Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Konflikt na wschodzie podnosi ryzyko inwestycyjne

0
Podziel się:

Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na warszawskiej giełdzie.

Puchałka: Konflikt na wschodzie podnosi ryzyko inwestycyjne

Ubiegły tydzień GPW zakończyła w zmiennych nastrojach. Przebłyski realizacji zysków pojawiły się wśród spółek największej kapitalizacji. Wciąż dobrze radziły sobie segmenty mid i small, co pozwoliło indeksom mWIG40 i sWIG80 ustanowić nowe maksima cenowe.

W krótkim terminie na krajowym rynku akcji rośnie ryzyko wystąpienia korekty. Wciąż jednak na wykresach nie pojawiły się sygnały zapowiadające jej rozpoczęcie.

Indeks WIG20 na początku piątkowej sesji ustanowił nowe maksimum cenowe na poziomie 1.869 pkt. W kolejnych godzinach notowań nieznacznie przeważała strona podażowa. Realizację zysków powodowały m.in. doniesienia o eskalacji konfliktu między Rosją i Ukrainą. Nie bez znaczenia był też słabszy od oczekiwań odczyt PKB dla naszego kraju za II kw. 2016 r. W tej sytuacji inwestorzy postanowili nieznacznie obniżyć zaangażowanie w akcjach przed dłuższym weekendem. Indeks WIG20 pozostał w strefie oporu 1.850-1.870 pkt.

Słabszy odczyt PKB za II kw. w naszym kraju

Indeks średnich spółek dzięki silnej aprecjacji z ostatnich tygodni otworzył sobie drogę do poprawienia maksimum z maja 2015 r. Wówczas mWIG40 dotarł do poziomu 3.950 pkt. Obecnie wartość mWIG40 wynosi 3.850 pkt., a najbliższe kluczowe wsparcie znajduje się na poziomie 3.670 pkt. (linia szyi podwójnego dna). W krótkim terminie rośnie ryzyko korekty, jednak może ona stanowić dobry moment do powiększenia pozycji. Rynek dyskontuje obecnie słabszy odczyt PKB dla Polski za II kw.

Zdaniem ekonomistów, niższy poziom inwestycji spowodował, że dynamika PKB wyniosła 3,1 proc. wobec oczekiwań na poziomie 3,3 proc. Dołek w zakresie inwestycji został natomiast częściowo zrównoważony poprzez rosnące efekty działania Programu 500+.

Nowe maksimum indeksu S&P500

Barometr szerokiego rynku w USA podczas naszego dłuższego weekendu utrzymał się w tendencji wzrostowej. Wczoraj S&P500 ustanowił nowe maksimum na poziomie 2.190 pkt.

Dopiero w końcówce sesji pojawiła się niewielka chęć do realizacji zysków. Również dzisiaj rano obserwujemy lekko ujemny poziom futures na amerykańskie indeksy. Na rynku walutowym tanieje dolar, w wyniku słabszych danych makro w USA (ostatnio sprzedaż detaliczna)
. Drożeje natomiast ropa naftowa, w oczekiwaniu na plany stabilizacji podaży. Kurs Brent przekroczył poziom 48,0 USD za baryłkę.

PGNiG – wyniki zgodne z oczekiwaniami

PGNiG miał w II kw. tego roku 115 mln zł straty netto wobec 621 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie półrocznym.

Komentarz: Poziom straty odnotowanej przez PGNiG w II kw. br. jest zbliżony do wcześniejszych szacunków przedstawionych przez spółkę, które mówiły o stracie w wysokości 120 mln zł. Najważniejsza dla akcjonariuszy jest deklaracja, iż PGNiG chce utrzymywać w kolejnych latach poziom dywidendy w wysokości 0,2 zł. Z zysku za ubiegły rok spółka wypłaci 0,18 zł na akcję. Zapowiedziany skup akcji ma być zdaniem przedstawicieli PGNiG, sposobem na lokowanie nadwyżek kapitału. W kwestii zadłużenia, spółka chce zastąpić euroobligacje poprzez wykup, obligacjami krajowymi.

Agora – słabe wyniki, spółka obniża prognozy dla rynku reklamy

Grupa Agory miała w drugim kwartale 2016 roku 5,1 mln zł straty netto przypadającej na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 3,8 mln zł zysku rok temu.

Komentarz: Kurs spółki mocno ucierpiał w wyniku publikacji raportu finansowego za II kw. 2016 r. Strata wykazana za ten okres okazała się wyższa od rynkowych oczekiwań. Konsensus rynkowy wynosił 3,1 mln zł straty na poziomie netto. Rynek dodatkowo dyskontował obniżone prognozy Agory dotyczące dynamiki wzrostu wydatków na reklamę w Polsce.

Obecnie spółka szacuje, że rynek reklamy w tym roku wzrośnie od 2 do 4 proc. wobec wcześniejszej prognozy na poziomie 3-5 proc. Rynek reklamy w dziennikach ma się skurczyć o 16-19 proc., a nie o 9-12 proc. jak zakładała wcześniej spółka. Zarząd spółki przyznaje, że w II półroczu trudno będzie nadrobić stratę jednostkową z I półrocza.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)