Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozwarstwienie polskiego rynku akcji

Pogorszenie nastrojów na giełdach Europy Zachodniej, w tym przede wszystkim w Niemczech, dodatkowo osłabia kondycję kupujących akcje największych spółek warszawskiego parkietu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Podczas, gdy indeks WIG20 pozostaje w strefie konsolidacji ograniczonej poziomami 2.200 pkt. od dołu i 2.250 pkt. od góry, barometry średnich i małych spółek korzystają z wakacyjnej poprawy nastrojów na szerokim rynku akcji. Narastające sygnały rozwarstwienia naszego rynku jeszcze raz ukazują negatywny wpływ ryzyka politycznego, które w zdecydowany sposób odbija się na kondycji największych spółek GPW.

Słaba dyspozycja spółek energetycznych i przedstawicieli sektora bankowego podczas piątkowej sesji ubiegłego tygodnia sprowadziła indeks WIG20 ponownie w okolice poziomu 2.200 pkt. Scenariuszem bazowym na najbliższe dni jest obrona tego ważnego wsparcia przez indeks blue chips. W pesymistycznym scenariuszu może jednak dojść do głębszego testu tego poziomu, podobnie jak to miało miejsce pod koniec lipca br. Wówczas ceny na moment zeszły w rejon wartości 2.150 pkt. Wiele zależeć będzie od tego jaką kondycję w drugiej połowie sierpnia br. zaprezentuje otoczenie zewnętrzne.

Pogorszenie nastrojów na giełdach Europy Zachodniej, w tym przede wszystkim na niemieckim DAXie dodatkowo osłabia kondycję kupujących akcje największych spółek warszawskiego parkietu. Warto również wspomnieć, i piątkowe spotkanie eurogrupy w Brukseli wypracowało stanowisko, iż Grecja do 20 sierpnia powinna otrzymać pierwszą ratę wsparcia z nowego programu pomocowego w wysokości co najmniej 23 mld euro.

Indeks mWIG40 wraca na majowe maksimum

Najlepszą kondycję od początku wakacji prezentuje segment średnich spółek. Indeks mWIG40 znajduje się na dobrej drodze do testowania maksimum z maja br. (3.950 pkt.). Gracze wyszukują ciekawych tematów inwestycyjnych korzystając z trwającego sezonu publikacji wyników finansowych spółek za drugi kwartał 2015 r. Rynek praktycznie nie zareagował na piątkowe dane GUSu, według których w drugi kwartał br. PKB wzrósł o 3,3 proc., mimo iż wcześniej zakładano wzrost podobny do uzyskanego w pierwszych trzech miesiącach br. tj. na poziomie 3,6 proc. Słabsze dane nie stanowią jednak większego negatywnego zaskoczenia, gdyż wynikają przede wszystkim z czynników sezonowych, w tym np. wcześniejszej Wielkanocy. Ekonomiści nadal widzą szanse na wzrost naszej gospodarki w tym roku w tempie 3,5 proc. Głównym czynnikiem wzrostu PKB w drugi kwartał pozostał popyt krajowy, przy mniejszym niż w I kwartale wkładzie eksportu netto.

Porcja lepszych danych makro w USA

Korzystne dane makro, które napłynęły pod koniec tygodnia na rynek z amerykańskiej gospodarki pomogły indeksom w kreowaniu odreagowania w górę. Inwestorzy przede wszystkim zareagowali na wzrost produkcji przemysłowej w lipcu br. o 0,6 proc., gdyż prognozy mówiły o aprecjacji o 0,3 proc. Dodatkowym czynnikiem stabilizującym nastroje okazały się mniejsze wahania chińskiego juana. Indeks S&P500 obronił długoterminową linię trendu wzrostowego (2.080 pkt.).

*KGHM – kursowi ciąży ryzyko przeszacowania aktywów *

Wyniki po pierwszym półroczu 2015 r. wskazują, że wynik KGHM na koniec roku będzie porównywalny z rokiem 2014 - poinformował na konferencji wiceprezes Jarosław Romanowski.

KGHM podtrzymał cele produkcyjne dla kopalni Sierra Gorda na 2015 rok - poinformował na konferencji wiceprezes Marcin Chmielewski.

KGHM zakłada w III kw. podobne wolumeny sprzedaży miedzi, jak w II kw. Ostatni kwartał roku będzie pod tym względem najlepszy - poinformował na konferencji wiceprezes Jarosław Romanowski.

Wyniki spółki za drugi kwartał 2015 r. wypadły lepiej od rynkowych oczekiwań. Na dobre osiągnięcia pozytywny wpływ miały przede wszystkim wysokie wolumeny sprzedaży miedzi. Zarząd zapowiada podobny poziom wolumenów sprzedaży miedzi w III kw. br. i najlepszy w tym zakresie IV kw. br. Po drugiej stronie znajduje się jednak istotne ryzyko konieczności dokonania odpisów na aktywach grupy. Trudna sytuacja makro sprawiła, iż w przypadku dalszego spadku cen miedzi, już teraz zarząd rozpatruje przeszacowanie wartości kopalni Robinson. Władze spółki z uwagi na niekorzystną sytuację na rynku surowców, nie wykluczają również weryfikacji planów inwestycyjnych.

Agora – bardzo dobre wyniki i zapowiedź uruchomienia stacji telewizyjnej

Agora odnotowała w drugim kwartale 33,7 mln zł zysku EBITDA wobec 24,1 mln zł rok temu - podała spółka w raporcie. Wynik był o 26,7 proc. wyższy od oczekiwań analityków. Przychody przebiły konsensus o 4,4 proc. i wyniosły 292,8 mln zł.

Przychody spółki okazały się lepsze od oczekiwań i wyższe od uzyskanych przez Agorę w analogicznym okresie ubiegłego roku o 8,1 proc. Największy wpływ na wzrost przychodów spółki miała koprodukcja i dystrybucja gry Wiedźmin 3. Na wyniki spółki pozytywny wpływ miały ponadto wysokie przychody z segmentu kinowego oraz kontrola kosztów. Dodatkowo Agora korzysta ze wzrostu wydatków na reklamę w Polsce. Według szacunków spółki, wydatki te wzrosły w I półroczu o 3,5 proc. Celem władz spółki na kolejne kwartały jest umocnienie pozycji na rynku telewizyjnym. Zarząd zapowiada m.in. uruchomienie własnej stacji telewizji naziemnej.

Tagi: komentarz rynkowy, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz