Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Na GPW nadal brakuje dużego kapitału

0
Podziel się:

Warszawski parkiet w dobrym stylu rozpoczął pierwszy tydzień listopada.

Na GPW nadal brakuje dużego kapitału

Wszystkie krajowe indeksy akcji zyskały na wartości kopiując tendencje, które obserwowane były na rynkach akcji Europy Zachodniej i później również na Wall Street. Głównym mankamentem poniedziałkowej zwyżki były jednak obroty. Aktywność graczy na WIG20 na poziomie 377 mln zł i jedynie 490 mln zł na całym rynku to zdecydowanie za mało, aby uznać wczorajszą sesję za przełomową.

Na wykresie świecowym dziennym indeksu WIG20 w dalszym ciągu obowiązuje techniczny opór znajdujący się w rejonie poziomu 2.100 pkt. Dość blisko, bo w rejonie poziomu 2.120 pkt. przebiega spadkowa linia trendu. Jeżeli w dniu dzisiejszym rynek zanotuje spadek, któremu również towarzyszyć będą niskie obroty, wzrośnie szansa na przedłużenie konsolidacji indeksu WIG20 w obszarze 2.000 – 2.100 pkt., która ostatecznie prawdopodobnie stanie się podstawą do wykreowania nowej większej fali odreagowania w górę. Nadal bowiem naszemu rynkowi sprzyja otoczenie zewnętrzne. W najbliższym czasie z krajowego podwórka najistotniejsze informacje dotyczyć będą procesu formowania nowego rządu i obsady kluczowych ministerstw.

Indeks mWIG40 balansuje powyżej ważnego poziomu

Moment zatrzymania indeksu średnich spółek po wcześniejszej dwutygodniowej spadkowej korekcie wypadł dokładnie na poziomie 3.700 pkt., gdzie znajduje się lokalny szczyt z połowy września 2015 r. Wczoraj na szerokim rynku nieznacznie przeważała liczba spółek, których notowania zaliczyły dodatnią stopę zwrotu (48,3 proc.). Nie brakowało jednak również tych, których kursy obniżyły się (33,0 proc).

Trudno na tej podstawie o jednoznaczne wnioski, jednak moment ostatecznej decyzji rynku jest już blisko. Zawęża się bowiem obszar, który ogranicza wahania indeksu mWIG40. Od dołu mamy wspomniany poziom 3.700 pkt., natomiast od góry spadkową linię trendu, która obowiązuje od połowy maja br. (3.750 pkt.). Z otoczenia makro dotyczącego naszej gospodarki, warto wspomnieć o wczorajszym odczycie indeksu PMI dla przemysłu, który wzrósł w ub.m. do 52,2 pkt. z 50,9 pkt. miesiąc wcześniej i prognozy na poziomie 52,4 pkt.

Wall Street pomogły odczyty październikowych PMI

Lepsze od oczekiwań wskazania indeksu PMI w sektorze przemysłowym strefy euro oraz USA przedłużyły wzrostową serię na amerykańskim rynku akcji. Indeks S&P500 przetestował poziom 2.100 pkt. i zamknął się na najwyższym poziomie od połowy sierpnia br. W tym tygodniu na inwestorów czekać będzie publikacja kluczowych danych z rynku pracy. Dane, które poznamy w piątek mogą ostatecznie zadecydować o grudniowej decyzji FEDu w sprawie podwyżki stóp procentowych. Nastroje na świecie w godzinach porannych psują doniesienia dotyczące nowych zarzutów wobec Volkswagena. Koncernowi zarzuca się, iż manipulował pomiarem spalin także w większych silnikach. Na wyraźnym minusie zakończyły się notowania w Japonii, gdzie indeks Nikkei stracił na wartości ponad 2 proc.

Unibep - bardzo dobre I półrocze i kolejne kontrakty

Unibep wybuduje budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Ostrobramskiej/Rodziewiczówny w Warszawie. Wynagrodzenie ryczałtowe spółki za wykonanie inwestycji wynosi 84,55 mln zł netto - podał Unibep w komunikacie.

Komentarz: Umowa obejmuje również wybudowanie garażu podziemnego oraz układu komunikacyjnego i infrastruktury technicznej. Spółka Unibep korzysta z dobrej koniunktury na rynku budownictwa mieszkaniowego. Systematycznie rosną przychody Unibepu, zdobywane są również nowe kontrakty. Optymistycznie wyglądają również wyniki finansowe spółki za I półrocze 2015 r. W tym okresie na poziomie skonsolidowanym Unibep miał 574,78 mln zł przychodów wobec 461,90 mln zł przed rokiem. Grupa zanotowała 10,06 mln zł zysku netto wobec 7,68 mln zł zysku rok wcześniej. Rosną szanse na zakończenie korekty spadkowej na notowaniach spółki i powrót do obowiązującego w długim terminie trendu wzrostowego.

Selvita - nowe maksimum dzięki współpracy z Merck

Selvita podpisała trzyletnią umowę z firmą Merck dotyczącą walidacji nowych koncepcji terapeutycznych w obszarze onkologii - podała Selvita w komunikacie. Przychody z umowy są szacowane na 18,8 mln zł.

Komentarz: W reakcji na podpisaną umowę kurs Selvity wyznaczył nowe historyczne maksimum cenowe na poziomie 22,45 zł, a w trakcie dnia notowania dochodziły do 23,0 zł. Zgodnie z postanowieniami umowy, Merck uzyska wyłączną licencję do wspólnie wypracowanej własności intelektualnej, w szczególności do patentów na cząsteczki o potencjale terapeutycznym.

W przypadku pomyślnego rozwoju i komercjalizacji leku przez Merck, Selvita będzie również uprawniona do otrzymywania przyszłych, potencjalnych płatności z kamieni milowych oraz tantiem. Warto wspomnieć, że Selvita wspólnie z Merck realizuje również inny projekt, rozpoczęty w październiku 2013 r. i liczy na jego przedłużenie. Trend wzrostowy notowań spółki powinien być kontynuowany.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)