Notowania

giełda
24.04.2015 08:32

Krajowe indeksy korzystają z hossy

Warszawska giełda utrzymuje relatywną siłę względem parkietów Europy Zachodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Krajowy rynek akcji ignoruje fazę korekty spadkowej, która ma miejsce na niemieckim DAXie i małymi kroczkami realizuje scenariusz wzrostu indeksu WIG20 w okolice poziomu 2.550 pkt.

Pierwsza połowa czwartkowej sesji na GPW upłynęła pod dyktando zmian zachodzących na parkietach rozwiniętych. Inwestorzy na Książęcej realizowali zyski w obawie przed nadejściem większej korekty spadkowej. Zawahanie indeksu WIG20 powstrzymane jednak ponownie zostało w okolicach poziomu 2.500 pkt. W drugiej połowie wczorajszej sesji indeksy GPW jeszcze raz wykazały relatywną siłę.

Kiedy niemiecki DAX pogrążony był w korekcie po słabych odczytach indeksów PMI, w Warszawie do głosu doszła strona popytowa. Ostatecznie indeks WIG20 odrobił całość początkowych strat, a na wykresie świecowym dziennym powstał śladowy korpus z wysokim dolnym cieniem. Nadal strategia opierająca się na próbach tzw. „trafienia w maksimum”, czyli przewidzenia szczytu nie przynosi efektów. Mimo, iż nad rynkiem „wisi korekta”, na wykresie WIG20 wciąż brakuje sygnałów, które mogłyby zwiastować jej rychłe nadejście.

Porcja słabych odczytów ze strefy euro

Wczoraj giełdy zachodnie ucierpiały z powodu publikacji wyraźnie słabszych odczytów indeksów PMI za kwiecień. W konsekwencji niemiecki DAX stracił 1,2%. Analizując jednak strukturę wzrostu barometru giełdowego naszych zachodnich sąsiadów, można oczekiwać, iż trwająca od października 2014 r. fala aprecjacji, będzie miała jeszcze swoją kontynuację. Można założyć, iż po zakończeniu obecnej korekty niższego rzędu, na indeksie DAX zobaczymy jeszcze jedną wzrostową falę, która będzie zwieńczeniem całego impulsu zapoczątkowanego w październiku 2014 r. Z tych perspektyw korzysta obecnie nasz WIG.

Spadkowe korekty są dynamiczne ale płytkie. Bardzo często dochodzi do realizacji zysków w trakcie dnia, a druga część sesji jest już wzrostowa. Tak też było w dniu wczorajszym. Indeks WIG zmierza obecnie do poziomu 57,0 tys. pkt. W sytuacji wystąpienia nieco większej realizacji zysków z dużym prawdopodobieństwem możemy liczyć, iż utrzymane zostanie istotne wsparcie na WIGu w rejonie 55,0 tys. pkt.

S&P500 na górnym ograniczeniu trójkąta

Za oceanem trwa sezon publikacji wyników finansowych spółek za I kw. 2015 r. Wczoraj korzystny raport przedstawił producent maszyn budowlanych Caterpillar, jednak kurs spółki praktycznie nie zmienił się. Więcej optymizmu inwestorzy wykazali względem spółki Dow Chemical, której kurs wzrósł o blisko 2% po publikacji korzystanego raportu finansowego. Słabiej zaprezentował się natomiast General Motors, a notowania motoryzacyjnej spółki obniżyły się o ponad 3%. Mniejsze znaczenie miały cząstkowe dane makro. Na uwagę zasługuje natomiast najwyższy od 15 lat poziom indeksu Nasdaq.

PKN Orlen – dobre wyniki spółki za I kw. 2015 r.

Zysk netto grupy PKN Orlen w I kw. 2015 r. wzrósł do 756 mln zł z 64 mln zł przed rokiem i był wyższy od konsensusu rynkowego na poziomie 206 mln zł. Pozytywny wpływ czynników makroekonomicznych spółka szacuje na 1,1 mld zł.

Komentarz: Dobre wyniki w I kw. br. PKN Orlen zawdzięcza przede wszystkim otoczeniu zewnętrznemu. W minionych trzech miesiącach spółka korzystała ze wzrostu marży w segmencie downstream (wydobycie) i niskich cen ropy naftowej. Wyższe były również wolumeny sprzedaży.

Dodatkowo PKN Orlen w I kw. br. obniżył poziom zadłużenia o 0,6 mld zł i wypracował zysk operacyjny EEBITDA liczony metodą LIFO (ostatnie weszło – pierwsze wyszło) wyższy o 0,9 mld zł r/r. Jak informują przedstawiciele spółki w II kw. 2015 r. dalej rośnie marża rafineryjna, poprawia się też marża petrochemiczna. W związku z dobrą kondycją spółki, zarząd PKN rekomenduje wypłatę dywidendy akcjonariuszom w wysokości 1,65 zł na akcję (w ubiegłym roku było 1,44 zł). Mimo sporego wzrostu kursu w okresie ostatnich 8 m-cy, nadal nie widać sygnałów odwrócenia pozytywnych tendencji.

Robyg – dywidenda wyższa niż w ubiegłym roku

Walne Zgromadzenie spółki Robyg uchwaliło, aby z zysku za 2014 rok wypłacić 0,11 zł dywidendy na akcję. Łącznie na dywidendę trafi 28,94 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Komentarz: Z zysku za 2013 r. spółka wypłaciła 0,08 zł. W ub. r. zysk netto dewelopera wyniósł 46,5 mln zł. Robyg pokazał bardzo dobry raport finansowy za IV kw. 2014 r. wypracowując zysk netto na poziomie 22,0 mln zł. Spółka posiada bardzo dobrą sytuację w zakresie płynności finansowej i zdolność do generowania wysokich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, co powinno pozwolić realizację projektów inwestycyjnych w tym roku. Po niedawnej sprzedaży udziałów przez głównych akcjonariuszy, spadło ryzyko związane z nadpodażą akcji. Spodziewamy się dobrego zachowania kursu spółki.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz