Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
18.09.2015 08:33

Puchałka: Warszawską giełdę czeka ważny test

Indeks WIG20 zrealizował krótkoterminowy cel, którym był wzrost w okolice poziomu 2.200 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawską giełdę czekać będzie teraz test, który powinien dać odpowiedź w kwestii dalszych perspektyw w średnim terminie.

Opublikowane w czwartek dane GUS wypadły słabo i mogą skłonić część inwestorów do realizacji krótkoterminowych zysków. Za oceanem natomiast po krótkiej euforii wywołanej decyzją FEDu o wstrzymaniu się z rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych, doszło do cofnięcia rynku.

W początkowej fazie czwartkowych notowań byki przeprowadziły oczekiwaną próbę kontynuacji trwającego już trzeci tydzień odreagowania w górę. Popyt koncentrował się na największych walorach naszego rynku, co pozwoliło GPW utrzymać relatywną siłę względem parkietów europejskich.

Jednak w połowie dnia przedstawione przez GUS gorsze od oczekiwań dane makroekonomiczne dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, ostudziły zapał kupujących. Indeks WIG20 dwukrotnie odbił się od istotnego technicznego oporu na poziomie 2.200 pkt. W dniu dzisiejszym rozliczone będą wrześniowe instrumenty pochodne, co powodować może dodatkową zmienność.

Indeks WIG dotarł pod poziom 52,0 tys. pkt.

Wygląda na to, że inwestorzy nie powinni narzekać na nudę podczas kolejnych sesji giełdowych września. Już dzisiejszy dzień tzw. „Trzech Wiedźm” może przynieść istotne wahania kursów największych spółek i podwyższony wolumen obrotów. Efekt przetasowania portfeli i realizacji różnego rodzaju strategii zostanie skorygowany na początku przyszłego tygodnia. Nie mniej ciekawie prezentuje się sytuacja techniczna indeksu WIG.

Główny barometr naszego rynku dotarł bowiem w rejon górnego ograniczenia spadkowej luki z 24 sierpnia br. i jednocześnie znalazł się tuż poniżej przełamanej tego dnia długoterminowej linii trendu wzrostowego. Wymieniowe uwarunkowania skłaniają do wstrzymania się z dalszym otwieraniem nowych pozycji przez stronę popytową. Warto również wspomnieć, iż dość blisko znajduje się stroma linia opisująca krótkoterminową tendencję wzrostową indeksu WIG. W scenariuszu ewentualnego cofnięcia, skalę realizacji zysków powinna wspierać strefa 50,0-50,5 tys. pkt., w której rozlokowane są najbliższe poziomy technicznego wsparcia. Na uwagę zasługuje również oscylator RSI, który jak na razie nie potwierdził ustanowionego wczoraj przez WIG nowego krótkoterminowego maksimum cenowego.

FED nie zaskoczył, niepewność pozostała

Zgodnie z oczekiwaniami większości ekonomistów, Rezerwa Federalna nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Pierwsza reakcja rynku była bardzo pozytywna, a indeks na chwilę przebił się przez poziom 2 tys. pkt. Chwilę później jednak emocje opadły, a na wykresie świecowym dziennym pojawił się wysoki górny cień przyklejony do niewielkiego czarnego korpusu. Wciąż obecna niepewność co do dalszych działań FEDu zwiększa ryzyko pogorszenia nastrojów podczas najbliższych sesji giełdowych.

Orbis – pozytywne informacje napędzają kurs spółki

Grupa Orbis pracuje nad realizacją buybacku części z leasingowanych hoteli. Nie wyklucza, że do jakiejś transakcji może dojść jeszcze w tym roku - poinformowali w rozmowie z PAP przedstawiciele spółki. Grupa myśli nad rozwojem działalności w siedmiu nowych krajach Europy, podtrzymuje prognozę EBITDA na ten rok.

Komentarz: Poprawa sytuacji gospodarczej oraz przejęcie 18 hoteli od spółki Accor to czynniki, które od kilku miesięcy napędzają kurs Orbisu. W I półroczu br. Orbis odnotował 7 proc. wzrost frekwencji w swoich placówkach. Przychody wzrosły we wszystkich segmentach, a spółka korzysta z dobrej koniunktury w gospodarce. Dodatkowo zarząd sukcesywnie zmienia strukturę finansowania. Orbis z sukcesem wyemitował obligacje na kwotę 300 mln zł z bardzo niską marżą. Planowany jest także dalszy rozwój poprzez nowe projekty i zakupy. Następnym krokiem do poprawy rentowności może być odkupienie hoteli, które działają na podstawie aktualnych umów leasingowych.

SMT – platforma iAlbatros kluczem do sukcesu

Enterprise Investors zawarł umowę przedwstępną w sprawie kupna od SMT spółki SMT Software Services za 104 mln zł oraz od SMT Software spółki Nilaya za 65 mln zł. Bezpośrednie i pośrednie wpływy na rzecz SMT wyniosą 151 mln zł - poinformowali przedstawiciele spółek na konferencji.

Komentarz: Kurs spółki wzrósł podczas czwartkowej sesji o ponad 12 proc. Była to reakcja na wyprzedaż aktywów przez SMT w ramach zapowiadanej strategii. Środki zainkasowane ze sprzedaży zarząd zamierza przeznaczyć na iAlbatrosa, platformy świadczącej usługi business travel. Według prognoz władz SMT, przychody Albatrosa w tym roku mogą wzrosnąć o 100%. Niewykluczona jest również wypłata dywidendy.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz