Notowania

giełda
22.05.2015 08:30

Ryzyko polityczne powoduje niepewność na giełdzie

Warszawski parkiet wstrzymał oddech przed niedzielną drugą turą wyborów prezydenckich w naszym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

Krajowe indeksy pozostają w fazie konsolidacji o czym dobitnie świadczy wczorajszy obrót na blue chips wynoszący 550 mln zł. Jedynym ciekawszym fragmentem czwartkowej sesji było zdecydowane podciągnięcie kursów kilku spółek mocno ważących w indeksie WIG20, co pozwoliło barometrowi największych przedsiębiorstw GPW utrzymać bezpieczną odległość od istotnego poziomu wsparcia przy wartości 2.500 pkt.

Ryzyko polityczne skłania większych graczy do wstrzymywania się z poważniejszymi decyzjami. Ze wczorajszej drugiej debaty prezydenckiej można wysnuć wniosek, iż na wahania notowań szczególnie narażone są obecnie kursy spółek sektora bankowego. W przypadku zmiany na stanowisku głowy państwa, rośnie bowiem ryzyko realizacji zapowiedzi dotyczącej przewalutowania frankowych kredytów. Byłby to spory koszt dla sektora bankowego. Wykres indeksu WIG20 potwierdza korzystne tendencje w średnim terminie. Kluczowe wsparcie w tym ujęciu znajduje się na poziomie 2.450 pkt. W krótkim terminie nadal mamy okres zawężającej się konsolidacji w ramach formacji trójkąta opisanego przez poziomy 2.500 pkt. od dołu i 2.550 pkt. od góry.

Jest czas na podsumowanie pierwszego kwartału

Moment zawahania krajowego rynku akcji, przy wyższej zmienności rynków akcji Europy Zachodniej (wpływ rynku obligacji) skłania do oceny perspektyw wyników finansowych spółek na kolejne kwartały 2015 r. Jest spora szansa, iż osiągnięcia spółek będą w dalszym ciągu ulegały poprawie. I kw. br. był kolejnym czwartym z rzędu kwartałem, w którym powiększyły się przychody spółek. Jednocześnie zyski przedsiębiorstw niefinansowych wzrosły w I kw. 2015 r. o 11,7 proc.

Zyskiem netto narastająco może pochwalić się 4/5 notowanych spółek. Są zatem podstawy do kontynuacji hossy na warszawskim parkiecie. Trudno jednak o jednoznaczną ocenę, czy rynek rozpocznie kolejną falę wzrostową jeszcze przed wakacjami. W najbardziej niekorzystnym scenariuszu, indeks WIG potrzebował będzie wykonania jeszcze testu kluczowej strefy wsparcia znajdującej się w przedziale 55,0-55,5 tys. pkt.

Piąty dzień niewielkiej zmiany wartości indeksu S&P

Jedynie na początku czwartkowej sesji na Wall Street widoczny był optymizm graczy powiększających ekspozycję na rynku akcji. Publikowane m.in. słabsze dane z rynku pracy (wzrost liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych) wsparł oczekiwania, iż FED będzie utrzymywał dotychczasowe gołębie stanowisko. Na rynku obligacji 10 letnie amerykańskie papiery odnotowały spadek rentowności do 2,19%. Niepewność powoduje natomiast nieustabilizowana sytuacja na linii Grecja-MFW, co skłania inwestorów do spekulacyjnego podejścia do rynku długu. Szczególnie odczuwają to rynki naszego regionu, co wczoraj potwierdzała deprecjacja naszej złotówki.

Comarch – realizacja zysków na kursie spółki

Comarch w I kw. zwiększył sprzedaż systemów ERP o 8 proc., a całkowita sprzedaż łącznie z produktami oferowanymi w krajach niemieckojęzycznych wzrosła o 9 proc. Spółka podtrzymuje cel wzrostu sprzedaży ERP w całym 2015 r. o min. 10 proc. - poinformował wiceprezes Comarchu Zbigniew Rymarczyk.

Komentarz: Comarch przedstawił bardzo dobre wyniki finansowe za I kw. 2015 r. W badanym okresie spółka kończyła „stare” umowy w administracji. Reszta prac zostanie zamknięta w II kw. br. Inwestorzy przystąpili do realizacji zysków ze względu na zapowiedzi zarządu o spodziewanym słabszym II półroczu br. Jest to przede wszystkim wynik gorszej kontraktacji w sektorze publicznym. Wartość nowych kontraktów jest znacznie niższa, a wypełnienie portfela zamówień jest nieco słabsze w ujęciu r/r.

Wasko – świetny raport i zapowiedź dywidendy

Wasko chce przeznaczyć na wypłatę dywidendy 3,65 mln zł z zysku netto za 2014 rok, co daje 4 grosze dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Komentarz: Kurs informatycznej spółki przez cały kwiecień i początek maja konsolidował się tuż powyżej ważnego wsparcia na poziomie 1,65 zł. Obserwowaliśmy wzmocnienie strony popytowej związane z odziaływaniem pozytywnej formacji ORGR. Impulsem do wzrostu kursu stała się publikacja rewelacyjnego raportu za I kw. br. Zysk netto Wasko pierwszy raz od 2011 r. przekroczył 10 mln zł. Zaproponowane 4 grosze na dywidendę, oznacza czterokrotny wzrost wypłaty r/r. Stopa dywidendy wyniesie 2 proc.

Mennica Polska – dywidenda i skup akcji

Akcjonariusze Mennicy Polskiej zdecydowali o wypłacie 20,5 mln zł na dywidendę, co daje 0,4 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Komentarz: Akcje Mennicy po długim, bo trwający ponad rok przestoju w końcu zaczęły zyskiwać na wartości. Mimo lekkiej zapaści wypracowanego zysku netto, Mennica pozostaje spółką, która potrafi zarabiać. Decyzja o wypłacie 0,4 zł na dywidendę jest wyższa od propozycji zarządu (0,3 zł). Dodatkowo akcjonariusze spółki uchwalili program skupu do 837.426 akcji własnych za kwotę nie wyższą niż 13,4 mln zł.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz