Notowania

giełda
30.07.2015 08:37

Puchałka: Polityczne harce akcji sektora bankowego

Perspektywa odroczenia w czasie obowiązywania podatku bankowego poprawiła rynkowy sentyment wobec akcji spółek sektora bankowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Indeks WIG20 zrealizował wczoraj scenariusz lokalnego odreagowania w górę i w trakcie dnia zbliżył do linii trendu spadkowego przebiegającej na poziomie 2.250 pkt. W drugiej połowie sesji pozytywne emocje opadły, a indeksy warszawskiego parkietu oddały znaczną część początkowych zwyżek.

Już podczas wtorkowej sesji można było zauważyć lokalne wzmocnienie akcji spółek sektora bankowego oraz PZU. Wczoraj lokalna odwilż wobec walorów finansowych była kontynuowana. Dodatkowego paliwa do krótkoterminowej spekulacji dolali politycy opozycyjnej partii w wypowiedziach dotyczących terminu obowiązywania podatku bankowego (prawdopodobnie dopiero w 2017 r.). Zmienność wykazana przez rynek podczas środowej sesji ponownie wpłynęła na wzrost wartości obrotu. Na całym rynku właściciela zmieniły papiery o wartości blisko 1 mld zł, z czego nieco ponad 800 mln zł przypadło na blue chips.

W dalszym ciągu zakładamy, iż wzrost obrotów z ostatnich dni ma jedynie chwilowy charakter. Uwarunkowania techniczne sugerują, iż na indeksie WIG20 nie powstał jeszcze w pełni uformowany układ, który byłby w stanie odwrócić dotychczasową negatywną tendencję. Pierwszy opór to wspomniana linia trendu znajdująca się na poziomie 2.250 pkt.

Indeks WIG zablokowany pod technicznymi oporami

Szeroki indeks naszego rynku WIG prawdopodobnie będzie potrzebował jeszcze ok. 1-2 tygodni na podjęcie decyzji odnośnie dalszego scenariusza rozwoju na najbliższe miesiące. Obecnie notowania WIGu znajdują się na linii długoterminowego trendu wzrostowego przebiegającej na poziomie 52,0 tys. pkt. Próby odreagowania w górę blokowane są w rejonie najbliższego oporu (52,5 tys. pkt. – minima z połowy lipca br.), co miało miejsce podczas wczorajszej sesji.

Wyżej mamy główną zaporę podażową w obszarze 53,0-54,0 tys. pkt., w której skupiają się: linia trendu ponad dwumiesięcznego trendu spadkowego oraz linia szyi potencjalnej formacji RGR. Warszawski parkiet czekał będzie na rozwój wydarzeń na rynkach rozwiniętych. W międzyczasie jednak powinny pojawiać się ciekawe tematy inwestycyjne szczególnie w sektorze małych i średnich spółek, tym bardziej, iż wkraczamy w okres publikacji wyników finansowych spółek za II kw. 2015 r., a oczekiwania są pozytywne.

Jastrzębi przekaz FEDu

Wczoraj zakończyło się dwudniowe posiedzenie Zarządu Rezerwy Federalnej. FED zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił poziomu stóp procentowych. Wskazano natomiast na poprawę na rynku nieruchomości, na rynku pracy oraz wciąż niską inflację w USA. Przekaz ten został odczytany jako lekko jastrzębi, a ekonomiści w swoich szacunkach sugerują, iż FED może zdecydować się na pierwszą podwyżkę stóp już na wrześniowym posiedzeniu. Rynek terminowy z kolei wycenia termin podwyżki na grudzień 2015 r.

*Budimex – nowe maksimum dzięki raportowi *

Budimex wypracował w II kw. 2015 r. 69,3 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu do 43,9 mln zł rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Komentarz: W reakcji na publikację raportu finansowego za II kw. 2015 r. notowania Budimexu wzbiły się na nowe maksima cenowe. Inwestorzy docenili bardzo dobry wynik spółki na poziomie netto, jak również wysoki portfel zamówień oraz dalszy wzrost środków pieniężnych wykazywanych w bilansie. Zysk netto w II kw. był o 18,3 proc. lepszy od konsensusu, który zakładał 58,6 mln zł. Portfel zamówień spółki na koniec II kw. br. wynosił 6,99 mld zł. Wartość netto kontraktów podpisanych w I półroczu to 2,88 mld zł w porównaniu do 1,41 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Prezes zapowiedział, iż ten rok może być dla Budimexu rekordowy pod względem wartości podpisywanych kontraktów.

*Idea Bank – kurs banku odporny na sentyment w branży *

Zysk netto grupy Idea Banku w II kwartale 2015 roku wzrósł do 117,9 mln zł, czyli o 251,9 proc. rdr i 87,1 proc. kdk - poinformował bank w raporcie.

Komentarz: Akcje Idea Banku zadebiutowały na GPW w połowie kwietnia br. Od tego momentu kurs banku porusza się w tendencji bocznej w przedziale cenowym 25,0-28,0 zł. Na tle całego sektora bankowego notowania Idea Banku są bardzo stabilne i wykazują relatywną siłę. Zysk netto po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych wyniósł 79 mln zł wobec 63 mln zł w I kw. br. i 33 mln zł w analogicznym okresie 2014 r. Wynik banku za II kw. 2015 r. obrazuje systematyczną poprawę osiągnięć z kwartału na kwartał. Zarząd zapowiada równie udane II półrocze 2015 r. Głównym motorem napędowym jest utrzymująca się sprzedaż produktów kredytowych w tym leasing, faktoring, kredyty operacyjne oraz kredyty inwestycyjne.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz