Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogorszenie sytuacji w Europie i gwałtowny spadek na GPW

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz również o tym, co działo się dziś na najważniejszych światowych giełdach.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Lepsze od prognoz dane z gospodarki nie zachęciły inwestorów do kupowania akcji na europejskich, czy amerykańskich giełdach. Dojrzałe rynki radziły sobie słabo, ale jeszcze słabiej wypadła GPW, gdzie indeksom zdecydowanie ciążyły notowania największych banków.

W efekcie WIG20 dzisiejszą sesją zakończył ponad 1,6 procent poniżej wczorajszego zamknięcia. Zdecydowanie lepiej poradziły sobie wskaźniki grupujące spółki średnie i małe. Oba indeksy finiszowały na symbolicznych plusach.

Sprawdź, jak dziś radziły sobie najważniejsze indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mimo że sytuacja _ w końcówce _ notowań w Europie i na początku sesji w Stanach Zjednoczonych zdecydowanie się pogorszyła, spadki na bardziej rozwiniętych rynkach były mniejsze niż w przypadku WIG20. Kiedy kończyła się sesja na GPW, tamtejsze benchmarki giełdowe zniżkowały po około 1 procent.

Humorów inwestorom nie poprawiły dane makro. Tych dziś nie było dużo, ale te najważniejsze wypadły lepiej od prognoz analityków. Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w czerwcu o 3,8 proc. (prognoza: +1,1 procent), a deficyt handlowy w USA wyniósł 34,2 mld dolarów (prognoza: -43,1 mld dolarów).

Inwestorzy handlujący na GPW skupili się na wynikach opublikowanych przez Pekao SA. Choć bank zarobił niemal 14 proc. więcej niż oczekiwał rynek i ponad 5 proc. więcej niż przed rokiem, to spadły wyniki z odsetek i prowizji, a inwestorzy publikację raportu wykorzystali jako pretekst do realizacji ostatnich zysków osiągniętych na akcjach banków.

W gronie pięciu najsłabszych dziś przedstawicieli indeksu największych spółek, aż cztery to wchodzące w jego skład banki. Akcje Pekao SA, BRE Banku, PKO BP i Banku Handlowego zostały dziś przecenione o odpowiednio 2,7; 3; 3,6 i 5,1 procent. Banki rykoszetem _ oberwały _ także ze strony GPW, która zapowiedziała dziś między innymi, że 23. września wystartuje nowy indeks - WIG30.

W indeksie, który w dłuższym terminie ma zastąpić WIG20 (ten ma być publikowany do końca 2015 roku) maksymalny udział jednej spółki będzie wynosił 10 procent (więcej w WIG20 mają obecnie PKO BP, PZU i Pekao SA), co może doprowadzić do zmniejszenia w nim udziału całego sektora. Biorąc pod uwagę, że portfele zarówno instytucji, jak i dużych graczy zagranicznych często odwzorowują najważniejsze indeksy - nie jest to dobra wiadomość dla akcji banków.

Lepsze od prognoz dane z USA, tymczasem na GPW...

Paweł Zawadzki, godzina 15:23

Kontrakty terminowe na najważniejsze amerykańskie indeksy nie ruszyły mocno w górę po publikacji lepszych od prognoz danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych.

WIG20 - ciągnięty w dół przede wszystkim przez sektor bankowy - wciąż utrzymuje się na około 1-procentowym minusie. Sporo lepiej - choć tutaj również nie ma rewelacji - radzą sobie indeksy grupujące spółki średnie i małe.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Do kreski praktycznie _ przykleiły się _ najważniejsze indeksy europejskich giełd. Francuski CAC i brytyjski FTSE zyskują po około 0,1 procent. Niemiecki DAX mniej więcej tyle traci. Tylko nieznacznie mocniej zniżkują obecnie kontrakty terminowe na najważniejsze indeksy amerykańskich parkietów.

Sytuacji nie poprawiły nawet lepsze od prognoz dane z amerykańskiej gospodarki. Deficyt handlowy w USA wyniósł na koniec czerwca 34,22 mld dolarów. Analitycy oczekiwali natomiast wyniku na poziomie niższym o około 9 miliardów dolarów. Lekko na plus zrewidowane zostały także dane za poprzedni miesiąc.

Kontynuacja spadków indeksu WIG20. W tle komunikat giełdy

Przemysław Ławrowski, godzina 13:10

Przecena na warszawskim indeksie giełdowych blue chipów wzrosła. Po prawie czterech godzinach wtorkowej sesji, spadek wynosi ponad jeden procent. Odwrotną tendencje prezentują indeksy mWIG40 oraz sWIG80 które nieznacznie wzrastają.

Liderem spadków w indeksie WIG20 jest bank Handlowy. Zaraz za nim plasuje się bank PEKAO, który opublikował swoje wyniki po pierwszym półroczu działalności w 2013 roku. Spółka jest w centrum uwagi podczas dzisiejszej sesji. Jej udział w obrocie stanowi 48 procent. Najlepszą spółką jest natomiast Kernel, który wzrasta o 0,7 procent.

Ważną wiadomością podczas wtorkowej sesji był komunikat Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zamierza ona wprowadzić 23 września nowy indeks WIG30. Zmiany mają objąć instrumenty pochodne oparte o najważniejsze wskaźniki, a także pojawić się ma WIG50 oraz WIG100. Według prezesa wprowadzenie zmian ma na celu lepsze odzwierciedlenie stanu i wielkości polskiego rynku kapitałowego oraz stymulowanie jego rozwoju. Można zatem oczekiwać, że planowane zmiany przyczynią się do ściągnięcia nowych inwestorów oraz spółek na GPW.

Zobacz, jak wygląda sytuacja na warszawskiej giełdzie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie giełdy świecą się w znacznej części na czerwono. Wyjątkiem jest indeks CAC, który rośnie o 0,1 procent. Pozostałe indeksy tracą na wartość. Szczególnie ciekawym faktem są straty indeksów w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Opublikowano tam bowiem dzisiaj lepsze od oczekiwań dane z przemysłu. Na wyspach brytyjskich produkcja przemysłowa rok do roku wzrosła o 1,2 procent w stosunku do prognozy na poziomie 0,7 procent. W Niemczech zaprezentowano zmianę w zamówieniach w przemyśle. Opublikowano wartość 3,8 procent (prognoza 1 procent).

Widać, że dobre dane były pretekstem dla inwestorów, aby zrealizować zyski uzyskane podczas poprzednich sesji.

Słaby początek sesji na GPW. Duży bank publikuje wyniki

Przemysław Ławrowski, godz. 09:25

W pierwszych minutach sesji indeks WIG20 tracił przede wszystkim za sprawą przeceny banku PEKAO. Po pół godzinie spadek wynosi już 0,7 procent. Negatywny sentyment podczas wtorkowej sesji to zasługa nie tylko wyników zaprezentowanych przez bank, ale także odreagowania po pomyślnej poniedziałkowej sesji.

Początek sesji na warszawskim parkiecie jest dość słaby. Indeks WIG20 traci 0,7 procent, a przecena cały czas się powiększa. Lepiej radzą sobie wskaźniki średnich spółek. Wśród giełdowych blue chipów największe obroty są na akcjach banku PEKAO. Jest to zasługa opublikowanych przed sesją wyników po pierwszy kwartale 2013 roku.

Bank zanotował zysk netto na poziomie 741,8 miliona złotych. Jest to wynik aż o 14 procent lepszy niż oczekiwali analitycy. Jednakże doniesienia te nie zadowoliły inwestorów. Na starcie notowań spółka tracił 0,4 procent, a już chwilę później ponad 1,5 procent. Uczestników rynku zaniepokoił spadek o 9 procent wyniku odsetkowego rok do roku. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że wysoki zysk został podkręcony realizacją zysku z portfela obligacji.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na pozostałych europejskich rynkach także są mieszane nastroje. Niewielki, niespełna 0,1 procentowy spadek, notuje indeks DAX oraz FTSE100. Być może sytuacja ta zmieni się po prezentacji wyników produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii oraz danych dotyczących zamówień w Niemieckim przemyśle. Giełdy na południu Europy: CAC, IBEX oraz FTSE-MIB, notują wzrosty.

Przed nami wyniki kolejnej spółki z indeksu WIG20, a także...

Przemysław Ławrowski, 05 sierpnia godz. 22:05

Kluczowym wydarzeniem we wtorek na GPW będzie publikacja raportu z działalności w pierwszym półroczu banku PEKAO. Analitycy przewidują spadek zysku netto rok do roku, jednakże patrząc na dotychczasowe wyniki banków za to półrocze, mogą one zaskoczyć.

Podczas poniedziałkowej sesji inwestorzy byli świadkami publikacji indeksu PMI z sektora usług. Takimi danymi pochwaliły się takie gospodarki jak Chiny, Indie, Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania. Europejskie publikacje okazały się w większości pozytywne, ale ich duża część miała wartość niższą od 50 punktów. Jednakże wyższa dynamika może dawać nadzieję na kolejną poprawę w przyszłym miesiącu.

Dobre dane nie przełożyły się na wartości indeksów giełdowych. Wszystkie najważniejsze rynki europejskie zanotowały stratę. Wyjątkiem była warszawska giełda, na której indeks WIG20 wzrósł o 0,16 procent, utrzymując się powyżej poziomu 2400 punktów.

Notowania indeksu WIG20 podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Stanach Zjednoczonych opublikowano wskaźnik ISM, który był lepszy od oczekiwań. Dobre dane, podobnie jak w Europie, nie potwierdziły notowania indeksów. Trzy najważniejsze indeksy na Wall Street, zakończyły sesję na minusie.

We wtorek dla inwestorów z GPW, jedną z ważniejszych informacji będą wyniki za pierwsze półrocze, które zostaną zaprezentowane przez bank PEKAO. Jest to kolejny bank, po banku Millennium, BZ WBK oraz BRE, który pochwali się rezultatami swojej działalności. W ich przypadku okazały się one lepsze niż oczekiwali analitycy. Czy tak będzie i tym razem? Przekonamy się o tym już niedługo.

Według analityków ankietowanych przez agencje Reutera, zysk netto wyniesie 644 miliony złotych (w stosunku do poprzedniego: 711 milionów złotych). Zatem ma nastąpić jego pogorszenie. Wynik odsetkowy prognozowany jest na poziomie 1.123 miliona złotych, a w wynik z tytułu pobieranych opłat i prowizji ma wynieść 550 milionów złotych. Patrząc na obecną kondycję banków notowanych na polskiej giełdzie oraz prowadzących działalność w Polsce, zaprezentowane wyniki są obiecujące.

Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, dobre dane spółki (BZ WBK) mogą spowodować wzrost notowań jej akcji, a w konsekwencji pociągnąć w górę indeks WIG20. Sezon wyników wśród banków zakończy 30 sierpnia Getin Bank.

Podczas drugiej sesji w tym tygodniu pojawi się kilka danych pochodzących z ważnych gospodarek strefy euro. Będzie można zaobserwować jak zmieniła się produkcja przemysłowa we Włoszech w czerwcu oraz w Wielkiej Brytanii. Obydwa wskaźniki mają się poprawić. Dobre dzisiejsze oraz piątkowe dane dotyczące indeksów PMI pokazują, że wiele krajów Europy zostawia kryzys za sobą. Poprawić mają się także zamówienia w niemieckim przemyśle, które miesiąc do miesiąca prawdopodobnie zwiększą się o jeden procent.

Europejskie giełdy podczas wtorkowej sesji mogą odreagowywać nieudany początek tygodnia. Niemrawa reakcja na poniedziałkowe dane w połączeniu z publikacjami wtorkowymi prawdopodobnie przełożą się na dynamikę zmian podczas kolejnej sesji.

W USA zaprezentowany zostanie bilans handlu zagranicznego oraz cotygodniowy odczyt zmiany zapasów paliw.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)