Notowania

giełda
27.07.2009 13:04

Może stać się wszystko

Poniedziałkowe notowania na naszym parkiecie rozpoczęły się na poziomie piątkowego maksimum, co jest kolejnym potwierdzeniem w jak dobrej kondycji są kupujący.

Podziel się
Dodaj komentarz

WIG jest już ponad 4 tys. pkt powyżej poziomu, z jakiego zaczął zyskiwać w połowie lipca. W dwa tygodnie poszedł w górę o blisko 15%. W tym czasie mieliśmy jedną sesję minimalnego spadku i jedną, kiedy indeks stracił 1,3%. Można więc powiedzieć, że pnie się w górę nieustannie, odzwierciedlając zachowanie światowych rynków, gdzie dobrą passę udaje się rozciągnąć do 11 sesji z rzędu.

W piątek amerykańskiemu parkietowi udało się uniknąć zniżki, choć wyniki spółek, opublikowane po zakończeniu czwartkowych notowań nie były dobre. Przez poprzednie dni ogromny optymizm wiązano właśnie z osiągnięciami spółek w II kwartale. Piątek pokazał jednak, że jak wiele w ostatnich wydarzeniach jest psychologii, a nie realnej oceny sytuacji.

Gdyby rzeczywiście inwestorzy tak bardzo zwracali uwagę na fakty, to gorsze doniesienia powinny sprowokować korektę. Inwestorzy mają jednak teraz skłonność do poszukiwania w bieżących wiadomościach pozytywnych przesłanek, a gdy mają one negatywne zabarwienie, pojawia się przekonanie, że dotyczą przeszłości.

W takich kategoriach można rozpatrywać brak większej reakcji na słaby odczyt brytyjskiego PKB za II kwartał. Spadł on aż o 5,6% w skali rocznej. Wpływ tych danych ograniczył jednak korzystniejszy odczyt wskaźników PMI, obrazujących perspektywy gospodarek niemieckiej i strefy euro w kolejnych 6 miesiącach.

Miniony tydzień przyniósł odrodzenie napływów środków do bardziej agresywnych funduszy inwestycyjnych. Te lokujące w akcje na rynkach wschodzących po kilku słabszych tygodniach, pozyskały aż ponad 2,5 mld USD. Spora część z tego trafiła do regionu EMEA, do którego zaliczany jest nasz parkiet. Jednak głównie kapitał płynął na rynki azjatyckie i do podmiotów inwestujących po części na wszystkich emerging markets.

Do grupy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) pieniądze płyną nieustannie od 18 tygodni. Biorąc przy tym pod uwagę poszczególne kraje z tego koszyka, widać chłodniejsze spojrzenie na Chiny i Brazylię.

W krótkim horyzoncie czasu tak silne rozgrzanie rynki spowodowało, że inwestowanie przybrało wyjątkowo spekulacyjny charakter. W perspektywie tego tygodnia można w zasadzie wyobrazić sobie każdy scenariusz - od kontynuacji ruchu w górę do silnej przeceny. Nie ma się co silić na próby odgadnięcia zachowania rynków, a trzeba z niego wyciągać wnioski na przyszłość. Najważniejszym punktem orientacyjnym są teraz dla indeksów czerwcowe szczyty. Ich utrzymanie  kluczowym zadaniem dla byków w sytuacji, gdy pojawi się na parkietach korekta.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze, kryzys
Źródło:
Expander
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz