Notowania

dziś w money
28.08.2009 08:45

Początek do góry, ale sytuacja nie do końca klarowna

Dzisiejsze notowania na GPW zaczną się zapewne od wzrostów, w reakcji na wczorajsze zamknięcie notowań w USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wczorajsza sesja na kasowym rynku akcji w USA miała bardzo ciekawy przebieg. Zachowanie inwestorów na jej początku, czyli mocną wyprzedaż, może wytłumaczyć obecna sytuacja techniczna kontraktów na S&P500. Warto zwrócić uwagę, że zmiana notowań od 13 lipca jest niemal kalką wykresu z okresu 10 marzec - 11 czerwiec, z tym że w nieco bardziej dynamicznym ujęciu. Ruch zaczyna się dużą falą wzrostową, później mamy lekką korektę (czyli spadki z połowy sierpnia), następnie wyjście na nowe maksima i konsolidacja na tych poziomach, objawiająca się świecami typu doji (lub zbliżonymi, oddającymi niezdecydowanie rynku) na wykresie w kompresji dziennej. Taka sytuacja może oznaczać przynajmniej chwilowe odwrócenie i rzeczywiście w czerwcu skończyło się to korektą z 957 do 865 pkt. Inwestorzy mogli wczoraj sprzedawać akcje właśnie po to, aby nie zostać niemiło zaskoczonymi przez rynek. Spadki na otwarciu handlu w USA wyglądały groźnie, ale poziom wyznaczony przez
poprzedni szczyt (1016 pkt.) zapewnił kontrę popytu (zamiana oporu we wsparcie) i ostatecznie handel zakończył się nawet na lekkich plusach. Sytuacja techniczna dalej nie pozostaje jednak rozstrzygnięta - na wykresie przybyła po prostu kolejna podobna świeca, ale byki udaną kontrę mogą uznać za sukces. Ten fakt z pewnością odnotują dziś rynki europejskie, w tym GPW, która wczoraj zdążyła zareagować na przecenę, ale na odbicie już nie.

W dniu dzisiejszym inwestorzy poznają kilka raportów ekonomicznych. O godzinie 10.00 w Polsce podane zostaną dane o PKB za drugi kwartał. Konsensus rynkowy to 0,5% R/R. Gdyby dane (podobnie jak wcześniejsze dane o sprzedaży detalicznej, choć raczej w mniejszej skali) miały pozytywnie zaskoczyć rynek, mogą przesłużyć się notowaniom akcji, choć raczej w średnim terminie, poprzez umocnienie wizerunku polskiej gospodarki. Bardziej natychmiastowy wpływ będą miały dane z USA. Mowa o dochodach i wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych (godz. 14.30) oraz o wskaźniku nastrojów konsumenckich (godz. 15.55).

* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz