Notowania

Puchałka: GPW dobrze odczytała zamiary Wall Street

Indeks WIG20 w dniu wczorajszym wykazywał relatywną siłę względem otoczenia zewnętrznego i zyskując 0,43 proc. dobrze odczytał zamiary Wall Street.

Podziel się
Dodaj komentarz

Utrzymuje się podwyższona zmienność nastrojów na krajowym rynku akcji. Warszawska giełda dość szybko otrząsnęła się z gwałtownej realizacji zysków, która miała miejsce we wtorek. Indeks WIG20 w dniu wczorajszym wykazywał relatywną siłę względem otoczenia zewnętrznego i zyskując 0,43 proc. dobrze odczytał zamiary Wall Street.

Przez całą wtorkową sesję widoczna była relatywna siła naszego rynku względem otoczenia zewnętrznego. Brak agresywnej podaży wynikał przede wszystkim z uwarunkowań technicznych indeksu WIG20 i bliskości istotnego wsparcia na poziomie 1.700 pkt. jak i oczekiwań, iż na Wall Street wzrostowa korekta będzie kontynuowana.

Dobre nastroje panowały również na rynku surowców. Opublikowany raport o stanie zapasów nie zaskoczył negatywnie inwestorów, a cena ropy Brent znacząco wzrosła i wróciła do poziomu sprzed kilku dni w rejonie 35,0 USD za baryłkę.

Na horyzoncie ważnych wydarzeń makro pierwsze miejsce zajmują piątkowe publikacje z amerykańskiego rynku pracy. Dobre przyjęcie tych statystyk przez Wall Street ustawi nastroje inwestycyjne na kolejne dni lutego br.

Z punktu widzenia analizy technicznej kupujący wciąż mają szanse na powalczenie o kontynuację wzrostowego odreagowania. Celem jest wybicie ponad opór na poziomie 1.780 pkt. Alternatywnym scenariuszem jest przejście w fazę konsolidacji.

Nie ma za dużo miejsca na dalsze cofnięcie WIGu

Pomimo iż na rynku operują obecnie najwytrwalsi inwestorzy, a duży kapitał wciąż pozostaje z boku, indeks WIG skutecznie broni dolnego ograniczenia kilkumiesięcznego kanału spadkowego. Na koniunkturę na GPW w najbliższym czasie decydujący wpływ będzie miało zachowanie Wall Street, gdzie inwestorzy starają się utrzymać poziom 1.880 pkt. na indeksie S&P500.

Dla naszego barometru szerokiego rynku WIG kluczowe znacznie ma obecnie strefa wsparcia w rejonie 43,0 tys. pkt. i zbudowana kilkudniowa konsolidacja w dniach 18-26 stycznia br. Kolejne sesje doprowadziły bowiem do zamknięcia ostatniej spadkowej luki z połowy stycznia br. w przedziale 43.155-43.719 pkt., co stanowiło krótkoterminowy sygnał kupna. Do osiągnięcia pierwszego celu bieżącej zwyżki potrzebny jest obecnie większy kapitał. Dopiero przełamanie poziomu 45,0 tys. pkt. przedłuży okres nieco lepszej koniunktury na warszawskim parkiecie.

Podwyższona zmienność na rynkach finansowych

Początek środowych notowań na Wall Street wypadł fatalnie. Opublikowany zaraz po rozpoczęciu sesji indeks aktywności ISM w sektorze usług wyniósł tylko 53,5 pkt., wobec oczekiwanego poziomu 55,1 pkt. Jest to najniższy poziom tego wskaźnika od grudnia 2013 r.

Automatycznie spadło prawdopodobieństwo szybkiej kontynuacji dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez FED. Zwrot dokonał się również na rynku surowcowym. Cena ropy naftowej ruszyła do góry, a dodatkowego paliwa do aprecjacji dolały ponowne spekulacje na temat możliwych rozmów Rosji z krajami OPEC w celu ograniczenia produkcji ropy naftowej.

PGE - to może być ostatnia tak wysoka dywidenda

PGE szacuje, że w raporcie za 2015 rok wykaże ok. 3 mld zł straty netto, przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej. Skonsolidowany zysk netto dla akcjonariuszy spółki dominującej, skorygowany o wartość odpisów środków trwałych wyniesie ok. 4,3 mld zł.

Komentarz: Spółka bardzo dobrze wypadła na poziomie podstawowej działalności. Zgodnie z szacunkami zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) w ub. r. wyniósł ok. 8,2 mld zł i jest wyższy od rynkowych oczekiwań. Dane te spowodowały, iż inwestorzy oczekują wysokiej wypłaty dywidendy z zysku za 2015 r. Może to być 92 groszy na akcję.

Rynek spodziewa się jednak silnego spadku zysku PGE już w 2016 r., co znacząco obniży poziom wypłacanej dywidendy w kolejnych latach. Ma to związek z niższymi cenami energii i niższymi przychodami z segmentu dystrybucji. W kalendarzu ważnych wydarzeń w najbliższym czasie, na pierwszy plan wysuwa się NWZA zwołane na 1 marca, podczas którego ma dojść do zmian w składzie rady nadzorczej spółki.

Hawe - spółka uniknie upadłości

Hawe złożyło w sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, mającego uchronić spółkę przed upadłością - poinformowała spółka w komunikacie.

Komentarz: To druga w ostatnich miesiącach pozytywna informacja ze strony spółki Hawe. We wrześniu ub. r. zarządowi udało się złożyć wniosek o postępowanie układowe, które otwarło drogę do negocjacji z wierzycielami zamiast likwidacji spółki. Informacja o cofnięciu wniosku o upadłość przez zarząd i przez jednego z wierzycieli napędza obecną zwyżkę kursu spółki.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: komentarz giełdowy, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING Securities
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz