Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Niskie obroty na GPW. Rynek wstrzymał oddech

0
Podziel się:

Niska skala aktywności potwierdza równocześnie aktualną fazę konsolidacji indeksów.

Niskie obroty na GPW. Rynek wstrzymał oddech
bEJvbAhx

Kulminacja publikacji raportów finansowych spółek za pierwszy kwartał 2015 r. skłoniła inwestorów do wstrzymania się z istotniejszymi decyzjami.

Efektem mniejszej aktywności był niski obrót, który podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia wyniósł tylko 459 mln zł na blue chips. Niska skala aktywności potwierdza równocześnie aktualną fazę konsolidacji indeksów w ramach krótkoterminowej korekty spadkowej. Pierwszym istotnym poziomem wsparcia dla indeksu WIG20 pozostają okolice 2.500 pkt.

Osłabienie naszego rynku w ubiegłym tygodniu pociągnęło za sobą pogorszenie sytuacji w ocenie analizy technicznej. Pojawiły się wstępne sygnały, iż zainicjowany ruch spadkowy mógłby być początkiem nieco większej korekty.

bEJvbAhz

Wiele zależeć będzie, jaką dyspozycję będzie prezentował nasz rynek po podsumowaniu zakończonego sezonu publikacji wyników finansowych spółek. Istotnym czynnikiem ryzyka jest niepewność polityczna w naszym kraju przed drugą turą wyborów prezydenckich. Jest natomiast szansa, iż GPW otrzyma wsparcie ze strony Wall Street, gdzie indeks S&P500 jest bliski zakończenia konsolidacji i wybicia górą z obszaru dotychczasowych wahań. Sygnałem rozstrzygającym koniunkturę na naszym rynku będzie przede wszystkim wzrost wolumenu obrotów i wybicie WIG20 z przedziału 2.500-2.560 pkt.

Dobre dane makro kontra słabnąca dynamika wzrostu indeksu

Pozytywnym akcentem ubiegłego tygodnia była publikacja GUSu dotycząca dynamiki polskiego PKB w I kw. 2015 r. Wynik na poziomie 3,5% był lepszy od prognoz celujących w 3,3%. Statystyka ta oznacza, iż dzięki zrównoważonemu wzrostowi popytu wewnętrznego, popytu inwestycyjnego oraz eksportu, polska gospodarka znajduje się na dobrej drodze do osiągnięcia w tym roku dynamiki wzrostu bliskiej 4%.

Jednocześnie stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie do połowy 2016 r. Taka kombinacja zapewni indeksowi WIG kontynuację hossy w średnim oraz w długim terminie. Jedynie z perspektywy najbliższych tygodni, wciąż istnieje ryzyko skorygowania głównego barometru naszej giełdy. Najbliższy poziom wsparcia wyznacza dolne ograniczenie czteromiesięcznego kanału wzrostowego znajdujące się obecnie w rejonie poziomu 55,5 tys. pkt. Zakładamy, iż ruch powrotny do wsparcia byłby dobrym momentem do przebudowy portfeli i zwiększenie ekspozycji na polski rynek akcji.

bEJvbAhF

Słaby wzrost gospodarki USA odracza podwyżkę stóp

Uspokojenie sytuacji na rynku obligacji oraz słabszy dolar amerykański sugerują, iż inwestorzy zaczynają wierzyć, iż łagodniejsza polityka FEDu utrzyma się również w kolejnych kwartałach 2015 r.

Za takim scenariuszem przemawiają kolejne słabe dane makro. W piątek inwestorzy poznali odczyt kwietniowej produkcji przemysłowej. W ubiegłym miesiącu produkcja w USA spadła o 0,3%, podczas, gdy spodziewano się braku zmian (również w marcu było -0,3%). Indeksy giełdowe wskazują natomiast na poprawę nastrojów inwestycyjnych. Barometr szerokiego rynku S&P500 ponownie wzbił się na historyczne maksima cenowe i jest bliski wybiciu w górę z kilkumiesięcznej formacji trójkąta. Na ten tydzień zaplanowano wystąpienie szefowej FEDu Janet Yellen.

Alior Bank - rosną efekty połączenia z Meritum Bankiem

Zysk netto grupy Alior Banku w pierwszym kwartale 2015 roku wzrósł do 91,2 mln zł z 68,4 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się 13 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 81 mln zł.

bEJvbAhG

Komentarz: Kurs Alior Banku od połowy marca br. systematycznie zyskuje na wartości. Notowania banku powróciły do długoterminowego trendu wzrostowego. Inwestorzy liczą, iż w tegorocznych wynikach finansowych Alior Banku widoczne będą pozytywne efekty przejęcia Meritum Banku.

Transakcja nabycia 97,9% udziałów w gdańskim banku została zamknięta w lutym br. Do pełnej fuzji operacyjnej z Meritum Bankiem dojdzie najprawdopodobniej na przełomie września i października. Zarząd Alior Banku liczy, że zysk netto grupy w 2015 r. wyniesie 353 mln zł, z czego powyżej 50 mln zł wypracuje Meritum Bank. Akcje Aliora w dalszym ciągu powinny pozytywnie wyróżniać się na tle sektora bankowego.

Action - potwierdza się czarny scenariusz

W pierwszym kwartale obroty Action, na poziomie skonsolidowanym, wzrosły tylko o 6 proc., do 1,4 mld zł. Zysk netto zmalał o 31,2 proc., do 11,92 mln zł.

bEJvbAhH

Komentarz: Trwa fatalna seria spółki Action. Kurs dystrybutora IT od połowy marca br. systematycznie traci na wartości. Na rynku od kilku tygodni stopniowo pojawiają się kolejne negatywne informacje. Oprócz kurczącego się rynku tabletów, który wcześniej stanowił główny motor napędowy wyników finansowych, w kwietniu br. Hewlett-Packard wypowiedział Action umowę dystrybucyjną na cały asortyment. Zarząd spółki zakłada, iż w kolejnych latach branża dystrybucji IT nie będzie rosła, dlatego spółka planuje zmienić strategię i oprzeć rozwój na innych grupach produktowych.

Action już teraz szuka nowych, niszowych rynków rozwoju. Dla przykładu zwiększa sprzedaż ekranów wielkoformatowych (digital signage). Spółka widzi konieczność handlu wieloma grupami towarowymi, nie tylko sprzętem IT. Na pierwsze efekty zmiany profilu trzeba będzie jednak zaczekać kilka miesięcy. Kurs Action prawdopodobnie będzie w tym okresie prezentował się słabiej od całego rynku akcji.

bEJvbAia
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)