Notowania

giełda
02.02.2016 08:39

Podaż wycofała się na wyższe poziomy

Sygnałem do poprawy nastrojów na naszym rynku był powrót indeksu WIG20 ponad poziom 1700 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poprawa sentymentu inwestycyjnego na świecie związana z nadziejami na skoordynowane działania banków centralnych oraz uwzględnione w cenach czynniki ryzyka wewnętrznego, powodują, iż krajowe indeksy akcji od trzeciej dekady stycznia stopniowo zyskują na wartości.

Sygnałem do poprawy nastrojów na naszym rynku był powrót indeksu WIG20 ponad poziom 1.700 pkt. Kolejny sukces byków to zamknięcie spadkowej luki z 18 stycznia br. w rejonie poziomu 1.720 pkt. Wczoraj indeks blue chips zawahał się tuż pod strefą 1.780-1.800 pkt., co ma związek z drugą styczniową spadkową luką. Korekcyjnemu cofnięciu towarzyszyły jednak niskie obroty, które na spółkach z indeksu WIG20 wyniosły jedynie 413 mln zł. Świadczy to o wycofaniu się podaży na wyższe poziomy.

Przebieg poniedziałkowych notowań był zbliżony do utartego w ostatnich dniach schematu. Za wyjątkiem początkowego obsunięcia, przez większą część dnia rynek nie wykazywał większej zmienności. Popyt ożywił się dopiero po udanym rozpoczęciu notowań na Wall Street. W efekcie na wykresie świecowym dziennym indeksu WIG20 powstał symboliczny czarny korpus z dolnym cieniem. W dalszym ciągu zakładamy, iż wzrostowe odreagowanie powinno być kontynuowane, choć dzisiejszy poranny ujemny poziom futures na amerykańskie indeksy może spowodować, iż wtorkową sesję rozpoczniemy od niewielkiego odchylenia w dół.

Co dalej ze spółkami najmniejszej kapitalizacji?

Po okresie cofnięcia się do głębokiej defensywy spółek z indeksu sWIG80, co obserwowaliśmy od początku listopada 2015 r. do połowy stycznia br., obecnie stopniowo poprawia się sentyment wśród small caps. Efektem panicznej wyprzedaży mającej miejsce w dniach 18-21 stycznia br. było nowe średnioterminowe minimum cenowe indeksu sWIG80 po przełamaniu dołków z połowy sierpnia ub. r. (12.377 pkt.) i połowy grudnia ub. r. (12.296 pkt.).

Indeks small caps znalazł jednak oparcie w dolnym ograniczeniu 8-mio miesięcznego kanału spadkowego, które znajduje się w rejonie poziomu 12.200 pkt. W krótkim terminie inicjatywna należy do strony popytowej. Stopniowa poprawa nastrojów na rynku najmniejszych spółek ma szanse przerodzić się w dłuższą tendencję. W tym warunkach inwestorzy będą coraz chętniej rozglądać się za perspektywicznymi spółkami z tego segmentu.

Procentuje skuteczna obrona sierpniowych dołków

Od kilku dni poprawa się klimat inwestycyjny na amerykańskim rynku akcji. Indeks obrazujący koniunkturę wśród 500 największych spółek (S&P500) obronił strefę wsparcia w rejonie poziomu 1.850 pkt. związaną z minimum cenowym ukształtowanym w sierpniu ub. r. Teraz celem popytu jest podniesienie notowań indeksu S&P500 w rejon psychologicznej wartości 2 tys. pkt. Jak na razie rynek wykazuje relatywną silę względem napływających informacji, co sugeruje, iż dobra koniunktura powinna się utrzymać. Wczorajsza publikacja słabszych danych z chińskiej gospodarki została praktycznie zignorowana.

Bank Millennium - strategiczne cele trudne do zrealizowania

Zysk netto grupy B. Millennium w czwartym kwartale 2015 roku spadł do 53 mln zł z 157,7 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk netto banku okazał się 11 proc. poniżej konsensusu na poziomie 59,5 mln zł.

Komentarz: Wyniki Banku Millennium w IV kw. 2015 r. obciążone zostały m.in. poprzez kwotę 102 mln zł, którą bank zapłacił za upadłość SK Banku. Zarząd banku zaproponował akcjonariuszom niewypłacanie dywidendy z zysku osiągniętego w 2015 r. Już teraz władze banku szacują, iż wprowadzony od lutego br. podatek bankowy wpłynie negatywnie na wyniki banku w 2016 r. w kwocie ok. 200 mln zł. Tym samym założona w strategii na lata 2015-17 rentowność kapitałów ROE na poziomie 13-14 proc. będzie bardzo trudna do wykonania. Akcje Banku Millennium mimo wczorajszej zniżki od drugiej połowy stycznia br. znajdują się w fazie wzrostowego odreagowania.

CCC - styczniowa sprzedaż zaskoczyła pozytywnie

Grupa CCC, której sprzedaż wzrosła w styczniu prawie 37 proc., zanotowała w minionym miesiącu marżę na sprzedaży detalicznej na ubiegłorocznym poziomie - poinformował w rozmowie z PAP Piotr Nowjalis, wiceprezes CCC. Ocenił, że spółka jest dobrze przygotowana do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2016.

Mroźna zima w pierwszej połowie stycznia br. oraz konsolidacja wyników finansowych spółki eobuwie.pl od 15 stycznia br. to główne czynniki, które pozytywnie wpłynęły na poziom przychodów CCC w pierwszym miesiącu 2016 r. Wzrosła również sprzedaż zagraniczna. Dla przykładu styczniowa dynamika na rynku rumuńskim wyniosła 23,48 proc., na rynku łotewskim 32,08 proc. Akcje spółki w końcu znalazły poziom równowagi i od kilku dni znajdują się w fazie korekcyjnego odreagowania w górę.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING Securities
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz