Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mocne spadki na GPW. Wszystkie duże spółki w dół

0
Podziel się:

Inwestorzy nie wykorzystali pretekstu do odbicia na giełdach. Pogrążyły ich...

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

*Wall Street nie zareagowała pozytywnie na bardzo dobrą wiadomość z amerykańskiego rynku pracy. To dodało skrzydeł sprzedającym na GPW. WIG20 niemal _ dorównał _ do indeksów spółek średnich i małych. *

Słabe dane z Europy sprawiły, że wszystkie indeksy GPW dzisiejsze notowania zakończyły stratą mieszczącą się w przedziale od 1,5 do 2 procent. Podobną skalę przeceny zanotowały główne indeksy parkietów zachodnioeuropejskich. Ponad 1-proc. spadkami sesję kończyły także najważniejsze giełdy Europy Zachodniej.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Głównym powodem gwałtownej przeceny na giełdach są bardzo słabe dane, które napłynęły na rynki w godzinach porannych. Gorsze od prognoz analityków były wszystkie opublikowane dziś wskaźniki (PMI) obrazujące aktywność gospodarczą w europejskim przemyśle i usługach (zarówno w Niemczech, Francji, jak i całej strefie euro). Większość z nich znalazła się poniżej 50 pkt, czyli bariery oddzielającej _ ożywienie _ od recesji.

Inwestorów do kupowania akcji nie zachęciły natomiast najlepsze od lutego 2008 roku dane o nowych bezrobotnych w USA. Ubiegłotygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była także niższa niż oczekiwali analitycy. Nie poprawiło to nastrojów na Wall Street, zatem nie mogło również spowodować entuzjazmu w, _ pogrążonej _ porannymi danymi, Europie.

Nad kreską notowania zakończyło tylko kilkanaście procent przedsiębiorstw notowanych na GPW. W gronie blue chipów było jeszcze gorzej. Żadna ze spółek z WIG20 nie finiszowała powyżej wczorajszego zamknięcia.

Spadkowym liderem wśród największych były akcje GTC, które potaniały o niespełna 9 procent. Aż pięć spółek - JSW, Boryszew, Asseco Poland, BRE Bank i Bank Handlowy - notowania kończyło ze stratą przekraczającą 3 procent.

Przecena na GPW. Dane zaskoczyły, ale to za mało

Paweł Zawadzki, godz. 14:55

Bardzo dobre dane z amerykańskiej gospodarki nie wsparły inwestorów. WIG20 wciąż utrzymuje się na ponad 1-proc. minusie. Jeszcze gorzej radzą sobie, tracące niemal dwa razy więcej, indeksy spółek średnich i małych.

Efekty, opublikowanych rano, słabych danych obrazujących koniunkturę w europejskim przemyśle i usługach są widoczne również na największych giełdach Starego Kontynentu - niemiecki DAX, czy francuski CAC zniżkują o przynajmniej 1,5 procent.

Zobacz, jak radzą sobie obecnie giełdowe indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Liczba nowo zarejestrowanych w USA bezrobotnych przed tygodniem była niższa zarówno od danych z poprzedniego tygodnia, jak i od oczekiwań analityków. 348 tysięcy nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych to także najniższy wynik od lutego 2008 roku.

Pierwsze, ale jednocześnie najważniejsze, publikowane dziś wiadomości z gospodarki Stanów Zjednoczonych nie przyniosły znaczącej poprawy nastrojów na giełdowych parkietach. Relatywnie dobrze na tle Europy wypadają giełdy amerykańskie - ich główne indeksy także zniżkują, jednak spadki nie przekraczają 0,5 procent.

GPW: Inwestorzy sprzedają akcje. Czas na kolejne dane

Łukasz Pałka, godz. 12.55

Po porannym spadku sytuacja na giełdzie nie ulega poprawie. WIG20 traci ponad 1 procent. Wszystko za sprawą kiepskich danych makroekonomicznych.

Do wyprzedaży akcji nie tylko na warszawskim, ale również na pozostałych europejskich parkietach, przyczyniły się bardzo słabe dane dotyczące wskaźników PMI dla przemysłu i usług w strefie euro. Wyniki, w większości przypadków, na poziomie poniżej 50 punktów świadczą o hamowaniu europejskiej gospodarki.

WIG20 na tle głównych indeksów europejskich parkietów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W indeksie WIG20 dość mocne spadki zalicza obecnie między innymi spółka GTC, której kurs spada o ponad 5 procent. Około 2-procentowa przecena dotyka za to KGHM, TVN oraz JSW.

Dużego wpływu na notowania nie będą raczej miały dane, które za pół godziny napłyną z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy poznają cotygodniowe informacje na temat tzw. liczby nowych bezrobotnych.

WIG20 już wyraźnie poniżej ważnego poziomu. Dlaczego?

Łukasz Pałka, godz. 09.57

Chiński wskaźnik PMI dla przemysłu okazał się najniższy od czterech miesięcy. To nie poprawia nastrojów na rynku.

Zgodnie z tym, czego można było się spodziewać, warszawska giełda rozpoczęła dzień od spadków. WIG20 znalazł się już wyraźnie poniżej poziomu 2,3 tysiąca punktów. Wyraźne spadki dotykają również główne indeksy na pozostałych parkietach w Europie.

Obserwuj notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Według danych, które napłynęły na rynek nad ranem, wskaźnik nastrojów w chińskim przemyśle wyniósł w ostatnim miesiącu 48,1punktu, co jest najgorszym rezultatem od czterech miesięcy. Kiepsko wypadły również dane dotyczące PMI w strefie euro - okazały się niższe od wcześniejszych prognoz analityków.

Taka sytuacja nie sprzyja bykom. Wśród spółek z indeksu WIG20 bardzo mocną przecenę notują spółki, które są w nim obecne dopiero od kilku dni - Synthos i Boryszew. Na plusie utrzymuje się na razie BRE Bank.

To początek dłuższej korekty na giełdzie?

Łukasz Pałka, 21.03, godz. 22.27

Sytuacja na warszawskiej giełdzie, zwłaszcza wśród dużych spółek, nie napawa optymizmem. Coraz więcej wskazuje na to, że WIG20 może nie obronić ważnego poziomu.

Na początek czwartkowej sesji na GPW duży wpływ mogą mieć dane z Chin, które napłyną na rynek nad ranem. Inwestorzy poznają najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego przemysłu. Dane z ostatnich czterech miesięcy wskazywały na spowolnienie w przemyśle. Tym razem może być podobnie, co nie jest dobrą informacją dla inwestorów kupujących akcje, tym bardziej, że kiepskie były również ostatnie wyniki produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej w Chinach.

Dodatkowo we wzrostach na warszawskiej giełdzie może przeszkodzić kiepskie zakończenie środowej sesji zarówno na GPW, jak również na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy na Wall Street podczas środowej sesji utrzymywały się przez większość czasu w okolicach wtorkowego zamknięcia, ostatecznie notując niewielkie straty. Powodem były między innymi słabsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Zobacz indeksy na Wall Street podczas środowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W dalszej części czwartkowego handlu wpływ na wyniki sesji będą miały również dane z europejskiej gospodarki. Poznamy między innymi najnowsze odczyty wskaźnika nastrojów w przemyśle we Francji, Niemczech, a także całej strefie euro. Do tego dojdą również najnowsze dane dotyczące zamówień w europejskim przemyśle. Można powiedzieć, że w tym przypadku jest więcej powodów do optymizmu, bo prognozy PMI dla Niemiec wskazują na odczyt lepszy od poprzedniego.

Po południu warto jeszcze zwrócić uwagę na informacje z amerykańskiego rynku pracy na temat liczby tzw. nowych bezrobotnych, czyli osób, które po raz pierwszy zwróciły się do urzędów po zasiłki. Z kolei o godzinie 17. Inwestorzy będą mieli okazję posłuchać prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

Te wszystkie informacje raczej nie będą sprzyjać inwestorom kupującym akcje. Indeks WIG20 znajduje się na ważnym poziomie 2300 punktów. Jeżeli dojdzie do dalszej wyprzedaży akcji, może to oznaczać początek korekty. Nic nie wskazuje jednak na to, by realizacja zysków miała długo potrwać.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)