Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ryzyko spadło

0
Podziel się:

Wyprzedana technicznie GPW nie miała jednak innego wyjścia jak poddać się nastrojom korekcyjnym. Poranna 2 % luka WIG20 spowodowała, że indeks powrócił powyżej 1800 pkt.

Pełzający po dnie bessy warszawski parkiet otrzymał rano kolejną dawkę dobrych wieści tyle, że zza oceanu. Tamtejsze indeksy na czele z DJIA zyskały w poniedziałek blisko 5 %.

Złożyło się na to kilka czynników, przede wszystkim jednak słowa Bena Bernanke, który opowiedział się za kolejnym pakietem fiskalnym stymulującym gospodarkę. To była woda na młyn graczy, którzy nieco wcześniej otrzymali zaskakująco wysoki odczyt wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę w USA. Oliwy do ognia dolały symptomy powrotu zaufania na rynku międzybankowym. Niestety nie można tego powiedzieć w odniesieniu do rynków wschodzących. Wczorajsza nieudana aukcja bonów skarbowych i tracący złoty pokazały, że awersja do ryzyka wśród inwestorów zagranicznych znajduje się na bardzo wysokim poziomie.

Wyprzedana technicznie GPW nie miała jednak innego wyjścia jak poddać się nastrojom korekcyjnym. Poranna 2 % luka WIG20 spowodowała, że indeks powrócił powyżej 1800 pkt. Oddalenie się od tego poziomu przy tracącym ponad 5 % KGH było jednak zadaniem niezwykle trudnym i zajęło bykom ponad 2 godziny. Wytrwałość została jednak nagrodzona, indeks przełamał w południe pułap tygodniowego kanału spadkowego. Pojawiła się perspektywa zwyżki o wysokość kanału, którą tonowało nieco sąsiedztwo silnej bariery na poziomie EMA-55 oraz linii październikowego trendu spadkowego (1940). Bykom nie pomagały także słabnące kontrakty na amerykańskie indeksy, które traciły w reakcji na kiepskie wyniki Texas Instruments Inc. oraz Sun Microsystems Inc. Nastąpił odwrót spod szczytów sesji, ale nie miał on charakteru twardego lądowania jaki rynek przerabiał już kilkukrotnie. Do końca sesji WIG20 utrzymał się poza obszarem kanału w
lekko zwyżkującym kilkunastogodzinnym trendzie wzrostowym.

Ryzyko pojawienia się w krótkim terminie nowych minimów bessy zostało dziś mocno ograniczone, ale zakończenie październikowej fali wyprzedaży wymaga jeszcze sporo wysiłku ze strony kupujących. Trudno bowiem będzie się rozstać z widoczną na wykresie liniowym indeksu regularną formacją 3 tygodniowego kanału spadkowego z pułapem na poziomie 1900 pkt.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)