powinno się tak stać, pod warunkiem, że faktycznie kontrolę nad sytuacją przejęli kupujący. Taki scenariusz poddać wątpliwości mogłoby zejście WIG20 wyraźnie poniżej 2450 punktów. Nastroje w dużej mierze zależeć będą od publikacji wyników oraz popołudniowego wystąpienia szefowej Fed - Janet Yellen.

Początek tygodnia rozbudził wyobraźnię inwestorów. Ponad 1,5-procentowa zwyżka, dzięki której WIG20 pokonał 2500 punktów, co nie udawało się od początku grudnia ubiegłego roku, sugerowała koniec bardzo płytkiej korekty. Dwie ostatnie sesje pokazały jednak, że konieczna jest cierpliwość.

Póki indeks będzie utrzymywał się w przedziale 2450-2500 punktów wszystko będzie w porządku. Pewne wątpliwości co do trwałości zwyżki mogłyby się pojawić dopiero po zejściu poniżej dolnej granicy wspomnianego ograniczenia. W zeszłym tygodniu widać było skuteczność wsparcia na tym poziomie.

Notowania indeksu WIG20 z ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Gdzie szukać atutów po stronie kupujących? Silnie przecenione w środę papiery Bogdanki i Eurocashu (obie straciły po około 4,5 procent), mogą przyciągnąć kapitał spekulacyjny. Szczególnie w przypadku węglowej spółki odbicie jest prawdopodobne. Kurs w ostatnich dwóch tygodniach szedł niemal nieprzerwanie w górę.

W centrum uwagi powinien być też BZ WBK, a to za sprawą publikacji raportu finansowego za 2013 rok. W czwartym kwartale bank zarobił prawie 652 miliony złotych. Był to wynik minimalnie gorszy od rynkowego konsensusu, ale o 21 procent wyższy od tego zaraportowanego w analogicznym okresie 2012 roku.

Publikacji wyników spółek z GPW będzie jutro zdecydowanie więcej. Wśród tych największych karty odkryją m.in.: Boryszew, Cyfrowy Polsat, Dom Development, Echo i Puławy.

Historie związane ze spółkami zdecydowanie powinny być w centrum uwagi rodzimych inwestorów, tym bardziej, że istotnych danych makro dla Polski czwartkowy kalendarz nie przewiduje. Nie oznacza to jednak, że nie będzie na czym oka zawiesić. Mamy bowiem dane z Niemiec (o inflacji i bezrobociu)
oraz PKB Hiszpanii.

Przede wszystkim jednak liczyć będą się informacje płynące zza Oceanu. Cykliczne odczyty dotyczące zamówień w przemyśle i liczby zasiłków dla bezrobotnych uzupełni przesłuchanie Janet Yellen przed Komisją Bankową Senatu. Pierwsze wystąpienie nowej szefowej Fed w tej roli było nieco zaskakujące, bowiem lekko starała się odciąć od dotychczasowego wizerunku osoby popierającej bardziej ekspansywną politykę pieniężną. Weryfikacja jutro około 16:00.

Wall Street pod słowa Yellen raczej nie gra, co było widać po notowaniach, które ostatecznie zamknęły się w okolicach ostatniego wtorkowego fixingu. Najmocniejszymi spółkami z indeksu Dow Jones Industrial były Wall Mart oraz UnitedHealth Group, które rosły o 1-2 procent. Więcej na temat handlu w Stanach Zjednoczonych czytaj TUTAJ.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)