Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Wróbel
|

Inwestorzy nadal nie rwą się do zakupów

0
Podziel się

Dobra wiadomość z polskiej gospodarki bez odpowiedniego wsparcia w postaci nastrojów na zagranicznych rynkach nie jest ostatnimi czasy zbyt wiele warta. Podobnie było dzisiaj.

Inwestorzy nadal nie rwą się do zakupów
bEiasjpN

W czwartek rano poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego, który okazał się wyraźnie lepszy od oczekiwań analityków, a mimo to na giełdzie przeważały spadki. Zamiast prognozowanego spadku z 52,2 do 52 pkt, w czerwcu indeks wzrósł do poziomu 53,3 pkt. Powyżej poziomu 50 pkt indeks PMI utrzymuje się nieprzerwanie od listopada, co znajduje odzwierciedlenie w danych o produkcji przemysłowej i dynamice PKB.

Inwestorzy w czwartek nadal byli sceptycznie nastawieni do zakupów akcji i chyba trudno się dziwić skoro dane makroekonomiczne ze strefy euro, Chin i USA znowu rozczarowały. Za oceanem indeks S&P500 pogłębił po rozpoczęciu sesji wczorajsze spadki i oddalił się od ważnych z technicznego punktu widzenia poziomów.

Bezpośrednim argumentem za kontynuowaniem wyprzedaży akcji były dane z rynku pracy (liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych zamiast spaść do około 450 tys. wzrosła do 472 tys. osób) i rynku nieruchomości (w maju podpisano o 30 proc. mniej umów na kupno domów niż miesiąc wcześniej), a dodatkowo mocniej niż szacowali ekonomiści spadł indeks ISM, który odzwierciedla nastroje przedsiębiorców z sektora przemysłowego. Poza tym spadł indeks PMI dla strefy euro i Chiny.

bEiasjpP

Około godz. 16.30 czasu warszawskiego S&P500 spadał o 1 proc., a w Europie inwestorzy jeszcze dynamiczniej wycofywali się z rynków akcji - francuski indeks CAC40 tracił na wartości ponad 3 proc., a brytyjski FT-SE 1,6 proc. Na GPW WIG20 zdołał zakończyć dzień na poziomie z wczorajszej sesji, a WIG spadł o 0,1 procent. Akcje Tauronu wyceniane są obecnie na 5,05 PLN, a w czwartek można było nabyć je po niższej cenie (dzienne minimum wyniosło 4,96 PLN).

bEiasjqq
dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
KOMENTARZE
(0)