Notowania

giełda
07.08.2012 17:05

Indeksy na GPW nieznacznie rosną. To już trzeci dzień z rzędu

Dziś po południu główne wskaźniki warszawskiego parkietu rosną, podobnie zresztą jak te na rynkach akcyjnych Starego Kontynentu i Stanów Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz
Marek Nienałtowski Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

Za zakupami walorów spółek niezmiennie stoją nadzieje inwestorów na to, że już niedługo główne banki centralne na świecie tj. Europejski Bank Centralny i amerykański Fed podejmą tak oczekiwane działania stymulacyjno-pomocowe.

Po wczorajszym poparciu przez Angelę Merkel propozycji przedstawionych 2 sierpnia przez szefa EBC odnośnie skupu obligacji państw peryferyjnych, a zakomunikowanym przez jej rzecznika, dziś uwaga uczestników rynku skupiła się na słowach szefa oddziału Fed w Bostonie, Erica Rosengrena, przybliżających prawdopodobieństwo i termin wdrożenia w życie trzeciej rundy luzowania ilościowego za oceanem. Znaczna część ekonomistów i analityków zakłada, że program QE3 może być uruchomiony już we wrześniu.

Przedstawione w samo południe dane makro z Niemiec były znacznie gorsze niż oczekiwano, ale parkietom akcyjnym na dłużej nie zaszkodziły, jako że tylko zwiększyły wskazane powyżej nadzieje na szybką reakcję za strony banku centralnego Eurolandu. W czerwcu zamówienia w przemyśle naszych zachodnich sąsiadów spadły w ujęciu miesiąc do miesiąca o 1,7% wobec 0,7% ich wzrostu zanotowanego w maju (po korekcie w górę z +0,6%) i wobec spodziewanego odczytu na poziomie minus 0,8%.

Pozytywnie na nastroje na rynkach akcyjnych wpływają też dziś wyniki finansowe spółek za II kw., szczególnie tych notowanych za oceanem. Według doniesień agencyjnych do tej pory in plus swoimi rezultatami za okres kwiecień-czerwiec zaskoczyło aż 73% przedsiębiorstw wchodzących w skład indeks S&P500.

O godz. 16:37 indeks WIG20 szedł w górę o 0,26% do 2267,80 pkt, a indeks WIG zwyżkował o 0,12% do 41220,08 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 rósł o 0,60% do 268,40 pkt, a amerykański indeks S&P500 handlowany był na 0,63% plusie (1402,96 pkt).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
Notus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz