Notowania

giełda
06.07.2015 08:25

Puchałka: Inwestorów czeka nerwowy powrót z weekendu

Teraz wiele zależeć będzie od dalszego stanowiska Europejskiego Banku Centralnego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rynki akcji na całym świecie staną przed koniecznością uwzględnienia w cenach faktu, iż greckie referendum zakończyło się wynikiem „nie” dla reform, co w znacznym stopniu zamyka Helladzie drogę do dalszych negocjacji ws. spłaty zadłużenia.

W ubiegły poniedziałek rynki finansowe na całym świecie, w tym również warszawska giełda, dyskontowały informacje o jednostronnym zerwaniu rozmów Grecji z wierzycielami i ogłoszeniu referendum ws. dalszej pomocy. Hellada zafundowała rynkom kolejny niespokojny weekend. W dniu dzisiejszym rynki akcji na całym świecie staną przed koniecznością uwzględnienia w cenach faktu, iż greckie referendum zakończyło się wynikiem „nie” dla reform, co w znacznym stopniu zamyka Helladzie drogę do dalszych negocjacji ws. spłaty zadłużenia.

Indeks WIG20 podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia tylko do połowy dnia próbował utrzymać się w okolicy ważnego poziomu 2.300 pkt. Na rynku widać było dużą niechęć do podejmowania decyzji, którą oprócz niepewności wobec weekendowego głosowania w Grecji, wzmagał brak sesji w USA (Święto Niepodległości). Ostatecznie obroty na blue chips wyniosły zaledwie 281 mln, a na całym rynku sięgnęły skrajnie niskiego poziomu 300 mln zł. W końcówce dnia przeważyła strona podażowa. Powstały na wykresie świecowym dziennym czarny korpus nie jest dobrym prognostykiem na początek bieżącego tygodnia. Przed indeksem WIG20 rysują się perspektywy pogłębienia letniej korekty spadkowej i zejście w okolice dolnego ograniczenia długoterminowego kanału bocznego (2.230 pkt.).

Na WIGu ponowny test linii trendu wzrostowego

Greckie społeczeństwo powiedziało „nie” dla trzeciego programu pomocowego. Ateny były wspierane przez strefę euro i MFW od 2010 r. poprzez dwa programy pomocowe, warte ok. 240 mld euro. Wsparcie to umożliwiało greckiemu państwu spłacanie długów zagranicznym wierzycielom i finansowanie budżetu. Konieczność przeprowadzenia kolejnych reform nie spodobała się jednak greckiemu społeczeństwu.

Teraz wiele zależeć będzie od dalszego stanowiska Europejskiego Banku Centralnego. EBC w ostatnich dniach dostarczał bowiem płynności finansowej greckim bankom. Z drugiej strony mimo wyniku głosowania na „nie”, premier Aleksis Cipras w dalszym ciągu zgłasza gotowość do negocjacji i żąda restrukturyzacji greckiego zadłużenia. Na naszym indeksie WIG w niewielkiej odległości znajduje się główna linia trendu wzrostowego (52,0 tys. pkt.). Jej przełamanie otworzy drogę przed scenariuszem dalszej przeceny indeksu WIGu w rejon psychologicznej wartości 50,0 tys. pkt.

Mocno ujemny poziom USA futures

Niespokojny powrót z długiego weekendu czeka inwestorów za oceanem. Obecnie kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy wskazują na znaczące pogorszenie nastrojów. Indeks S&P500 w dniu dzisiejszym z dużym prawdopodobieństwem oddali się od poziomu tegorocznych maksimów (2.120 pkt.). Potwierdzony zostanie również sygnał przełamania najbardziej stromej linii trendu wzrostowego (2.080 pkt.). Sygnały te wskazują na kontynuację spadkowej korekty, której zasięg szacować możemy obecnie na okolice strefy 2.000-2.020 pkt.

Robyg - skuteczna realizacja celów sprzedażowych

Grupa Robyg wprowadza do sprzedaży 287 lokali w 7 i 9 etapie projektu Young City. Inwestycja zlokalizowana jest w warszawskiej dzielnicy Bemowo - podała spółka w komunikacie.

Komentarz: Rozpoczęcie siódmego i dziewiątego etapu inwestycji Young City planowane jest na lipiec 2015 r. Harmonogram przewiduje zakończenie prac w październiku 2016 r. Łącznie miasteczko Young City obejmie do 3 tys. mieszkań, z czego 600 lokali już zostało oddanych do użytku, a 500 mieszkań jest w budowie. Robyg liczy, że w całym 2015 r. sprzeda 2,2 tys. lokali i utrzyma pozycje lidera wśród polskich deweloperów giełdowych. Spółka w ciągu ostatnich 12 miesięcy kupiła 8 terenów inwestycyjnych w Warszawie i Gdańsku za prawie 153 mln zł.

Mają one pozwolić na wybudowanie ponad 3,6 tys. lokali – z czego 2,8 tys. w stolicy. Akcje Robygu w ubiegłym tygodniu umocniły się w okolicy linii trendu wzrostowego (2,25 zł). Mimo słabej aktywności graczy na GPW, były chętnie handlowane, co oznacza większe zainteresowanie popytu walorami spółki na obecnych poziomach cenowych.

LC Corp – planowany skup akcji własnych

NWZ LC Corp zwołane na 31 lipca podejmie uchwałę ws. udzielania zarządowi upoważnienia do skupu akcji własnych. Liczba akcji nabywanych na podstawie upoważnienia wraz z innymi akcjami własnymi posiadanymi przez spółkę będzie nie wyższa niż 89.511.662 - wynika z projektów uchwał.

Komentarz: Zgodnie z projektem uchwały minimalna wysokość zapłaty za jedną akcję w ramach upoważnienia wynosić będzie 0,10 zł, a maksymalna 3 zł. Obecny kurs giełdowy spółki to 1,91 zł. Upoważnienie ma obowiązywać nie dłużej niż przez 3 lata od dnia podjęcia uchwały. Cel nabycia akcji własnych ma zostać ustalony uchwałą zarządu, w szczególności nabyte przez spółkę akcje własne będą mogły zostać przeznaczone do dalszej odsprzedaży. LC Corp wyróżnił się pozytywnie w sezonie raportowym za I kw. 2015 r. Deweloper wykazał wzrost zysku netto w ujęciu rocznym o 20 proc., co jest dobrym prognostykiem na kolejne miesiące tego roku. Akcje LC Corp pozostają w trendzie wzrostowym, z dużą szansą na jego kontynuację.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz