Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korekta na największych spółkach

0
Podziel się:
Korekta na największych spółkach

*Przedostatnia sesja skróconego tygodnia zakończyła się przeceną blue chipów na GPW. Zdecydowanie lepiej poradziły sobie małe i średnie spółki. *

Czwartkowe notowania na WIG20 rozpoczęły się 17 punktową luką w górę na poziomie 1801 punktów, w ślad za wczorajszą dobrą sesją na Wall Street. Po pierwszej godzinie handlu flagowy indeks ustanowił pierwsze minimum sesyjne na wysokości 1759 punktów. Kolejne godziny przebiegały raczej spokojnie, na zasadzie konsolidacji nieco powyżej sesyjnego dna.

Druga połowa sesji przyniosła wyczekiwanie na publikację danych makroekonomicznych z USA. W skali intraday dało się odczuć chwile marazmu. Ostatnia godzina handlu to wyraźna realizacja zysków. Końcówka notowań należała do sprzedających - WIG20 ustanowił nowe minimum sesyjne na 1757 punktów, a zamknął się zaledwie 6 punktów wyżej.

Aktywność krajowych inwestorów była zadowalająca. Na szerokim rynku odnotowaliśmy 1,6 miliarda złotych obrotu, z czego około 73 procent przypadło na największe spółki. Wzrost zainteresowania małymi i średnimi spółkami jest zauważalny nie tylko po kolorze zielonym na zamknięciu sesji, ale także na udziale w sumarycznej wartości obrotu, która systematycznie rośnie.

Giełdy europejskie radziły sobie bardzo dobrze. Wyraźnie dominował kolor zielony. Rynki dojrzałe zyskiwały w podobnym tempie jak rynki wschodzące i rozwijające się. Zwyżka na starym kontynencie oscylowała w przedziale od +1 do +2 procent, np. w przypadku DJ Euro Stoxx 50 było to +1,9 procent. W trakcie sesji poznaliśmy odczyt inflacji HICP Eurolandu za miesiąc marzec. Inwestorzy oczekiwali zmiany +0,6 procent licząc rok do roku i tak też się stało, zatem reakcja rynku był ograniczona.

Natomiast szereg komunikatów zza oceanu przyniósł między innymi liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, gdzie ankietowani analitycy wskazywali na 665 tys., a ostateczna wielkość to 610 tys., zatem tym razem rynek spotkał się z pozytywnym zaskoczeniem. Na uwagę zasługuje jeszcze Indeks FED z Filadelfii, gdzie oczekiwania oscylowały wokół -31,8 punktów, z kolei komunikat przyniósł wartość -24,4 punktów. Jest to odczyt lepszy od oczekiwań, ale do poprawy tendencji potrzeba serii.

ZOBACZ TAKŻE:

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)