Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Na rynku akcji stan równowagi

0
Podziel się:

Wynik niedzielnych wyborów parlamentarnych miał jedynie krótkoterminowy negatywny wpływ na nastroje inwestorów.

Na rynku akcji stan równowagi

Wynik niedzielnych wyborów parlamentarnych miał jedynie krótkoterminowy negatywny wpływ na nastroje inwestorów w Warszawie. Główne indeksy naszego rynku pozostają w strefach konsolidacji, którą dla WIG20 opisują poziomy 2.100 pkt. od dołu i 2.150 pkt. od góry. Wśród dużych spółek w dalszym ciągu poszukiwany jest sektor, który mógłby być liderem w kreowaniu nowej fali wzrostowej.

Okres w którym indeksy giełd Europy Zachodniej i Wall Street kontynuowały wzrostowe tendencje, nasza GPW spędziła na konsolidacji. Wahaniom krajowych indeksów w ostatnich dniach towarzyszą stosunkowo wysokie obroty, które na WIG20 często przekraczają ok. 700 mln zł.

Można przypuszczać, iż kwestie polityczne w naszym kraju w dalszym ciągu przeplatać się będą z dyskontowaniem napływających sygnałów dotyczących globalnej koniunktury. Po wygranej PiS w wyborach, w najbliższym czasie inwestorzy analizować będą napływające informacje dotyczące zapowiedzi konkretnych działań i realizacji przedwyborczych obietnic. Niepewność graczy widać szczególnie w odniesieniu do akcji sektora bankowego, gdyż nadal pod znakiem zapytania stoją kwestie zapowiadanego obciążenia sektora finansowego.

Wciąż bierna postawa WIGu pod technicznym oporem

Niskie otwarcie poniedziałkowej sesji i późniejsza odbudowa sprawiły, iż na wykresie świecowym dziennym indeksu WIG pojawił się biały korpus. Wzrostowe tendencje w trakcie dnia nie utrzymały się jednak do końca sesji. Popytowi zabrakło determinacji, ze względu na wciąż obecne czynniki ryzyka wewnętrznego. Oprócz wspomnianej słabości akcji spółek sektora bankowego, realizację zysków zaliczyli wczoraj gracze na kursie KGHM. Niewykluczone bowiem, iż nowi rządzący będą chcieli konsolidować sektor wydobywczy właśnie przy udziale lubińskiego kombinatu.

Nieco lepsze nastawienie rynku może natomiast być obserwowane wobec spółek energetycznych, gdyż PiS dotychczas nie forsował planów ratowania górnictwa przez ten sektor. Pierwszym wyzwaniem dla WIG wciąż pozostaje poziom 52,0 tys. pkt. (maksimum z połowy września br.). Nadal można liczyć na wystąpienie prób wzrostu WIGu w strefę 52,0-53,0 tys. pkt.

Jutro decyzja FEDu ws. stóp procentowych

Po okresie dynamicznych wzrostów wywołanych zapowiedzią działań stymulacyjnych ze strony EBC i obniżką stóp procentowych w Chinach, inwestorzy za oceanem wstrzymali się z istotniejszymi decyzjami do środowego posiedzenia zarządu Rezerwy Federalnej. Rynki zakładają jednak, że z dużym prawdopodobieństwem FED nie zmieni stóp procentowych. Sytuacja na globalnym rynku finansowym wydaje się być dość dobra. Po ostatnich zapowiedziach działań stymulacyjnych ze strony EBC, wzrósł apetyt na ryzyko.

Na polu danych makro, kolejnym ważnym punktem będzie czwartkowy pierwszy odczyt PKB w USA za III kw. br. Ekonomiści spodziewają się, że gospodarka amerykańska w tym okresie rozwijała się w tempie ok. 1,7 proc., po wzroście o 3,9 proc. w II kw. 2015 r.

JSW - brak chętnych do kierowania spółkami górniczymi

Rada Nadzorcza JSW powołała Michała Kończaka na stanowisko wiceprezesa ds. ekonomicznych - poinformowała spółka w komunikacie.

JSW nadal funkcjonuje bez prezesa. W ubiegłym tygodniu JSW poinformowała, że zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa bez wyłonienia kandydata. Tymczasem upływający czas i brak zdecydowanych działań restrukturyzacyjnych działają niekorzystnie na finanse spółki.

Nadal trwają rozmowy z bankami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Ostateczna umowa dotycząca dalszego finansowania ma zostać podpisana do 30 listopada br. To prawdopodobnie powołany nowy wiceprezes ds. ekonomicznych będzie prowadził negocjacje z bankami. W razie niepowodzenia rozmów JSW będzie musiała wykupić część obligacji od wszystkich obligatariuszy. Problemy z kadrą menadżerską ma również Kompania Węglowa. Jeszcze przed niedzielnymi wyborami rezygnację ze stanowiska prezesa tej spółki złożył Krzysztof Sędzikowski. Powodem był brak planu ratunkowego dla Kompanii Węglowej, mimo wcześniejszych zapowiedzi pomocy ze strony rządu.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)