Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Mocny akcent na koniec cyklu obniżek stóp

0
Podziel się:

W centrum uwagi na GPW są największe banki.

Mocny akcent na koniec cyklu obniżek stóp
bELlZTKJ

Za nami bardzo dynamiczna i ciekawa środa na GPW. Początkowo wydawało się, iż rynek ma potencjał do kontynuowania krótkoterminowych zniżek, a indeks WIG20 spadł do strefy 2.300-2.320 pkt. Jednak w kolejnych godzinach sesji nastrój inwestycyjny stopniowo poprawiał się, a naszemu rynkowi pomogły odbudowujące się indeksy giełd Europy Zachodniej oraz głębsze od oczekiwań cięcie stóp przez RPP.

Największym wahaniom wśród blue chips podlegały wczoraj banki. Inwestorzy próbowali oszacować, w jakim stopniu posunięcia Rady Polityki Pieniężnej będą determinowały tegoroczne wyniki finansowe sektora finansowego. Po decyzji Rady o cięciu stóp o 50 pb. kursy większości dużych banków odreagowały w górę. Wydaje się, jednak, iż na definitywną zmianę dotychczasowej negatywnej tendencji, trzeba jeszcze zaczekać. Indeks WIG20 wsparł się wczoraj na najbliższym ważnym poziomie znajdującym się w okolicy dołka z 11 lutego br. (2.321 pkt.). Biały korpus z dolnym cieniem zwiększa szanse na konsolidację notowań w trakcie kolejnych dni.

Indeks WIG z aptekarską dokładnością wypełnił wczoraj lokalny potencjał spadkowy dotykając w trakcie dnia poziomu 52.499 pkt. W drugiej połowie dnia kursy akcji większości spółek odreagowały w górę, a liderem wzrostu okazał się segment mid caps (mWIG40 zyskał 1,31 proc.). Średnioterminowe perspektywy szerokiego rynku pozostały pozytywne. Najbliższym celem dla WIGu jest techniczny opór znajdujący się w okolicy poziomu 54,0 tys. pkt. (maksimum z grudnia 2014 r.). Krajowa gospodarka nie może już liczyć na dalsze wsparcie ze strony RPP. Członkowie Rady zapowiedzieli bowiem wczoraj, iż kończą cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Na rynku długu kursy obligacji spadły, na złoty umocnił się wobec euro. Można oczekiwać, iż przed nami długi okres stabilizacji stóp procentowych w Polsce, mogący trwać nawet do końca przyszłego roku.

bELlZTKL

Trwa tendencja umacniania amerykańskiej waluty. Wczoraj kurs euro/usd obniżył się do poziomu 1,10 przełamując po drodze minimum z drugiej połowy stycznia br. (1,15). Dolar umacnia się sygnalizując zbliżającą się podwyżkę stóp procentowych w USA. Na Wall Street doszło we środę do drugiego dnia korekty. W połowie sesji sytuacja częściowo wymknęła się spod kontroli, a indeks S&P500 głęboko przetestował kluczowy poziom 2.100 pkt. Raport ADP obrazujący szacunkową zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym okazał się słabszy od oczekiwań (wzrost o 212 tys., wobec prognozy na poziomie 220 tys.). Dzisiaj rynki finansowe całego globu skierowane będą na obrady EBC, który decydować będzie o stopach procentowych i przyszłej polityce wspierania gospodarek strefy euro za pomocą programu QE.

Agora - dalszy spadek papierowej sprzedaży

Rozpowszechnianie płatne razem _ Gazety Wyborczej _, wydawanej przez Agorę, wyniosło w styczniu 2015 roku 185.962 sztuki i było o 11 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Spadek papierowej sprzedaży Gazety Wyborczej nie stanowi zaskoczenia dla rynku. Zarząd od wielu miesięcy pracuje nad strategią zastąpienia tego kanału dystrybucji. Spółka opublikowała bardzo dobre wyniki finansowe za IV kw. 2014 r. W tym okresie przychody reklamowe wzrosły o 5 proc. r/r, pierwszy raz od III kw. 2013 r. Bardzo dynamicznie rośnie segment reklamy w internecie - wzrost przychodów o 20 proc. Silnie rozwija się również segment reklamy zewnętrznej i radia. Spodziewamy się kontynuacji trendu wzrostowego notowań Agory.

bELlZTKR

Polwax - zapowiedź polityki dywidendowej

Polwax w strategii na lata 2015-2020 zakłada, że w tych latach na dywidendę dla akcjonariuszy trafiać będzie 30-50 proc. zysku netto uwzględniając bieżące potrzeby spółki i perspektywy jej rozwoju - podał Polwax w komunikacie.

Polwax to tania wskaźnikowo spółka z branży chemicznej. Aktualne P/E wynosi 7,93x. Spółka oferuje wysoką 6 proc. stopę dywidendy. Atutem Polwaxu jest bezpieczna działalność na stabilnym, mało podatnym na wahania koniunkturalne rynku. Zarząd planuje dużą inwestycję obejmującą budowę instalacji odolejania rozpuszczalnikowego, co będzie kosztowało spółkę 60-80 mln zł. Jak na razie nie wiadoma jest struktura finansowania tego przedsięwzięcia. Pewne jest jednak, iż nie będzie emisji akcji, a główny wydatek zostanie poniesiony dopiero w przyszłym roku, co automatycznie nie wpłynie na politykę dywidendową w 2015 r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bELlZTLm
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)